Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Jak rozliczyć PIT-8C?

0
Podziel się:

PIT-8C informuje o dochodach uzyskanych z tzw. kapitałów pieniężnych. Chodzi tu o dochody z giełdy albo sprzedaż udziałów. Dowiedz się, jak go rozliczyć i do kiedy to zrobić.

Druk PIT-8C umożliwia rozliczanie konkretnych rodzajów przychodów, a niektórych przypadkach również stypendiów
Druk PIT-8C umożliwia rozliczanie konkretnych rodzajów przychodów, a niektórych przypadkach również stypendiów (pixabay.com / stevepb / CC0)

Każda osoba, która uzyskuje dochody, musi odprowadzić od nich podatek. Najpopularniejszymi formami uzyskiwania dochodów jest świadczenie pracy na podstawie umowy o pracę, zlecenia, a także umowy o dzieło, w wyniku której powstaje konkretny rezultat i efekt. Sporo jest też takich, którzy dochody uzyskują z działalności gospodarczej lub najmu nieruchomości. Każdy rodzaj uzyskiwanego przychodu musi być zgłoszony na właściwym formularzu. Jednym z nich jest formularz PIT-8C.

Formularz PIT-8C

Formularz PIT-8C obejmuje przede wszystkim dochody uzyskiwane z inwestycji giełdowych albo takie związane ze sprzedażą udziałów.

Od dochodów wykazanych na formularzu PIT-8C nie odprowadzono zaliczek na podatek dochodowy. Obowiązek ich rozliczenia spoczywa więc na podatniku. Trzeba wiedzieć, że PIT-8C jest tylko informacją o dochodach uzyskanych np. z giełdy. Nie jest zeznaniem podatkowym. Trzeba więc przychody i koszty z takich transakcji wykazać dopiero w odpowiednim zeznaniu.

Inne przychody wykazywane na PIT-8C

W PIT-8C można też wykazać przychody z tzw. innych źródeł. Będą się do nich zaliczać np. wszelkie dochody, które nie są związane ze stosunkiem pracy, działalnością gospodarczą albo taką wykonywaną osobiście. Chodzi tu np. o alimenty, dotacje czy wybrane stypendia.

Prawo wymienia też kilka innych rodzajów dochodów, które wykazuje się na formularzu PIT-8C. Będą to np. umorzone pożyczki albo odsetki, umorzone odsetki od długów spadkobiercy czy nagrody rzeczowe, które zostały przyznane klientom firmy w czasie promocji lub bonifikata związana z opłatą z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności.

A co w sytuacji, jeśli nie wiemy, czy konkretne przychody wpisać do formularza PIT-8C? W takim przypadku zawsze podatnik powinien poprosić o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Urzędy skarbowe przekonują, że przychody, których nie da się zaliczyć do źródeł przychodów, które są wymienione w ustawie o PIT, powinno się klasyfikować jako przychody z innych źródeł, a jako takie rozliczane powinny być według stawek podatkowych.

PIT-8C sporządzany jest w dwóch egzemplarzach. Jeden wysyłany jest do urzędu skarbowego, a drugi doręczany podatnikowi, który musi tę należność rozliczyć z urzędem. Termin wysyłki formularza zależy od rodzaju płatnika podatku, a także formy, w której się ten dokument wysyła. Ostateczny termin wysyłki to koniec stycznia albo koniec lutego.

Jak rozliczyć stypendium?

Formularz PIT-8C w niektórych sytuacjach pozwala rozliczyć wybrane stypendia. Muszą to zrobić uczniowie i studenci, którzy dostali stypendia wyższe niż 3,8 tys. zł. I nie ma znaczenia, czy jest to pojedyncze stypendium, czy kilka. Najważniejsze by stypendium było przekazane na zasadach ustalonych uchwałą samorządu lub pozarządowej organizacji pożytku publicznego. W przypadku otrzymania stypendium podatek rozlicza się nadwyżkę od określonej granicy.

Warto pamiętać o tym, że zobowiązania podatkowe przedawniają się po 5 latach. Urzędnicy skarbowi mają więc aż 5 lat na to, by skontrolować podatnika i sprawdzić, czy wszystkie rozliczenia podatkowe są prowadzone prawidłowo. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, podatnik naraża się na odpowiedzialność skarbową i może zapłacić sporą karę.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)