Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Błędnie wystawione zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA

0
Podziel się:

Przedsiębiorca może mieć wątpliwości, czy na podstawie błędnie wystawionego druku ZUS ZLA może naliczyć wynagrodzenie za okres choroby.

Błędnie wystawione zwolnienie lekarskie na druku ZUS ZLA
(alonzo76ok/CC/Flickr)

Załóżmy, że w jednym druku podany został zły NIP zakładu pracy, a w drugim niewłaściwa data urodzenia pracownika. W takiej sytuacji błędnie wypełniony druk ZLA nie może stanowić podstawy do wypłaty świadczeń chorobowych.

Dowodem do wypłaty zasiłku chorobowego (wynagrodzenia za czas choroby) jest zaświadczenie lekarskie, wystawione na druku ZUS ZLA przez lekarza upoważnionego przez ZUS do wystawiania takich zwolnień.

Ponieważ druk ZUS ZLA jest podstawą do wypłaty świadczeń chorobowych, wszelkie błędne wpisy poczynione na tym druku przez lekarza powinny być przez niego poprawione bezpośrednio na tym druku. Każda naniesiona poprawka musi być poświadczona pieczątką i podpisem lekarza.

Podstawą do wypłaty świadczeń chorobowych może być jedynie:

  • prawidłowo wypełniony druk ZLA, ewentualnie;
  • druk ZLA wprawdzie wypełniony błędnie, ale zawierający poprawki naniesione przez lekarza wystawiającego zwolnienie, z podpisem i pieczątką lekarza na każdej poprawce.

Uwaga. Pracownik, któremu lekarz wystawił ZUS ZLA z błędem, powinien uzyskać u tego lekarza poprawienie twego druku w myśl zasad podanych wcześniej.

Błędny PESEL

Zgodnie z aktualnie obowiązującą wersją tego druku pole 07 (data urodzenia ubezpieczonego) powinno być wypełnione, tylko w przypadku gdy ubezpieczonemu nie nadano numeru PESEL. Jeżeli więc na druku ZUS ZLA zostało wypełnione pole 01 (PESEL ubezpieczonego) to błędne wypełnienie daty urodzenia ubezpieczonego nie ma żadnego praktycznego znaczenia i takie zaświadczenie powinno być realizowane.

Błędny NIP

Błędnie wpisany przez lekarza NIP płatnika składek powinien być przez niego poprawiony, a poprawka być opatrzona w pieczątkę i podpis lekarza.

Podstawa prawna:

  • art. 53–55 ustawy z 25 czerwca 1999r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2010 r. nr 77, poz. 512 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 27 lipca 1999 r. w sprawie szczegółowych zasad i trybu wystawiania zaświadczeń lekarskich, wzoru zaświadczenia lekarskiego i zaświadczenia lekarskiego wydanego w wyniku kontroli lekarza orzecznika Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (Dz.U. nr 65, poz. 741 ze zm.).
Czytaj więcej w Money.pl
Wszystko, co musisz wiedzieć o NIP W zależności od przyczyny legitymowania się tym identyfikatorem, terminy przewidziane na złożenie stosownego wniosku mogą różnić się od siebie.
Osiągnęliśmy mistrzostwo. W braniu chorobowego W zeszłym roku Polacy byli na zwolnieniu lekarskim aż 140 milionów dni. Łącznie to koszt 18 miliardów złotych.
wiadmomości
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)