Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Najem okazjonalny. Na czym polega i jakie daje korzyści?

2
Podziel się:

Najem okazjonalny daje szansę właścicielom mieszkania na to, by mogli lepiej chronić swoje prawa wobec lokatorów. Pomaga uniknąć problemów z lokatorami, którzy nie chcą zapłacić i opuścić mieszkania.

Najem okazjonalny różni się od zwykłego najmu lokalu, ale musi być odpowiednio szybko zgłoszony do urzędu skarbowego
Najem okazjonalny różni się od zwykłego najmu lokalu, ale musi być odpowiednio szybko zgłoszony do urzędu skarbowego (pixabay.com / Joergelman / CC0)

Może się zdarzyć, że właściciel nieruchomości, jeśli ją wynajmuje, jest zmuszony borykać się z nierzetelnymi lokatorami, którzy nie regulują zobowiązań. W takim wypadku dość trudno wyegzekwować zaległe płatności. Mało tego. Problemem jest wyproszenie lokatora z zajmowanego lokalu. Wszystko przez to, że chroni ich prawo lokatorów. Sposobem na to, by uniknąć takiej sytuacji, jest najem okazjonalny.

Co to jest najem okazjonalny?

Jeśli podpiszemy zwykłą umowę najmu lokalu, właściciel nie może wyrzucić z mieszkania lokatora, nawet jeśli ten nie płaci czynszu. Bardzo trudno też przeprowadzić eksmisję. Żeby to zrobić, właściciel musi zapewnić lokatorowi mieszkanie socjalne.

W przypadku najmu okazjonalnego można łatwo dokonać eksmisji.

Komu opłaca się najem okazjonalny?

Prawo do najmu okazjonalnego dotyczy wyłącznie lokali, które służą zaspokajaniu potrzeb mieszkaniowych. Nie mogą z niego skorzystać osoby, które prowadzą działalność gospodarczą. Wyróżnikiem tej umowy jest* oświadczenie najemcy* składane w formie aktu notarialnego, w którym poddaje się egzekucji, a także zobowiązuje, że opróżni i wyda lokalu, który użytkuje na podstawie umowy najmu w terminie, który będzie wskazany w żądaniu opuszczenia lokalu. Najemca musi też sam wskazać lokal, do którego przeniesie się w sytuacji egzekucji. Musi też dołączyć oświadczenie właściciela lokalu, w którym w takiej sytuacji miałby mieszkać, że ten nie będzie miał nic przeciwko.

Najem okazjonalny – zgłoszenie do urzędu skarbowego

Specyfiką najmu okazjonalnego jest to, że w terminie dwóch dni od chwili rozpoczęcia najmu, właściciel musi zgłosić taką umowę do urzędu skarbowego. Jeśli tego nie zrobi, umowa będzie traktowana jako zwykła umowa najmu.

Najem okazjonalny a eksmisja lokatora

W sytuacji, gdy będzie trzeba rozwiązać umowę, a najemca nie będzie chciał opuścić lokalu, właściciel przekazuje mu pismo z żądaniem opróżnienia lokalu. Wtedy musi opuścić mieszkanie w terminie maksymalnie siedmiu dni. Czas ten jest liczony od momentu doręczenia takie żądania najemcy.

Jeśli i to nie odnosi skutku, właściciel składa wniosek do sądu o nadanie klauzuli wykonalności aktowi notarialnemu, który jest dołączony do umowy najmu okazjonalnego. Na jego podstawie najemca dobrowolnie poddaje się egzekucji.

Do wniosku sądowego właściciel dołącza też żądanie opróżnienia lokalu i dowód, że doręczył go najemcy. Załączyć powinien też potwierdzenie, że jest właścicielem nieruchomości, a także zgłosić umowę do urzędu skarbowego.

Umowa najmu okazjonalnego pozwala bardziej efektywnie niż ma to miejsce w przypadku normalnej umowy, pozbyć się uciążliwych lokatorów.

Trzeba sobie jednak zdać sprawę, że trudniej będzie znaleźć osoby, które zdecydują się podpisać taką umowę. Nie chodzi jednak tylko o to, że boją się eksmisji. Wielu potencjalnych najemców, nie będzie bowiem w stanie przedstawić informacji o możliwości zamieszkania w innym miejscu. A taki obowiązek nakłada na nich umowa najmu okazjonalnego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(2)
Aniela
5 lata temu
Ja się zdecydowałam wynajmować mieszkanie na podstawie umowy najmu okazjonalnego. Pomogła mi w tym notariusz Cejrowska z tczewskiej kancelarii na słowackiego. Skuteczna pomoc, bezbłędnie sporządzona umowa.
slip
5 lata temu
Najem okazjonalny zgłosić do US w ciągu 2 dni czy 2 tygodni?! Bo w innym artykule macie podane że w ciągu 14 dni czyli 2 tygodni a nie 2 dni.