Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Direct search. Metoda rekrutacji pracowników

0
Podziel się:

Direct search jest metodą poszukiwania, rekrutacji pracowników. Polega na bezpośrednim szukaniu specjalistów, przy wykorzystaniu metod, które pozawalają precyzyjnie dotrzeć do potencjalnego kandydata.

Direct search zazwyczaj dotyczy poszukiwania określonego pracownika, a nie grupy pracowników
Direct search zazwyczaj dotyczy poszukiwania określonego pracownika, a nie grupy pracowników (Ty)

Każdy przedsiębiorca chciałby, żeby pracowali z nim najlepsi specjaliści. Rzadko się zdarza, że dobry pracownik nie ma zatrudnienia. Trzeba więc dotrzeć do niego bezpośrednio. Wykorzystuje się do tego metodę direct search, co oznacza poszukiwanie bezpośrednie.

Czym jest metoda direct search?

Direct search pozwala znaleźć najlepiej dopasowanych do firmy specjalistów. Żeby znaleźć właściwą osobę, rekruter musi bardzo dobrze orientować się w rynku pracy, a także w branży. Wszystko po to, by udało się znaleźć bardzo dużo prawdziwych ekspertów. Metoda direct search pozwala znaleźć eksperta przy pomocy bezpośredniego kontaktu. Upraszcza to i skraca proces rekrutacji.

Direct search pomaga szukać przede wszystkim kandydatów na stanowiska menedżerskie. Czasem jednak firmy decydują się na to, by poszukiwać też ludzi na inne stanowiska. Direct search najczęściej dotyczy poszukiwania określonego pracownika, a nie grupy pracowników.

Jak przebiega direct search?

Direct search to przede wszystkim analiza konkretnej grupy zawodowej, sprawdzanie nie tylko życiorysów kandydatów, ale również profili innych firm z tej samej branży. Rekruterzy, którzy stosują tę technikę, często konsultują się ze specjalistami z danej dziedziny, a także z osobami, które dobrze znają konkurencyjne firmy.

Rekrutacja taka najczęściej jest rekrutacją ukrytą. Głównie dlatego, że oferty wysyłane są do osób, które mają pracę i nie zawsze szukają nowej. Dlatego takie zadanie powinno się zlecić headhunterowi, czyli osobie, która zajmuje się profesjonalnie wyszukiwaniem specjalistów na konkretne stanowisko. Taka osoba musi świetnie znać branże i wiedzieć, do kogo trafić z propozycją pracy. Czasem można skorzystać z metody direct search samodzielnie.

Zalety direct search

Zastosowanie direct search zwiększa szansę na znalezienie kandydata. Dzięki temu, że jesteśmy w stanie samodzielnie dotrzeć do kandydatów spełniających nasze wymagania, to liczba specjalistów chcących wziąć udział w rekrutacji może być spora. Dzięki temu istnieje szansa, że wybierzemy bardzo dobrego kandydata.

Najlepsi już pracują

Direct search pozwala szukać kandydatów wśród tych, którzy już pracują. Gdybyśmy szukali zatrudnienia w inny sposób, mogliby w ogóle nie znaleźć oferty pracy w naszej firmie.

Direct search to poszukiwanie bezpośrednie. Oszczędza się dzięki temu sporo czasu, ponieważ docieramy od razu do kandydatów, którzy spełniają wymagania związane z konkretnym stanowiskiem. Oszczędza się czas, który trzeba byłoby poświęcić na to, żeby przeanalizować nadesłane CV i rozmowy kwalifikacyjne z kandydatami zupełnie nieodpowiednimi do takich zadań.

Metoda direct search pozwala wykorzystać wszystkie możliwe elementy niezbędne do tego, żeby znaleźć odpowiedniego kandydata.

Dlaczego warto stosować metodę direct search? Podstawową korzyścią takiej metody jest szybkie znalezienie specjalisty. Proces może być krótki, skuteczny i daje większe prawdopodobieństwo skuteczności w znalezieniu idealnie dopasowanego pracownika.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)