Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Małe firmy nie korzystają z pieniędzy na informatyzację

0
Podziel się:

Po fundusze unijne sięgnęło zaledwie 4 procent z nich.

Małe firmy nie korzystają z pieniędzy na informatyzację
(maebmij/CC/Flickr)

Jedna trzecia małych i średnich firm nie korzysta z usług informatycznych, a fundusze unijne na informatyzację wykorzystuje zaledwie 4 proc. z nich - to niektóre wnioski z badania firmy PMR.

Częstotliwość korzystania z usług IT zależy również od przychodów firmy. W grupie firm o najwyższych przychodach - powyżej 50 mln zł - prawie wszystkie korzystały z usług IT w 2009 r., podczas gdy w przedsiębiorstwach osiągających przychody do 2 mln zł - tylko dwie trzecie. Instalacja, wsparcie techniczne oraz serwis sprzętu i oprogramowania - to najczęściej wybierane usługi IT, z których korzystają polskie MSP.

Pomimo stopniowej poprawy cały czas relatywnie niewielki procent małych i średnich firm w Polsce korzysta z funduszy unijnych. Z badania PMR wynika, że odsetek małych firm korzystających z dotacji UE w celu finansowania projektów informatycznych wynosi około 2 proc. Sytuacja w średnich firmach wygląda nieco lepiej - co jedenasta firma (9 proc.) skorzystała z dofinansowania.

Biorąc pod uwagę wielkość zatrudnienia, w średnich przedsiębiorstwach funkcjonują przeciętnie 42 komputery biurkowe lub przenośne, podczas gdy w przedsiębiorstwach małych tylko 9 komputerów.
Korzystanie z funduszy unijnych rośnie wraz z przychodami - aż 14 proc. firm osiągających przychody powyżej 50 mln zł skorzystało z takiego dofinansowania w 2009 r. Plany odnośnie wykorzystania dotacji UE ma obecnie 15 proc. małych i 21 proc. średnich firm w Polsce.

Według szacunków PMR, w branży MSP w Polsce funkcjonuje obecnie około 1,4 mln komputerów (biurkowych i przenośnych). Średnio firmy te posiadają 15 komputerów, w tym w 73 proc. (około 1 mln sztuk) to komputery biurkowe. Liczba komputerów zależy nie tylko od wielkości zatrudnienia w firmie, ale i od jej przychodów, stopnia ingerencji inwestora zagranicznego oraz faktu, czy jest to firma jednooddziałowa czy wielooddziałowa.

Z danych PMR wynika ponadto, że w latach 2005-2010 przeciętna liczba komputerów przypadających na jedno średnie przedsiębiorstwo zatrudniające od 50 do 249 osób wzrosła o 10 sztuk, czyli o 31 proc.

Niewielka jest różnica między małymi i średnimi przedsiębiorstwami, jeżeli chodzi o średni czas, po którym wymienia się komputery na nowe - wynosi on średnio w badanej zbiorowości firm 4,5 roku.

Częstotliwość wymiany komputerów związana jest z przychodami firmy - w firmach o przychodach do 2 mln zł komputery wymienia się o rok rzadziej niż w firmach, które osiągają przychody powyżej 50 mln zł, gdzie komputery wymienia się średnio co 4 lata. Nieco częściej wymieniają również komputery firmy wielooddziałowe w porównaniu do jednooddziałowych. Nie ma natomiast większego wpływu na wymianę komputerów fakt, czy firma jest polska czy zagraniczna.

PMR jednak zwraca uwagę, że średnie firmy wymieniają obecnie komputery nieco rzadziej niż było to pięć lat temu, choć różnice nie są znaczące. Cykl wymiany wydłużył się na przestrzeni ostatnich pięciu lat o ok. pół roku. Eksperci tłumaczą to poprawą jakości użytkowanego sprzętu. _ _

_ - Firmy nie widzą też najczęściej potrzeby, by migrować do wypuszczanych w ostatnich latach nowych systemów operacyjnych Microsoftu (Vista/Windows 7). Znacznie więcej firm decydowało się w przeszłości na migrację do Windows XP, co pociągnęło za sobą falę wymiany sprzętu. W ostatnim czasie swoją rolę odegrało również spowolnienie gospodarcze i związane z nim ograniczenie, bądź całkowite wstrzymanie wydatków na wymianę sprzętu na nowy przez część przedsiębiorstw _ - wyjaśnia Paweł Olszynka, analityk PMR i jeden z autorów raportu.

Badanie zostało zrealizowane zostało w marcu i kwietniu
za pomocą wywiadów telefonicznych na grupie 798 firm.

firma
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)