Notowania

Strajk nauczycieli. Rafalska: ubolewam, że związkowcy nie siądą do okrągłego stołu

- Dzisiaj usłyszeliśmy "nie", ale mam nadzieję, że związkowcy przemyślą decyzję i wezmą udział w rozmowach przy okrągłym stole - mówiła we wtorek Elżbieta Rafalska.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Elżbieta Rafalska wierzy, że nauczyciele zasiądą do okrągłego stołu. (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Minister rodziny, pracy i polityki społecznej była pytana w "Gościu Wiadomości" w TVP Info o rozmowy na temat przyszłości polskiego szkolnictwa. Szef ZNP Sławomir Broniarz zapowiedział bowiem, że nie związkowcy nie będą rozmawiać przy okrągłym stole na zaproponowanym przez rząd Stadionie Narodowym.

Rafalska zapewniła jednak, że "tak czy owak" debata wystartuje zgodnie z planem, czyli w piątek. - Zarzuty, że to będzie miało stadionowy charakter, jest nieporozumieniem - stwierdziła. Rozmowy odbędą się bowiem nie na płycie stadionu, a w salach konferenyjnych, w które wyposażony jest obiekt.

- To prestiżowe miejsce, w którym odbywają się ważne kongresy. Miejsce, które daje komfort do prowadzenia poważnej debaty - zapewniła minister Rafalska. - Ubolewam nad tym, że propozycja rozmów została odrzucona, ogromnie żałuję. Wierzę jednak, że związkowcy przemyślą swoją decyzję i jest szansa, że przyjdą - dodała.

Obejrzyj też: ZNP nie chce okrągłego stołu z rządem. Publicyści komentują

Elżbieta Rafalska była też pytana o podpisaną we wtorek przez prezydenta ustawę o jednorazowej 13. emeryturze. Minister zapewniała, że był to projekt rządowy, przeszedł konsultacje i cały proces uzgodnień.

Przypomniała, że 13. emerytura trafi do seniorów z automatu, nie trzeba wypełniać żadnych wniosków, żeby ją dostać. Podkreśliła też, że to świadczenie nie będzie wliczane do dochodu przy ubieganiu się o zasiłki, nie może ich też zająć komornik.

Minister pracy była też pytana, ilu Ukraińców dostanie 13. emeryturę. Ustawa została bowiem napisana tak, że świadczenie należy się także cudzoziemcom, którzy pracowali w naszym kraju. Rafalska poinformowała, że jest 115 Ukraińców, którzy dostaną "trzynastkę", a nie - jak donosiły wcześniej media - 115 tysięcy.

Zapewniła też, że z Funduszu pracy na 13. emerytury zostanie przeznaczone 110 mln zł. Wcześniej pojawiały się bowiem doniesienia medialne, że może to być nawet 11 mld zł.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-04-2019

,66666666666666przeciez wiadomo z gory ze nic z tego nie bedzie ,rzad nie da podwyzek bo ma to gdzies.Licza sie tylko pomysly rzadu .Nie zalezy im na oswiacie i … Czytaj całość

23-04-2019

Kate69A ja ubolewam, że pani Rafalska jest ministrem

23-04-2019

KaskaProsze rzad o prezentacje spoleczenstwu jaka maja wizje szkoly?! Jakie maja rozwiazania obecnej vatdzo trudnej sytuacji?! To skandal zeby dzieci … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (36)