Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Izdebska-Białka
|
aktualizacja

O ile wzrosną emerytury? Wskaźnik to jedno, a jak będzie - drugie

170
Podziel się:

3,24 proc. - tyle wynosi wskaźnik waloryzacji przyszłorocznych rent i emerytur, wynikający z inflacji i wzrostu wynagrodzenia - powiedziała minister rodziny Elżbieta Rafalska. Sama, jak powiedziała, opowiada się za waloryzacją kwotowo-procentową.

Minister Elżbieta Rafalska sama jest zwolenniczką waloryzacji kwotowo-procentowej.
Minister Elżbieta Rafalska sama jest zwolenniczką waloryzacji kwotowo-procentowej. (East News, Jan Bielecki/East News)

Jaka jednak waloryzacja zostanie przyjęta - to już będzie decyzja rządu

- Tegoroczna waloryzacja, do której dołożono dodatkowe pieniądze poprzez mechanizm kwotowego zwiększania świadczeń o niższych wysokościach, jest efektywnym rozwiązaniem - podkreśliła Rafalska podczas briefingu prasowego.

Obecnie najniższa emerytura wynosi 1100 zł brutto. Gdyby wzrosła o wskaźnik podany przez minister, to minimalne świadczenie dla emerytów od przyszłego roku wyniosłoby 1135 zł brutto.

Zobacz także: Obejrzyj także: Większa emerytura dla kobiet z rocznika 53. Wzrost przekracza 500 zł

Emerytury są waloryzowane co roku w marcu. Przy określaniu wskaźnika waloryzacji bierze się średnioroczny wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w poprzednim roku kalendarzowym i 20 proc. wzrostu średniego wynagrodzenia.

W tym roku waloryzacja była wysoka. Tegoroczny wskaźnik wyniósł 2,86 proc. lub podwyżka była kwotowa - 70 zł brutto. Na kwotowej podwyżce emerytur najbardziej skorzystali najbiedniejsi emeryci.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(170)
Wiktor
5 lata temu
PiS to pierwsza partia, która dba o emerytów. Nie wątpię że zadbają o godziwą wysokość emerytur.
trevsz
5 lata temu
Takie zapytanie czy będzie kwota wolna od podatku.
JAREK Z
5 lata temu
TA KOBIETA KLAMIE W UBIEGLYM ROKU TEZ MOWILA ZE BEDZIE PONAD 3 PROCENT A BYLO 2 I86 PROCENTA PIS ZAWSZE KLAMIE TA KOBIETA BEDZIE MIALA PODWYSZKE PONAD 200PROCENT
zarządcy Spól...
5 lata temu
wyprzedzili wodza - podwyżka czynszu w eksploatacji o 100% - a to oznacza, że emeryt dalej będzie głodował, zabrali mu to co dostał przy waloryzacji - przeganiają się nawzajem, aby tylko nas zamęczyć
Olga
5 lata temu
Wzrost cen w sklepach to efekt 500+ - proponowana waloryzacja świadczeń nie wyrówna kosztów utrzymania emerytów/rencistów. Seniorzy od zgromadzonych środków finansowych na kontach w ZUS już odprowadzili w swoim czasie podatki dochodowe - teraz płacą podatki po raz drugi.
...
Następna strona