Notowania

Polski emeryt woli nadal pracować. Boi się, że dostanie za niską emeryturę

Połowa Polaków, którzy osiągają wiek uprawniający do pobierania emerytury, decyduje się na dalszą pracę. Tak pokazują najnowsze dane ZUS za 2018 rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tadeusz Koniarz/REPORTER)
Kolejne roczniki nabywające uprawnienia emerytalne będą miały mniejsze świadczenia - zwracają uwagę eksperci.

Jak pisze "Dziennik Gazeta Prawna", dane ZUS wskazują na łagodniejszy efekt obniżenia przez rząd PiS wieku emerytalnego.

Około 100 tys. ubezpieczonych, mimo uzyskania uprawnień emerytalnych, nadal pracowało w 2018 roku. Aż cztery na pięć osób z tej grupy nie przerwało zatrudnienia i nie pobiera emerytury, choć już złożyły wniosek emerytalny. Pozostali pracują, jednocześnie pobierając emeryturę.

Jak pokazują dane ZUS, wnioski o ustalenie prawa do świadczenia złożyło w 2018 r. ok. 400 tys. osób. Połowa z nich jest nadal aktywna zawodowo. Wiele osób po zwolnieniu się z pracy i uzyskaniu prawa do emerytury zatrudniło się ponownie. Aby dostać świadczenie, trzeba zwolnić się z pracy choćby na jeden dzień.

Emerytury i renty 2019. Rząd przyjął nowe zasady waloryzacji w 2019 roku.
Emerytury 2019. Ile wyniosą? Kiedy wypłata?

Największym beneficjentem aktywności emerytów na rynku pracy jest sam ZUS. W ten sposób nie tylko oszczędza nawet 2 mld zł rocznie na wypłacie im świadczeń, ale także pobiera składki odprowadzane od ich pensji.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiek emerytalny, gospodarka polska, emerytury
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-01-2019

ŻyczliwyNo i o to chodziło wy POwskie osły.

10-01-2019

AZCzyli nie sprawdziły się czarnowidztwa po.przedników, że będzie tragicznie. Ludzie mają prawo wyboru, czują się na siłach to pracują. Podobnie z … Czytaj całość

10-01-2019

samJak zwykle rząd miał rację przywracając wiek emerytalny. A tfu tfu "eksperci" totalnei od Balcerka po Vincenta nie mają pojęcia o gospodarce.

Rozwiń komentarze (70)