Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Odliczają z niecierpliwością dni do emerytury. "Nie wiedzą, co ich czeka"

197
Podziel się

Polacy z entuzjazmem wyczekują "jesieni życia". Bardziej nie mogą się jej doczekać tylko Hindusi i Turcy. Oni jednak mają wysokie emerytury, a Polacy - dość marne. - Polacy czekają na starość, bo nie lubią swojej pracy. Ale zderzenie z rzeczywistością bywa bardzo bolesne - mówią eksperci.

Emerytury bardziej niż Polacy nie mogą się doczekać tylko Hindusi i Turcy. Ale oni mają ku temu powody.
Emerytury bardziej niż Polacy nie mogą się doczekać tylko Hindusi i Turcy. Ale oni mają ku temu powody. (East News, Piotr Kamionka/REPORTER)
bDItqDqZ

Aż 62 proc. Polaków nie może doczekać się starości - wynika z międzynarodowego badania IPSOS Mori. Znacznie mniej entuzjastyczni są na przykład Amerykanie (tylko 40 proc. wyczekuje starości), Rosjanie (20 proc.), czy Węgrzy (zaledwie 7 proc.).

Bardziej entuzjastyczni wobec starości są tylko mieszkańcy Indii i Turcji. To jednak można łatwo zrozumieć. Z danych OECD wynika, że w obu tych krajach wypłaty emerytalne są zbliżone do przeciętnych pensji. Polak może liczyć natomiast tylko na 39 proc. przeciętnej wypłaty na swojej emeryturze. Dla porównania - średnia OECD to 63 proc., a średnia w Unii - 71 proc.

Przeciętna emerytura w Polsce to niecałe 2,2 tys. zł brutto. Zdarzają się i emerytury groszowe - i to dosłownie. Z danych ZUS wynika, że najniższa wypłacana emerytura w kraju to dokładnie 5 groszy. Pół miliona Polaków dostaje z kolei mniej niż tysiąc złotych emerytury brutto. Trudno więc uznać Polaka na emeryturze za krezusa. - Na pewno Polak nie wyczekuje starych lat ze względu na pieniądze - mówi money.pl dr Izabela Desperak, socjolog z Uniwersytetu Łódzkiego. Co więc powoduje jego optymizm?

bDItqDrb

"Polak czeka na emeryturę, bo nie lubi swojej pracy"

Dr Desperak mówi, że nie jest specjalnie zdziwiona wynikami badania. A stosunek do emerytury tłumaczy tym, jak wygląda nasz rynek pracy. - O emeryturze często marzymy, gdy mamy dość pracy. Praca jest niestety u nas często po prostu niesatysfakcjonująca - relacje w pracy są przykre, a osoby starsze czują oddech młodszych na plecach. Nieraz spotykają się też z dyskryminacją. Także przemęczenie pracą jest w Polsce normą - tłumaczy socjolog z UŁ.

bDItqDrh

Taki procent zarobków stanowi emerytura w różnych krajach. Polska jest na szarym końcu państw OECD

Kaczyński obiecuje "trzynastkę" dla emerytów. Zobacz wideo:

W Polsce opinię ludzi cieszących się życiem i podróżujących przez świat w swoich kamperach mają najczęściej niemieccy emeryci. Ale z badania IPSOS wynika, że tylko 31 proc. Niemców z entuzjazmem wyczekuje starych lat. Skąd to się bierze? Ekspertka znów tłumaczy to rynkiem pracy.

bDItqDri

- W innych krajach, zwłaszcza zachodnich, stosunki w pracy są zupełnie inne. Zwłaszcza dla osób starszych – chce się je zaktywizować, proponuje się im programy mentorskie. Jest na to po prostu większe wyczulenie. W tych krajach jest świadomość, że praca to nie tylko ciężki obowiązek, ale również samorealizacja, spełnianie funkcji społecznej. I że praca może być po prostu fajna - mówi dr Desperak.

Ekspertka zaznacza jednak, że wyczekując emerytury, Polacy nie do końca zdają sobie sprawę z tego, co ich czeka na stare lata. I przytacza anegdotę o swojej znajomej, która przez połowę zawodowego życia planowała "jesień życia". Myślała, jakie kraje odwiedzi i które filmy wreszcie obejrzy. Ekspertka spotkała ją jednak kilka tygodni temu przypadkiem na ulicy i okazało się, że z planów niewiele wyszło: emerytka nie tylko nie realizuje swoich pasji, ale nie ma nawet wolnego czasu - dorabia, bo, jak to podsumowała, "z polskiej emerytury po prostu wyżyć się nie da".

bDItqDrj

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDItqDrC
emerytury
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(197)
Maria
2 lata temu
Co stało sie ze skladkami ludzi ktorzy po kilkadziesiąt lat odprowadzali skladki do Zus to ponad 1000 zł miesięcznie w mojej najbliższej rodzinie emerytury nie doczekało 4 osoby w sumie to 150 lat składkowych od Zus na pogrzeb tych osób dostałam 16 tys .tak jestesmy okradani w majestacie prawa nawet sieroty maja 85 proc świadczena od tego podatek gdy elity w sejmie kwota wolna od podatku ponad 30 tys Tekiej obłudy i zakłamania nie ma w innym cywilizowanym kraju w europie
emeryt
2 lata temu
czeka ich głód i wegetacja.dojna zmiana dosypując pustych pieniędzy na rynek powoduje coraz szybszy wzrost inflacji.dowód: dwa lata temu o dwustuzłotowym banknocie wszyscy słyszeli ,a mało kto go widział,dzisiaj to pospolity papierek,nie zdziwię się jak za rok to samo bedzie z 500 zł banknotem,a wtedy święty boże nam nie pomoze.
j23
2 lata temu
niewolnicy
bDItqDrD
Stara
2 lata temu
Polski emeryt to w wiekszosci schorowany biedak.
La
2 lata temu
Polacy nie czekają na starość. Czekają na wypoczyneknek i godną emeryturę po długich latach pracyw l
...
Następna strona