Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
KRO
|
aktualizacja

System emerytalny ledwo zipie. Za 40 lat większość otrzyma minimalne emerytury

128
Podziel się

W 2060 roku dwie trzecie seniorów otrzyma minimalną emeryturę. Potrzebne są głębokie reformy systemu emerytalnego, żeby Polska nie wylądowała w ogonie państw europejskich pod względem wysokości wypłacanych emerytur.

System emerytalny ledwo zipie. Za 40 lat większość otrzyma minimalne emerytury
Emerytury. Za 40 lat dwie trzecie seniorów otrzyma minimalne świadczenia (zdj. ilustracyjne). (money.pl, Rafał Parczewski)
bDIEtLaZ

Dzisiaj jesteśmy mniej więcej w środku rankingu państw europejskich pod względem wysokości emerytur - pisze Interia za portalem Biznes Newseria. Za 40 lat jednak wysokość emerytur w Polsce może wynieść 25-30 proc. ostatniej pensji, czyli niemal dwukrotnie mniej niż dzisiaj. A to jednocześnie będzie nas sytuować w ogonie wspomnianego rankingu.

Co wpływa na taki stan rzeczy? Przede wszystkim są dwa powody: zmiana demograficzna i niski wiek emerytalny. Nasze społeczeństwo się starzeje, co oznacza, że z roku na rok jest coraz mniej osób pracujących, przy jednoczesnym wzroście liczby emerytów. A to sprawia, że nasze emerytury są coraz niższe.

bDIEtLbb

Z raportu "Global Pension Index 2020" firmy Mercer, który przywołują Interia i Biznes Newseria, wynika, że nasz system emerytalny zajmuje 25. miejsce z 39 badanych krajów. Rok wcześniej polski system uplasował się na 21 pozycji.

- O ile dzisiaj jesteśmy mniej więcej w środku peletonu europejskiego pod względem wysokości emerytur, o tyle w 2060 roku będziemy należeć do krajów o najniższych emeryturach - mówi Krzysztof Nowak, prezes Mercera, cytowany przez oba portale.

Według IBS w 2060 roku sytuacja będzie jeszcze gorsza. Jeżeli utrzymamy wiek emerytalny 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, to w efekcie emerytury minimalne lub niższe będzie pobierać niemal dwie trzecie emerytów. Gdyby jednak przywrócić wiek emerytalny na poziom 67 lat bez podziału na płci, odsetek ten zmniejszył się do ok. jednej czwartej.

bDIEtLbh
Zobacz także: Puste stoliki, długi, prośby o pomoc. "Liczmy, że szczepionki zmienią sytuację"
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDIEtLbC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(128)
ZK590
miesiąc temu
Ja się dziwię, że wogóle ZUS zipie. Płacą ci co najmniej zarabiają i najdłużej pracują a biorą ci co nic nie płacą lub mają umarzane składki jak górnictwo i doją system przez dekady i to nie emeryturami w wys. 1500 złotych.
emeryt
miesiąc temu
A co powiedzą eksperci na sytuację w KRUSie? Tam wydolność systemu wynosi 5%. Dlaczego nie ma analiz i prognoz w tej patologii?
Adam
miesiąc temu
Gadanie o pracy do 67 roku zycia jest bez sensu w sytuacji gdy osoby 50+ już są bez szans na rynku pracy. Która firma chetnie zatrudnia ludzi po 55 roku życia?
bDIEtLbD
sdsd
miesiąc temu
Wpływy do ZUS rosną o 7-8% rocznie a emerytury o 3%. To wszystko na ten temat.
serjan
miesiąc temu
10 lat temu ci sami "eksperci" pisali, że w 2020r. zus zbankrutuje i nikt nie dostanie emerytury.
...
Następna strona