Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Jak wybrać firmowy serwer?

0
Podziel się:

Jednym z najważniejszych parametrów, jakie trzeba określić przed zakupem serwera jest potrzebna firmie powierzchnia dyskowa.

Jak wybrać firmowy serwer?
(Pressmaster/Dreamstime)

Przed wyborem serwera należy określić, jakie są potrzeby przedsiębiorstwa dotyczące transferu i powierzchni dyskowej.

Serwer to usługa, która służy do przechowywania i udostępniania plików za pośrednictwem sieci internetowej. Mogą się na nim znaleźć elementy tworzące stronę WWW – zarówno pliki systemowe, jak i multimedialne. Hosting wykorzystać można także jako platformę komunikacji pomiędzy pracownikami, firmą a klientami czy kontrahentami. Sama usługa stwarza wiele możliwości, a stopień ich wykorzystania zależy głównie od kreatywności pracowników firmy.

Warto dokładać wszelkich starań, aby posiadany serwer był wykorzystany możliwie jak najpełniej. Może to przynieść przedsiębiorstwu wiele korzyści, głównie w formie zaoszczędzonego czasu i pieniędzy. Często pomysły na zastosowanie hostingu przychodzą już po jego zakupie, przetestowaniu i zapoznaniu się z dołączanym oprogramowaniem. Dlatego warto wybierać usługi o wysokich parametrach, dzięki czemu firma będzie mogła je użytkować dowolnie bez obaw, iż właściwości usługi zostaną przekroczone.

Jak zużywane są parametry

Parametry serwera można sklasyfikować w sposób analogiczny do bogactw naturalnych. Jedne z nich są bowiem _ odnawialne _, a inne – _ nieodnawialne _. Do pierwszej grupy zaliczyć można np. limit liczb domen, które mogą zostać przekierowane na serwer. W momencie osiągnięcia maksymalnej liczby przekierowań, wystarczy usunąć niektóre przekierowane adresy, by móc przypisać do usługi inne. Jednak wymusza to na użytkowniku rezygnację z jednej usługi dodatkowej na rzec drugiej.

Dlatego warto wybierać takie usługi hostingowe, które nie posiadają tego typu ograniczeń. Niemniej jednak – jest to parametr _ odnawialny _. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku np. transferu – jest on zużywany podczas każdego połączenia z serwerem. Nie można w żaden sposób cofnąć jego wykorzystania.

Pojemność usługi

Powierzchnia dyskowa to inaczej ilość danych jakie mogą zostać zamieszczone w ramach usługi. Jest to także jedna z podstawowych właściwości serwera, na podstawie której dokonuje się jego wyboru. Od tego, czy zostanie ona odpowiednio dobrana do potrzeb firmy zależy w późniejszym czasie możliwość wykorzystania hostingu.

Przedsiębiorstwo może przed zakupem serwera określić sztywne zasady jego wykorzystania, na podstawie których wyliczy pożądaną wysokość parametru. Jednak może to spowodować konieczność nabycia kolejnej usługi, np. w przypadku konieczności wprowadzenia innych zastosowań. Firma może także zdecydować się na usługę o wysokich parametrach, (przewyższających te, które zaplanowała), zapobiegając w ten sposób tego typu sytuacji.

Na co może być spożytkowana powierzchnia dyskowa?

  • *Strona WWW. *Podstawowym zadaniem serwera jest przechowywanie i udostępnianie przeglądarkom internetowym elementów tworzących serwisy internetowe. Nierozbudowane witryny, zawierające np. 1-3 podstrony, w których zastosowanie elementów multimedialnych ograniczono, będą zajmowały na serwerze powierzchnię kilku MB.

