Notowania

Zrezygnować z PPK nie będzie łatwo. Potrzeba aż 6 podpisów

Zaledwie co piąty Polak planuje dołączyć do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Znacznie więcej twierdzi, że tego nie zrobi. Jednak, aby się wypisać potrzeba będzie podpisać oświadczenie – sześć razy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Już połowa Polaków wie czym są Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli nowy pomysł na emerytury PiS, wynika z badań Ariadna na zlecenie money.pl.

Jednak to, że założenia programu - który strona rządowa nazywa "interesem życia" dla pracownika - znają, nie oznacza, że zamierzają z niego skorzystać.

Aż 46 proc. Polaków nieprzychylnie spogląda w stronę PPK. 20 proc. już jest zdecydowanych nie dołączyć programu, a kolejnych 26 proc. na pytania o PPK odpowiada "raczej nie". Tylko 4 proc. jest zdecydowanych, a 17 proc. ku temu się skłania – wynika z badań opinii zleconych przez money.pl.

(WP.PL)
(Fot: Money.pl)

Zgodnie z zamysłem rządzących, do programu zostaną zapisani wszyscy niejako z automatu. Aby zrezygnować z tej formy oszczędzania trzeba będzie złożyć specjalne oświadczenie. Jego wzór opublikowało Ministerstwo Finansów.

(legislacja.rcl.gov.pl)
(Fot: Money.pl)

Jak przypomina gazeta.pl, dokument na razie jest częścią rozporządzenia, które trafiło do konsultacji. Oznacza to, że póki co nie jeszcze nie obowiązuje. Jednak jego forma wzbudza pewne wątpliwości.

Chcąc zrezygnować z wpłat na PPK nie wystarczy raz podpisać się pod deklaracją. Dokument został skonstruowany tak, że wymaga aż sześciu parafek. Każda pod osobą deklaracją, że świadomie rezygnuje się np. z "uzyskiwania regularnych korzyści finansowych".

PPK: Bardzo dobry pomysł, ale rząd trochę oszukuje:

Jak wskazuje na łamach gazety.pl ekspert Instytutu Emerytalnego dr Marcin Wojewódka, resort finansów skomplikował sprawę, która może skutkować problemami administracyjnymi. Dlaczego? Bowiem, co w przypadku, kiedy składający oświadczenie podpisze tylko część oświadczenia, a innych punktów nie? Czy będzie ono ważne i skuteczne? Zacznie się problem interpretacyjny.

Czyli coś zgoła przeciwnego za zapisanego w uzasadnieniu tego projektu. Rozbudowana treść deklaracji miała bowiem zapewnić "przejrzystość i kompletność w trakcie procesu dokonywania rezygnacji z wpłat do PPK oraz skutków z tym związanych dla uczestnika programu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: ppk, emerytury
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
08-02-2019

OsaPoprzednia ekipa pokazała co można zrobić z funduszami, nawet Trybunał uznał to za zgodne z prawem i mam nadzieję, że żaden Polak tego nie kupi

08-02-2019

VsXSSSPPK TO NASTĘPNA ŚCIEMA ZŁODZIEJSKIEGO RZĄDU .. NIE MÓWIĄ PRAWDY O ZWROCIE KAPITAŁU ... TO OSZUSTWO PORZĄDNYCH POLAKÓW !!! JAK CHCESZ OSZCZĘDZAĆ TO NIE … Czytaj całość

08-02-2019

ktosik6 podpisów, dobrze, że nie 200

Rozwiń komentarze (29)