Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

ZUS wypłaca pieniądze z OFE. Daje prawie 30 tys. zł

41
Podziel się:

Zakład Ubezpieczeń Społecznych może przekazać pieniądze z subkonta osoby zmarłej, która była członkiem Otwartego Funduszu Emerytalnego, spadkobiercom. Środki te podlegają bowiem dziedziczeniu. Nierzadko jest to dość znacząca kwota.

ZUS wypłaca pieniądze z OFE. Daje prawie 30 tys. zł
ZUS wypłaca pieniądze z OFE. Daje prawie 30 tys. zł (Getty Images, MarekUsz)

Osoby uprawnione do dziedziczenia mogą starać się o środki zebrane na subkoncie zmarłego, przynależącego do OFE, w każdym momencie. Jak informuje ZUS, w tej kwestii nie obowiązują żadne terminy. Aby otrzymać te pieniądze, konieczne jest złożenie właściwego wniosku.

Z danych ZUS wynika, że średnia kwota zgromadzona na kontach zmarłych członków OFE to 29 tys. zł. Tyle zatem przeciętnie trafia do spadkobierców. O pieniądze mogą się ubiegać osoby wskazane przez zmarłego, który był członkiem funduszu. Taką możliwość mają również osoby urodzone po 1968 roku, które nie przystąpiły do OFE.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Trwa długi weekend majowy. Tłumy w parku wodnym Suntago

W sytuacji, gdy zmarły nie określił, kto ma być beneficjentem, środki z subkonta stają się częścią całości dziedziczonych aktywów.

ZUS oddaje pieniądze z OFE. Trzeba złożyć wniosek

W przypadku, gdy zmarła osoba nie doczekała wieku emerytalnego, konieczne jest złożenie wniosku o wypłatę środków z subkonta. OFE jest zobligowane do zawiadomienia o tym ZUS, który ma obowiązek przelać pieniądze na rachunek wnioskującego w ciągu trzech miesięcy.

Z kolei, jeżeli zmarły osiągnął wiek emerytalny, jego oszczędności zostały zarejestrowane na subkoncie ZUS, dzięki czemu cały proces ubiegania się o pieniądze jest bardziej przystępny. Podobnie wygląda sytuacja, gdy zmarły nie był członkiem OFE. W takim przypadku, aby odziedziczyć środki, należy wypełnić formularz dostępny na stronie internetowej Zakładu.

Subkonto to wyjątkowy typ rachunku posiadany przez osoby ubezpieczone w OFE oraz ubezpieczonych, którzy przyszli na świat po 1968 roku. Jak objaśnia ZUS, jest to miejsce, gdzie kumulowana jest część wpłat na ubezpieczenie emerytalne.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(41)
Zły
3 tyg. temu
Taaaa, powodzenia. Rok temu złożyłem wniosek o wypłatę po zmarłym ojcu, i do tej pory żadnego odzewu. Wniosek nie został nawe rozpatrzony. Państwo z gówna i dykty.
Kinga
2 miesiące temu
Ja zarabiam tyle, że mogę bez problemu oszczędzać na przyszłość czy na inne inwestycje. Bardzo pomagają mi w tym specjaliści z Phinance, którzy doradzają jakie kroki finansowe najlepiej podejmować w moim przypadku.
Makadamia
3 miesiące temu
Jak już mówimy o emeryturach. To warto pamiętac,żeprzyszłe świadczenia, za kilkanaście, czy kilkadziesiąt lat, będa zdecydowanie niższe. Musimy zacząć sami odkładać pieniądze. W PPK też zgromadzone środki są dziedziczone. Warto o tym pamiętać, o raz, a dwa w ciągu kilku lat ludzie zgromadzili naprawde fajne pieniądze. Więc emerytury osób tak oszczędzających, będa zdecydowanie wyższe.
beznicka
3 miesiące temu
Mam uzbierany taki kapitał, że waloryzacja roczna na poziomie 7,5% czyli dość niska daje w teorii około 6 tys. zł na miesiąc w ciàgu roku. Czyli mógłbym się za to spokojnie utrzymać nie naruszając samego kapitału do wieku emerytalnego. Tylko nie mogę bo są chore przepisy które jednym każą tyrać do 65 r.ż. mimo posiadanych środków a innym pozwala się przechodzić na pełną emeryturę poniżej 50 r.ż. sponsorując to ze składek innych ludzi. Gdzie równość obywateli wobec prawa?! Czemu nie ma możliwości dokonywania wyboru w takiej sytuacji?!
Kok
3 miesiące temu
Operując na liczbach przytoczonych przez ZUS, 60-latka z kapitałem 700 tys. zł otrzyma emeryturę w wysokości 2649,51 zł, a więc o ok. 103 zł mniej. Zaś 65-latek z kapitałem 700 tys. zł otrzyma emeryturę w kwocie 3197,81 zł, czyli mniejszej o ok. 136 zł. Spieszmy się bo edzika teorie że ZUS będzie najbogatszą instytucją na świecie się już sprawdzają. Policzyłem że gdyby ZUS z mojej wypłaty średnio brał netto 1000 zł to po 40 latach nazbieram około 480 tys czyli ZUS wypłaci mi emeryturę w wysokości 1000 zł
...
Następna strona