Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Zrezygnować z PPK nie będzie łatwo. Potrzeba aż 6 podpisów

29
Podziel się:

Zaledwie co piąty Polak planuje dołączyć do Pracowniczych Planów Kapitałowych. Znacznie więcej twierdzi, że tego nie zrobi. Jednak, aby się wypisać potrzeba będzie podpisać oświadczenie – sześć razy.

Zrezygnować z PPK nie będzie łatwo. Potrzeba aż 6 podpisów
(East News, Zbyszek Kaczmarek/REPORTER)

Już połowa Polaków wie czym są Pracownicze Plany Kapitałowe, czyli nowy pomysł na emerytury PiS, wynika z badań Ariadna na zlecenie money.pl.

Jednak to, że założenia programu - który strona rządowa nazywa "interesem życia" dla pracownika - znają, nie oznacza, że zamierzają z niego skorzystać.

Aż 46 proc. Polaków nieprzychylnie spogląda w stronę PPK. 20 proc. już jest zdecydowanych nie dołączyć programu, a kolejnych 26 proc. na pytania o PPK odpowiada "raczej nie". Tylko 4 proc. jest zdecydowanych, a 17 proc. ku temu się skłania – wynika z badań opinii zleconych przez money.pl.

Zgodnie z zamysłem rządzących, do programu zostaną zapisani wszyscy niejako z automatu. Aby zrezygnować z tej formy oszczędzania trzeba będzie złożyć specjalne oświadczenie. Jego wzór opublikowało Ministerstwo Finansów.

Jak przypomina gazeta.pl, dokument na razie jest częścią rozporządzenia, które trafiło do konsultacji. Oznacza to, że póki co nie jeszcze nie obowiązuje. Jednak jego forma wzbudza pewne wątpliwości.

Chcąc zrezygnować z wpłat na PPK nie wystarczy raz podpisać się pod deklaracją. Dokument został skonstruowany tak, że wymaga aż sześciu parafek. Każda pod osobą deklaracją, że świadomie rezygnuje się np. z "uzyskiwania regularnych korzyści finansowych".

Zobacz także: PPK: Bardzo dobry pomysł, ale rząd trochę oszukuje:

Jak wskazuje na łamach gazety.pl ekspert Instytutu Emerytalnego dr Marcin Wojewódka, resort finansów skomplikował sprawę, która może skutkować problemami administracyjnymi. Dlaczego? Bowiem, co w przypadku, kiedy składający oświadczenie podpisze tylko część oświadczenia, a innych punktów nie? Czy będzie ono ważne i skuteczne? Zacznie się problem interpretacyjny.

Czyli coś zgoła przeciwnego za zapisanego w uzasadnieniu tego projektu. Rozbudowana treść deklaracji miała bowiem zapewnić "przejrzystość i kompletność w trakcie procesu dokonywania rezygnacji z wpłat do PPK oraz skutków z tym związanych dla uczestnika programu".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

emerytury
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(29)
zef
5 lata temu
Podpisze nawet 100 razy ale nie wpisze się do tego syfu
barto
5 lata temu
Ludzie nie będą mieli z tego zadnych korzyści finansowych. Tylko rząd wzbogaci się i przewali te kase na nierobów i dolozy gornikom.
adek
5 lata temu
Dla mnie to bez różnicy, jak jestem pewny jeden czy 6 podpisów nie ma znaczenia, chyba że ktoś się waha to może wtedy ma się nad czym zastanawiać, ja w każdym razie nie rezygnuję, nic nie tracę
Tomek
5 lata temu
Siódmy podpis w ramce na końcu formularza.
sylwia
5 lata temu
Nie będzie łatwo zrezygnować? Wystarczą podpisy, co w tym trudnego? W każdym razie uważam że głupotą jest z PPK rezygnować, poczekam jak to się rozwinie, nie mam nic do stracenia
...
Następna strona