Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Kredyt, który otwiera sejf z unijnymi pieniędzmi

0
Podziel się:

Kredyty pomostowe pod unijne dotacje są często jedynym wyjściem dla przedsiębiorców, którzy nie mają kapitału na rozpoczęcie inwestycji refundowanej przez UE.

Kredyt, który otwiera sejf z unijnymi pieniędzmi
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Kredyty pomostowe pod unijne dotacje są często jedynym wyjściem dla przedsiębiorców, którzy nie mają kapitału na rozpoczęcie inwestycji refundowanej przez UE. Dla banków tego typu pożyczki są bezpieczniejsze niż tradycyjne kredyty inwestycyjne, dlatego większość z nich – jak wynika z ankiety Tax Care – ma w ofercie taką propozycję**.

Pieniądze z kredytu mogą być potrzebne na przetrwanie pierwszego, często najtrudniejszego etapu inwestycji. Zanim bowiem instytucje odpowiedzialne za podział unijnych pieniędzy wypłacą przyznane środki, przedsiębiorca musi ratować się własnym kapitałem lub pożyczką z banku. Należy bowiem pamiętać, że w większości przypadków dotacja ma charakter refundacji: beneficjent otrzymuje zwrot wydanych wcześniej pieniędzy. Co więcej, unijne środki mogą być przekazywane nie tylko w transzach, w miarę realizacji kolejnych etapów inwestycji, ale dopiero po rozliczeniu całego projektu. A to oznacza, że kredyt może być jedynym sposobem na uruchomienie i rozwój biznesowego przedsięwzięcia – mimo tego, że dotacja została przyznana.

Kredyt pomostowy udzielany jest z założenia w takiej wysokości, w jakiej została przyznana dotacja. Unia nigdy nie finansuje projektów w 100 proc. dlatego przedsiębiorcy powinni zwrócić uwagę, czy banki oferują tzw. kredyt uzupełniający (współfinansujący), który pozwoli na pokrycie wydatków niekwalifikowanych, czyli takich, za które unijne pieniądze nie zostaną zwrócone. Z ankiety Tax Care wynika, że większość banków proponuje takie rozwiązanie.

Należy jednak liczyć się z tym, że oprocentowanie części współfinansującej będzie wyższe niż mniej ryzykownej dla banku części pomostowej. W tym drugim przypadku bank czuje się bezpieczniejszy, ponieważ kapitał zwracany jest z dotacji, a przedsiębiorca spłaca tylko odsetki. Natomiast kredyt współfinansujący ma zazwyczaj charakter standardowej, bardziej ryzykownej pożyczki inwestycyjnej i jest oprocentowany w podobnej wysokości jak ona.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/4/t79364.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/wysokie;limity;kart;kredytowych;dla;mikrofirm,107,0,816235.html) Wysokie limity kart kredytowych dla mikrofirm
Niestety, banki niechętnie zdradzają szczegóły oferty kredytów pomostowych, szczególnie właśnie w części dotyczącej oprocentowania. Każdy przypadek jest rozpatrywany indywidualnie – tłumaczą bankowcy. Ten argument może zadziałać na korzyść przedsiębiorców, ponieważ w ten sposób otwiera się dosyć szeroko furtka do negocjacji warunków kredytu. Z drugiej jednak strony, niemożność porównania nawet widełek marży powoduje, że przedsiębiorca, chcąc znaleźć najkorzystniejszą ofertę, jest zmuszony do złożenia wniosku kredytowego przynajmniej w kilku bankach, co znacznie wydłuża proces związany z zaciągnięciem pożyczki.

Przedsiębiorcy wnioskujący o kredyt pod unijne dotacje mogą to zrobić – w zależności od rozwiązań przyjętych przez bank i wymogów danego programu pomocowego – albo przed otrzymaniem dotacji, albo już po podpisaniu umowy z instytucją rozdzielającą unijne środki. Ważne, by i w jednym, i drugim przypadku sumiennie przyłożyli się do stworzenia takiego biznesplanu, który nie będzie budził wątpliwości analityków bankowych i przekona ich do tego, że planowana inwestycja się powiedzie. W przeciwnym razie bank może odmówić im kredytu nawet wtedy, gdy unijna dotacja zostanie już przyznana.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/230/t20710.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unijne;dotacje;pomagaja;prac;brudne;pieniadze,133,0,814725.html) Unijne dotacje pomagają prać brudne pieniądze Przy okazji udzielania unijnych dotacji dochodzi do prania brudnych pieniędzy. Chodzi zwłaszcza o dotacje na produkcję energii ze źródeł odnawialnych - alarmuje Generalny Inspektor Informacji Finansowej.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/90/t21338.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/podatki/artykul/jak;pozyczyc;na;podatek;gdy;w;firmowej;kasie;pusto,25,0,807961.html) Jak pożyczyć na podatek, gdy w firmowej kasie pusto Tylko trzy banki proponują przedsiębiorcom kredyt celowy na zapłatę podatku wynikającego z rocznego rozliczenia PIT.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/236/t20716.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/ponad;300;mln;zl;na;wsparcie;e-biznesu,114,0,814450.html) Ponad 300 mln zł na wsparcie e-biznesu Od 9 maja do 3 czerwca 2011 r. przedsiębiorcy będą mogli złożyć wniosek na dofinansowanie e-biznesu.

Autorka jest analitykiem firmy Tax Care

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)