Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Jak skutecznie promować usługi i produkty

0
Podziel się:

Wbrew powszechnym opiniom skuteczna reklama nie musi być droga.

Jak skutecznie promować usługi i produkty
(Yuri_Arcurs/iStockphoto)

Wbrew powszechnym opiniom skuteczna reklama nie musi być jednak droga. Nowoczesne narzędzia promocyjne pozwalają osiągnąć wymierne efekty, bez konieczności ponoszenia znacznych wydatków.

Skuteczna reklama musi być skierowana do obecnych oraz perspektywicznych klientów. Dlatego należy zacząć od ustalenia odpowiednich kanałów komunikacji, które umożliwią dotarcie do odpowiedniej grupy docelowej. Warsztat samochodowy powinien promować się regionalnie, a hurtownia specjalistycznych materiałów izolacyjnych, ogólnokrajowo. Powinniśmy pamiętać, aby promocję naszej oferty zawsze kierować do konsumentów, którzy mogą być zainteresowani danymi produktami czy usługami. Ponadto warto zadbać o reklamę w miejscach, w których bezpośrednio szukają oni informacji.

Gdzie obecnie szukamy informacji na temat firm? Sytuacja jest dość skomplikowana. Mimo wysokiego odsetka polskich internautów stanowiącego więcej niż połowę dorosłych (badanie NetTrack 2010) wciąż aż 90 proc. Polaków szuka informacji o firmach z wykorzystaniem książek telefonicznych. Tak wynika z badania TNS OBOP przeprowadzonego w 2009 roku.

Informacje te są jednak bardzo często zestawiane z wynikami znajdowanymi w internecie. Firma nie posiadająca chociażby wizytówki w sieci, jest traktowana dość nieufnie, co obniża jej szanse na pozyskanie klienta. Obecność w internecie jest więc niezbędna. Dlatego ważne jest, aby w planowaniu działań reklamowych oprzeć się na zintegrowanych usługach promocyjnych, zarówno tradycyjnych w wersji offline oraz tych, które budują wizerunek firmy online, zapewniając wszechstronne dotarcie.

Budżet

Na początku powinniśmy określić budżet jaki chcemy przeznaczyć na promocję naszej firmy. Dzięki temu łatwiej nam będzie dobrać rozwiązania reklamowe dopasowane do naszych potrzeb oraz bieżących możliwości. Z uwagi na efektywność kosztową oraz skuteczność działań najkorzystniejsze są przeważnie rozwiązania pakietowe, łączące kilka narzędzi, umożliwiających dotarcie do klientów w zróżnicowany sposób.

Katalogi firm

Jak już wspomnieliśmy dużym zainteresowaniem użytkowników poszukujących informacji o produktach i usługach wciąż cieszą się książki telefoniczne, nie tylko w formie drukowanej, ale również na nośnikach typu CD. Obecność w katalogach tego typu stwarza aktualnie coraz większe możliwości.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t39453.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/formy;marketingu;internetowego,190,0,817086.html) Formy marketingu internetowego
Przede wszystkim, dodatkową korzyścią jest automatyczne umieszczenie danego przedsiębiorstwa w internetowych bazach takich, jak oferowane przez pkt.pl. Rozwiązanie to umożliwia znacznie szersze dotarcie z informacją o naszej ofercie, a jednocześnie pozwala zaoszczędzić budżet, który można przeznaczyć na dodatkowe działania promocyjne.


Narzędzia lokalizacyjne

Dla wielu klientów, zwłaszcza poszukujących usług, ważnym kryterium wyszukiwania firm jest ich położenie oraz możliwość szybkiego dotarcia do danego przedsiębiorcy. Ważne więc jest, aby konsument mógł _ namierzyć _ najbliżej lub najdogodniej położoną placówkę oraz skontaktować się odpowiednimi pracownikami zarówno telefonicznie, jak i osobiście.

Taką możliwość udostępniają serwisy lokalizacyjne online, pokazujące na wirtualnej mapie położenie firmy oraz najważniejsze dane kontaktowe takie, jak adres, telefon, e-mail. Narzędzia tego typu, często pozwalają także użytkownikom na wyznaczenie drogi dojazdu do wybranego miejsca, co może być istotne w przypadku osób, którym zależy na szybkim dotarciu do usługodawcy. Internetowe lokalizatory są jednym ze skuteczniejszych, a jednocześnie niedrogich rozwiązań pozwalających przedsiębiorcom, zwłaszcza tym z sektora MSP, na efektywną promocję usług i produktów. W zależności od oferty, dane przedsiębiorstwa można wprowadzić samodzielnie lub za pośrednictwem konsultanta. Należy również podkreślić że, informacje na temat firmy mogą być na bieżąco uzupełniane tak, aby klienci zawsze mieli dostęp do aktualnych danych.

