Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

BIG: polskie firmy uodporniły się na kryzys

0
Podziel się:

Polskie firmy potrafią zabezpieczyć swoje interesy, pomimo dużych wahań kursów walut i notowań giełdowych

BIG: polskie firmy uodporniły się na kryzys
(endopack/iStockphoto)

Polskie firmy potrafią zabezpieczyć swoje interesy i dobrze sobie radzić, pomimo dużych wahań kursów walut i notowań giełdowych - wynika z XVI edycji Raportu BIG, opublikowanego przez BIG InfoMonitor.

W raporcie podano, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy poziom bezpieczeństwa prowadzenia działalności gospodarczej wzrósł o 0,17 pkt, z 11,34 pkt do 11,51 pkt. Zdaniem ekspertów BIG, na zwiększenie bezpieczeństwa obrotu gospodarczego kluczowy wpływ miał wzrost spłacanych zaległych zobowiązań wśród klientów instytucjonalnych, a także lepsze opinie dostawców usług finansowych oraz masowych.

_ Wartość Wskaźnika BIG utrzymuje się na podobnym poziomie. Możemy mówić o fazie stabilizacji. Z naszych badań wynika jednak, że faza stabilizacji poprzedzała zazwyczaj okres pogorszenia _ - powiedział wiceprezes Zarządu BIG InfoMonitor S.A. Marcin Ledworowski.

Autorzy raportu specjalne miejsce poświecili branży budowlanej. 90 proc. respondentów jest zdania, że prowadzenie działalności gospodarczej w tym sektorze jest utrudnione ze względu na zatory płatnicze, z czego 60 proc. ocenia, że jest to jeden z głównych czynników stanowiących poważną przeszkodę w prowadzeniu ich działalności. Ta bolączka jest bardziej dotkliwa dla budowlańców niż dostawców usług finansowych, usług masowych czy przedsiębiorców.

Prawie 45 proc. badanych z branży budowlanej ocenia, że obecne wahania na rynkach finansowych będą miały istotny wpływ na ich biznes.

Z raportu wynika, że niepokojące dane dotyczą średniej długości przeterminowanych zobowiązań. Ponad 35 proc. firm z branży budowlanej uważa, że średnia długość zaległych zobowiązań w tym sektorze nie przekracza 30 dni. Blisko 30 proc. ankietowanych zwraca uwagę, że termin średnich zaległości wynosi między 30 a 60 dni. Tylko 9 proc. nie doświadczyło takiego problemu.

Wskaźnik Bezpieczeństwa Działalności Gospodarczej przeprowadza się w celu monitorowania wpływu bieżącej sytuacji ekonomicznej oraz zatorów płatniczych na poziom bezpieczeństwa gospodarczego. Na zlecenie firmy BIG InfoMonitor, co kwartał instytut Pentor przeprowadza badanie wśród osób odpowiedzialnych za finanse w trzech głównych segmentach firm - dostawców usług finansowych, dostawców usług masowych oraz przedsiębiorców. Wskaźnik może przyjmować wartość od -100 do 100.

Czytaj więcej o kondycji polskich firm
[ ( http://static1.money.pl/i/h/73/t87369.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/druga;fala;kryzysu;firmy;radza;sobie;coraz;lepiej,60,0,962620.html) Nadciąga kryzys? Zobacz jak radzą sobie firmy Przedsiębiorcy radzą sobie pomimo dużych wahań kursów walut i notowań giełdowych. Są jednak branże gdzie jest źle.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/106/t21354.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/coraz;wiecej;firm;z;sektora;msp;inwestuje;w;innowacje,203,0,905931.html) Idą w ślady wielkich. Inwestują w innowacyjność Przedsiębiorcy zaczynają dostrzegać, że warto inwestować także w innowacje dotyczące organizacji pracy oraz marketingu i reklamy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/94/t115550.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/nie;wszystkie;firmy;poradza;sobie;z;zagrozeniami,59,0,881723.html) Jest postęp ale nie wszyscy sobie poradzą Przedsiębiorcy powinni postawić na otwartość na zamiany, przepływ informacji, pracę zespołową i na strategiczne planowanie i zarządzanie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)