Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Opóźnienie w płatności składki ZUS. Sankcje

0
Podziel się:

Składki ZUS trzeba zapłacić niezależnie od tego, czy firma przynosi dochody, czy nie. Dla mikroprzedsiębiorcy rozliczającego tzw. "pełny ZUS" kwota około 1200 zł miesięcznie może stanowić spore obciążeniem. Musi ona trafić na konto ZUS do 10. dnia miesiąca. Co grozi w razie opóźnienia płatności składek ZUS?

W razie ryzyka pojawienia się opóźnienia w płatności składek ZUS, można próbować odroczyć termin zapłaty
W razie ryzyka pojawienia się opóźnienia w płatności składek ZUS, można próbować odroczyć termin zapłaty (Lehtikuva/EAST NEWS)

Opóźnienie w regulowaniu składki ZUS może mieć różne przyczyny. Niezależnie jednak od tego, czy jest to efekt niedopatrzenia, czy tego, że w firmowej kasie nie ma pieniędzy na ZUS opóźnienie w płaceniu składek ZUS może mieć poważne konsekwencje. I nie chodzi tu tylko o kwestie finansowe.

Odsetki za zwłokę

Zacznijmy od odsetek. Są one nakładane zawsze, jeśli płatność do ZUS-u nie jest uregulowana w terminie. Płatnik musi je opłacić sam bez konkretnego wezwania ZUS. Żeby to jednak zrobić, trzeba wpierw obliczyć ich wysokość. Określa to ordynacja podatkowa. Odsetki za zwłokę liczy się od następnego dnia po terminie płatności. W sytuacji, gdy przedsiębiorca zapłaci składki po terminie, ale nie doliczy do nich odsetek, to ZUS rozliczy taką wpłatę proporcjonalnie i podzieli to na należność główną i odsetki. W związku z tym będzie więc cały czas niedobór kwoty, od której będą liczone odsetki.

Zaświadczenie o niezaleganiu opłacania składek ZUS

Prowadząc firmę, przedsiębiorca będzie musiał czasem przedstawić zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek ubezpieczeniowych. ZUS wydaje taki dokument na żądanie przedsiębiorcy. Jest on potwierdzeniem, że na dzień wydania dokumentu płatnik nie ma żadnych zaległości w opłacaniu składek ZUS. Zakład Ubezpieczeń nie wystawi go, gdy pojawi się choć nieduża zaległość.

Składki ZUS a ubezpieczenie zdrowotne

Dzięki przynależności do systemu ubezpieczeń i opłacaniu składek można korzystać z publicznej służby zdrowia. A czy można się leczyć, mając opóźnienie w składkach? Odpowiedź jest prosta. Każda osoba w czasie trwania ubezpieczenie, ale i przez 30 dni po jego ustaniu ma prawo skorzystać ze świadczeń zdrowotnych, które gwarantuje NFZ. Jeśli jednak składka nie będzie odprowadzona w terminie, na ubezpieczonego może być nałożona grzywna.

Ubezpieczenie chorobowe

Jeśli przedsiębiorca przystąpił do ubezpieczenia chorobowego, które – przypomnijmy – jest dobrowolne, i nie zapłacić składki w terminie, to oprócz konsekwencji w postaci odsetek za zwłokę, może być wyłączony z tego ubezpieczenia.

Jeśli składka nie będzie terminowo opłacona, ubezpieczenie chorobowe ustaje od pierwszego dnia miesiąca, za który płatnik spóźnił się z zapłaceniem składki. Wtedy ZUS wyłącza tego przedsiębiorcę z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. ZUS może zgodzić się na opłacenie składki po terminie. Trzeba jednak zgłosić to do ZUS-u. Takie przesunięcie terminu jest możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach.

Wyłączenie z ubezpieczenia chorobowego nie powoduje, że nie mogą z niego skorzystać osoby zatrudnione przez przedsiębiorcę.

Odroczenie składek ZUS

Jeśli przedsiębiorca szacuje, że może się u niego pojawić problem z uregulowaniem składek ZUS w terminie, może spróbować odroczyć termin ich zapłaty. Jeśli ZUS zgodzi się na to, przedsiębiorca będzie musiał zapłacić opłatę prolongacyjną. Plusem takiego rozwiązania jest jednak to, że płatnik, wobec którego zdecydowano o odroczeniu termin zapłaty, może otrzymać z ZUS-u zaświadczenie o niezaleganiu w opłacaniu składek.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)