Rozwiązania tego typu dostępne są również na urządzenia mobilne, takie jak smartfony czy tablety. Rynek ten rozwija się w Polsce bardzo dynamiczne. Systematycznie rośnie sprzedaż zaawansowanych komórek. Producenci szacują, że nawet co czwarty sprzedany telefon w naszym kraju może być smarftonem. Mobilne aplikacje stwarzają wiec dodatkowe szanse na promocję przede wszystkim dla firm oferujących usługi lokalne takich, jak restauracje czy korporacje taksówkarskie.


Wizytówka w sieci

Planując działania reklamowe warto pamiętać także o firmowej stronie internetowej. Jak wynika z badań przeprowadzonych przez Millward Brown SMG/KRC w 2010 roku, wciąż ponad 40 proc. polskich firm nie posiada serwisu WWW. Dla każdej firmy, każdy dzień nieobecność w sieci, to czas straty klientów na korzyść innych, obecnych online. Warto więc wykorzystać szansę i wyprzedzić konkurencję.

Wbrew powszechnej opinii stworzenie firmowej strony nie musi być drogie i trudne. Na początek można zdecydować się na przygotowanie wirtualnej wizytówki, zawierającej najważniejsze dane umożliwiające klientom odnalezienie informacji na temat oferowanych usług, produktów czy danych kontaktowych. Jeżeli nie czujemy się na siłach samodzielnie stworzyć firmowy serwis WWW, warto skorzystać z pomocy firm oferujących kompleksowe wsparcie. Dzięki temu zaoszczędzimy czas oraz będziemy mogli skoncentrować się na bieżącym prowadzeniu naszego biznesu.

Wyszukiwarki internetowe

Duże możliwości w zakresie promocji online oferują także popularne wyszukiwarki internetowe, takie jak Google. Oferują one atrakcyjne systemy reklamowe, typu AdWords. Reklama w wyszukiwarce jest skutecznym i stosunkowo tanim narzędziem. System umożliwia precyzyjne kierowanie kampanii do odbiorców poszukujących określonych usług i produktów oraz bieżącą kontrolę wydatków, bez ryzyka przekroczenia wyznaczonego budżetu, który może zaczynać się już od kilkuset złotych. Kampanie tego typu wymagają odpowiedniej wiedzy. Dla osiągnięcia optymalnych efektów, najlepiej więc skorzystać z usług specjalistów. Warto jednak upewnić się, czy wybrana przez nas firma posiada odpowiednie certyfikaty partnerskie Google, gwarantujące najwyższą jakość usług.

Każde z opisanych narzędzi zapewnia skuteczne dotarcie do klientów. Jednakże dopiero dzięki ich pełnej integracji i połączeniu potencjału przedsiębiorca może uzyskać optymalny efekt promocyjny. Wykorzystanie zróżnicowanych kanałów reklamy umożliwia bowiem prezentację oferty wszystkim zainteresowanym użytkownikom poszukującym informacji o firmach w różnych źródłach.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/219/t81115.jpg ) ] (http://msp.money.pl/ksiegowosc-internetowa/artykul/kierunki;rozwoju;aplikacji;internetowych;dla;firm,26,0,842010.html) Kierunki rozwoju aplikacji internetowych dla firm Rozwój internetu, związany z jego upowszechnieniem, spowodował, że coraz częściej strony internetowe traktowane są przez użytkowników już nie tylko jako źródło informacji i wymiany poglądów, ale także jako element rozszerzający funkcjonalności aplikacji komputerowych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/29/t39453.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/rejestrujac;firme;nie;zapomnij;o;domenie,207,0,832463.html) Rejestrując firmę nie zapomnij o domenie Brak poprawnego adresu internetowego może przynieść niepożądane konsekwencje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/boni;firmy;nie;umieja;korzystac;z;internetu,196,0,827332.html) Boni: Firmy nie umieją korzystać z internetu Szef zespołu doradców premiera uważa, że polscy przedsiębiorcy nie umieją w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje cyfryzacja i globalna sieć.
internet
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)