Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
27.11.2019 06:33

Wcześniejsza emerytura dla wszystkich. PiS chce obniżyć wiek emerytalny

Prawo do emerytury po 35 i 40 latach pracy - za taką zmianą opowiadają się związki zawodowe i pracodawcy. Propozycję ma przedstawić prezydent, w czasie kampanii wyborczej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Waloryzacja rent i emerytur. Będzie rekordowa podwyżka w 2020 r.?

Na emeryturę będą mogły przejść kobiety, które przepracowały 35 lat i mężczyźni z 40-letnim stażem. Uzależnienie wieku emerytalnego od staż pracy od lat postuluje NSZZ Solidarność i OPZZ.

Gotowość do rozmów w tej sprawie deklarują też Pracodawcy RP i Konfederacja Lewiatan. Taka zapowiedź padła podczas wtorkowego posiedzenia zespołu ubezpieczeń społecznych w Radzie Dialogu Społecznego

Jak pisze "Rzeczpospolita", projekt zmian w systemie emerytalnym ma być jednym z postulatów wyborczych prezydenta Andrzeja Dudy.

Oglądaj też: Emerytury. Co zrobić, by nie były głodowe? "Konieczna jest długa, legalna praca"

Byłoby to kolejne podejście do wprowadzenia emerytur stażowych, o których prezydent mówił już w czasie poprzedniej kampanii, w 2015 roku. Projekt nie trafił jednak do sejmu.

Uzależnienie wieku emerytalnego od stażu pracy oznaczałoby, że uprawnienia do wcześniejszej emerytury mogłoby zyskać nawet kilkaset tys. osób.

Jak wynika ze statystyk ZUS, 20 proc. kobiet przechodzących na emeryturę ma przepracowane 35 lat. W przypadku mężczyzn, odsetek emerytów z ponad 40-letnim stażem jest jeszcze wyższy.

Wcześniejsze emerytury mogą być jednak nieopłacalne, bo będą w całości zależne od wpłaconych składek. Jak wylicza ZUS, każdy dodatkowy rok pracy to podwyżka emerytury o średnio 9 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, emerytury
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
28-11-2019

imprezaGłosowałem na PiS, głosuję na PiS i będę głosował na PiS!!!

28-11-2019

vikiAbsurdalny tytuł artykułu. Nie obniżyć wiek emerytalny tylko wprowadzić możliwość odejścia zależną od stażu pracy czyli jeżeli człowiek przepracował … Czytaj całość

28-11-2019

MarekDo tych wszystkich którzy uważają że ponad 40 lat składkowych nie upoważnia do domagania się tzw. emerutury stażowej. A tolerowanie przywilejów … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (895)