Notowania

Nauczycielkom urodzonym w 1953 r. również należą się wyższe emerytury

Kobiety uczące w szkołach urodzone w 1953 r. nie mogą stracić na tym, że pobierały wcześniejsze świadczenie. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ma zastosowanie także do nich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(123RF)
Również nauczycielki urodzone w 1953 r. mogą żądać przeliczenia emerytury

Sądy nakazują przeliczyć emeryturę także nauczycielkom urodzonym w 1953 r., które przeszły na wcześniejszą emeryturę na podstawie Karty nauczyciela. Uznają, że również do nich powinien znaleźć zastosowanie wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie P 20/16. Niekonstytucyjny przepis art. 25 ust. 1b ustawy o FUS miał dla nich takie same nieprzewidziane i niekorzystne skutki prawne w postaci skonsumowania kapitału początkowego jak dla innych ubezpieczonych – informuje Rzeczpospolita.

Dziennik przypomina, że w 2013 r. weszła w życie nowelizacja, zgodnie z którą przed obliczeniem świadczenia z nowego systemu ZUS miał obowiązek potrącić z konta emeryta każdą wypłaconą mu dotychczas złotówkę.

Sprawa emerytur kobiet z rocznika 1953 wciąż czeka na ustawowe rozstrzygnięcie
Emerytki z rocznika 1953 przeliczają świadczenia. Rekordzistka zyskała 2,7 tys. zł

Trybunał Konstytucyjny (w sprawie P 20/16) stwierdził, że było to niekonstytucyjne, bo kobiety, podejmując decyzję o przejściu na wcześniejszą emeryturę, nie mogły wiedzieć, że w efekcie ich pełna (powszechna) emerytura będzie niższa. Zanim niekonstytucyjny przepis ustawy o FUS pojawił się w systemie, dziesiątki tysięcy wcześniejszych emerytek rocznie przeliczało swoje świadczenia, zyskując na tym spore podwyżki, liczące nawet kilkaset złotych - czytamy w artykule.

- Nauczycielki tak samo jak inne kobiety, które przed 2013 r. skorzystały z prawa do wcześniejszej emerytury, zostały zaskoczone niekorzystną dla nich regułą pomniejszenia emerytury w powszechnym wieku emerytalnym o wcześniej wypłacone. Wyrok Trybunału Konstytucyjnego ma zastosowanie także do nich - mówi rozmowie z "Rz" poproszony o komentarz dr Tomasz Lasocki z Uniwersytetu Warszawskiego.

Twórca sukcesu Wiedźmina o swoim nowym biznesie. "Telefon na korbkę"

Trybunał naprawił błąd ustawodawcy

Z czego wynikają problemy kobiet urodzonych w 1953 r.? Jak już pisaliśmy, kłopot mają kobiety, które do końca 2008 r.skorzystały z prawa do wcześniejszej emerytury, a w 2013 roku skończyły 60 lat. Osoby pobierające wcześniejsze emerytury mogły po osiągnięciu wieku emerytalnego złożyć wniosek o przyznanie kolejnej emerytury z nowego systemu.

ZUS wyliczał wtedy świadczenie na nowych zasadach, czyli przez podzielenie zebranego na koncie emerytalnym kapitału przez wskaźnik dalszego trwania życia. ZUS nie mógł jednak potrącać od tej kwoty sumy wypłaconych dotychczas świadczeń. W 2013 roku weszła w życie nowelizacja, zgodnie z którą przed obliczeniem świadczenia z nowego systemu ZUS miał obowiązek potrącić z konta emeryta każdą wypłaconą mu dotychczas złotówkę.

Nowelizacja została jednak uchwalona została za późno i objęła tylko jeden rocznik wcześniejszych emerytek. To sprawiało, że część emerytek dostawała świadczenie niższe nawet o 40 proc. W marcu 2019 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł na korzyść emerytek i uznał przepisy z 2013 r. za niekonstytucyjne.

Kobiety mogły się zwrócić do ZUS o przeliczenie świadczenia. Jak wynikało z danych Zakładu, większość kobiet, którym udało się przeliczyć "emeryturę po emeryturze", zyskała. Rekordzistki będą pobierać dodatkowo więcej 2-2,7 tys. zł miesięcznie. Średnia krajowa to jednak 245 zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: nauczyciele, emerytury, emerytki rocznika 1953, wyrok trybunału konstytucyjnego, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-01-2020

jagaOstatnio dużo się mówi o tym kto jest kastą a kto nie. Czy tu przypadkiem nie mamy do czynienia z kastą ?

14-01-2020

jaKiedy w końcu oddacie zaległe emerytury dziewczynom z 1953!! Na 13 jest na 500+ jest a na oddanie zrabowanej kasy nie ma?

14-01-2020

ZobaczDRAMAT...... ROBOTNIK PO BUDOWAĆ W MROZIE, DESZCZU, UPAŁ..... PYLE..... ect.... GROSZE...... A pies, nauczycie.... ect.... LUXUSY..... SKONICZYC Z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (64)