Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Trzynaste emerytury będą kosztowały prawie 10 mld zł. Obędzie się bez kredytu

13
Podziel się

Na trzynaste emerytury ZUS może wydać nawet 9,1 mld zł. Nie wiadomo jeszcze, z jakiego źródła będzie finansowana wypłata, ale przez ZUS zapewnia, że nie będzie to kredyt.

prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS
prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS (East News, Krystian Dobuszynski/REPORTER)
bEqjbWbV

- Przeprowadziliśmy już pierwsze szacunki dotyczące wpływu nowego świadczenia na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych oraz finanse publiczne. Nie znamy jeszcze źródła finansowania wypłat – powiedziała w rozmowie z "Rzeczpospolitą" prezes ZUS prof. Gertruda Uścińska.

Dodała, że być może dla emerytów i rencistów pobierających świadczenia z FUS, wypłata będzie finansowana z tego źródła, a być może z budżetu.

Od początku roku do końca lutego płatnicy składek wpłacili na indywidualne rachunki składkowe aż 43,7 mld zł, czyli o 3,7 mld zł więcej niż w pierwszych dwóch miesiącach 2018 r.

bEqjbWbX

- Rok do roku mamy więc obecnie większe wpływy o ponad 9 proc. – powiedziała Uścińska. Zaapelowała jednocześnie, by z wyciąganiem wniosków wstrzymać się do końca pierwszego kwartału.

Zaprzeczyła, by istniało niebezpieczeństwo, że ZUS będzie musiał brać komercyjne kredyty, by wypłacić trzynastą emeryturę.

Przyznała, że w poprzednich latach ZUS zadłużał się w bankach, ale były to kredyty płynnościowe, czyli takie, które pokrywały bieżące wydatki i w niedługim czasie były spłacane.

E-składka coraz sprawniejsza

Prezes ZUS powiedziała w rozmowie z "Rzeczpospolitą", że znacząco poprawiła się dyscyplina płatnicza przedsiębiorców, co w połączeniu z dobrą koniunkturą gospodarczą dało wpływy na poziomie ponad 257 mld zł.

bEqjbWcd

- Praktycznie udało się nam wyeliminować błędy w przelewach. Ich liczba spadła z ponad 270 tys. do zaledwie 346 przypadków.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqjbWcy
KOMENTARZE
(13)
Wak
2 lata temu
Przecież to i Tak idzie z podatków od emerytów na te całe trzynastki z każdej emerytury są pobieranie kolosalne sumy na podatki
Qq
2 lata temu
W Polsce jest 3 mln pieców węglowych. Za 9 mld można by wymienić wszystkie na nowoczesne mniej kopcace. Ale po co. Lepiej dać kielbache przed wyborami.
skandal
2 lata temu
rzucają ludziom zapomogę czyli suchy gnat, a sam napychają swoje kieszenie i koryta, narod juz dawno powinien wziąc przykład z francuzów
bEqjbWcz
jg
2 lata temu
Bankrut mówi że obejdzie się bez kredytu, ludzie pobudka
qwerty
2 lata temu
przecież zus to od dawna bankrut, nie na kredyt to skąd ?? jeszcze bardziej będziecie doić jednoosobowe działalności? bandyci kupują głosy wyborcze za pieniądze ciężko pracujących, ganksterka pisowska