Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak dwa razy odliczyć VAT od firmowych aut?

0
Podziel się:

Sposobem może być leasing operacyjny.

Jak dwa razy odliczyć VAT od firmowych aut?
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Wkrótce nie będzie już można odliczać pełnego VAT od aut z kratką. Odliczenie ograniczone będzie do wysokości 60 procent podatku, przy czym nie będzie mogło przekroczyć 6 tys. złotych.


Istnieje jednak możliwość odzyskania podwójnej wysokości tego limitu.

Tym samym nawet po wejściu w życie planowanych ograniczeń przedsiębiorcy będą mieli szansę nawet na 12 tys. zł podatku VAT od firmowego auta, czyli mniej więcej tyle, ile dzisiaj otrzymują z powrotem od fiskusa, korzystając z auta z homologacją ciężarową o wartości prawie 60 tys. zł netto.

Sposobem na to jest leasing operacyjny. 60-proc. limit (maksymalnie 6 tys. zł), obowiązujący obecnie przy samochodach osobowych, dotyczy bowiem tylko jednej transakcji cywilno-prawnej – w tym przypadku umowy leasingu. Natomiast możliwy przy leasingu operacyjnym wykup auta po zakończeniu umowy jest już zupełnie inną, nową transakcją.

Tym samym przedsiębiorca może odliczyć VAT od firmowego pojazdu dwa razy: podczas trwania umowy leasingu (od opłaty wstępnej i każdej raty) i po jej wygaśnięciu, wykupując auto po ustalonej wcześniej cenie i otrzymując za to fakturę VAT. Aby jednak transakcja była opłacalna, wykup musi być odpowiednio wysoki, na poziomie 30-40 procent.

Wysoki wykup ma jeszcze inne zalety. Po pierwsze, obniżają się miesięczne raty, dzięki czemu firma może pomyśleć o droższym aucie niż przy „tradycyjnym” leasingu. Poza tym przedsiębiorca może je sprzedać od razu po wykupie, bez obawy, że zapłaci fiskusowi wysoką daninę – będzie mu winien różnicę pomiędzy wartością wykupu a ceną, za jaką sprzedał samochód. Trzeba jednak pamiętać, że wadą wysokiego wykupu są mniejsze miesięczne koszty uzyskania przychodu – ze względu na niższe raty leasingowe.

Jest także inny problem. Do tej pory firmy leasingowe niechętnie stosowały wysoki wykup, oznacza on bowiem wolniejszą spłatę kapitału, a tym samym – większe dla nich ryzyko. Może się jednak okazać, że za kilka miesięcy, gdy tzw. plan Tuska stanie się faktem, nie będą już miały innego wyjścia.

Autorka jest analitykiem Tax Care

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)