Natomiast, jeżeli w serwisie znajduje się wiele zakładek, dużo informacji a dodatkowo zdjęcia, pliki flash czy wideo, bądź też forum – może on zajmować nawet kilka GB. Firmy tworzące po raz pierwszy swoją stronę WWW powinny zarezerwować na jej elementy (łącznie z dokumentami możliwymi do pobrania za jej pośrednictwem – np. regulaminy, cenniki) ok. 2 GB. Pozwoli to w swobodny sposób rozbudowywać witrynę w miarę upływu czasu.
* *Poczta e-mail. *Ponadto, w ramach serwerów często możliwe jest tworzenie nielimitowanej liczby kont e-mail. W zależności od tego, czy komunikacja za pośrednictwem poczty elektronicznej wykorzystywana jest sporadycznie, czy jest też podstawową formą kontaktu w przedsiębiorstwie, na konto dla każdej osoby przeznaczone powinno być od 500 MB do 1 GB. W przypadku poczty e-mail – wiadomości mogą być po pobraniu przechowywane na komputerze, z którego zostało to uczynione, bez pozostawiania kopii na serwerze. Wtedy na dane konto zarezerwować można mniejszą powierzchnię, gdyż z każdym pobraniem listu zwalnia się miejsce na kolejny.

Jednak często osoby wolą pozostawiać kopie korespondencji na hostingu, np. przez miesiąc. Jest to opcja korzystna, gdyż w sytuacjach nagłych (np. choroba) pracownik ma dostęp do wiadomości, pomimo iż zostały już odczytane i pobrane na firmowy komputer. Pozwala to na zachowanie ciągłości działań, która jest niezwykle ważna, np. podczas prowadzenia negocjacji bądź zleceń długoterminowych. Wtedy na skrzynkę powinno być przeznaczone więcej miejsca. Przykładowo, jeżeli firma posiada 10 pracowników, na konta e-mail dla nich zarezerwować powinna ok. 10 GB.
* *Wymiana plików. *Kolejnym zastosowaniem serwera jest użycie go jako platformy do wymiany plików. Usprawni to wymianę dokumentów pomiędzy stronami. Niektórzy usługodawcy umożliwiają tworzenie nieograniczonej liczby kont FTP o spersonalizowanych ustawieniach (oznacza to, iż z poziomu danego konta można mieć dostęp zarówno do całej zawartości serwera, jak i wyznaczonych folderów oraz plików). Często dokumenty są zbyt duże, by przesłać je e-mail'em, można więc zamieścić je na serwerze, a druga osoba będzie mogła je pobrać za pośrednictwem przeglądarki internetowej.

W ten sposób można dostarczać dokumenty zarówno innym pracownikom, jak i klientom oraz kontrahentom. Sposób szybki, wygodny, a przede wszystkim bezpieczny (połączenia z serwerem są szyfrowane za pośrednictwem protokołu sFTP, który uniemożliwia ich podsłuchanie bądź podmienienie w trakcie przesyłu). Trudno _ z góry _ określić, ile takowych plików znajdzie się na serwerze, zatem im wyższy parametr powierzchni dyskowej, tym większa swoboda działania dla firmy.

Transfer...

... to ilość danych, które mogą zostać przesłane z i do serwera. Każda wykonana tego typu akcja generuje zużycie tego parametru. Jak już wspominane było wyżej – nie da się odwrócić tego działania, np. poprzez usunięcie plików z serwera. Nie da się także oszacować, jakiego transferu będzie potrzebowała firma.

Zależało to będzie m.in. od liczby wiadomości e-mail odebranych/wysłanych z kont poczty elektronicznej utrzymywanych na serwerze. Dlatego, im wyższy transfer, tym lepiej dla użytkownika. Niektórzy hostingodawcy oferują nawet 20-krotnie wyższy w stosunku do powierzchni dyskowej. Wybierając usługę o takich proporcjach parametrów, firma może mieć pewność, iż nie będzie musiała nabywać usługi przed zakończeniem okresu abonamentowego ze względu na wyczerpanie transferu.

Serwer o wysokich parametrach jest rozwiązaniem korzystnym i komfortowym. Z jednej strony stwarza wiele możliwości wykorzystania. Z drugiej jest gwarancją, że okres abonamentowy nie zostanie skrócony ze względu na wyczerpanie któregoś z parametrów.

Autorka jest kierownikiem Sekcji Marketingu w NetArt (www.nazwa.pl)

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)