Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Praca zdalna. Wiceminister zapowiada spore zmiany w kodeksie pracy

25
Podziel się:

Z kodeksu pracy zniknie pojęcie "telepraca" a zastąpi je całkowicie "praca zdalna". Wiceminister pracy Stanisław Szwed zapowiada, że praca zdalna mogłaby być świadczona po porozumieniu pracodawcy i pracowników. Szef będzie mógł wysłać pracowników poza biuro tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Praca zdalna. Wiceminister zapowiada spore zmiany w kodeksie pracy
Wiceminister pracy Stanisław Szwed zapowiada zmiany w kodeksie pracy. (money.pl, money.pl)

- Praca zdalna zastąpi przepisy k.p. dotyczące telepracy. Uznaliśmy, że nieracjonalne byłoby powielanie tych samych rozwiązań - mówi Stanisław Szwed w rozmowie z "Dziennikiem Gazetą Prawną". Wiceminister dodaje, że przepisy o pracy zdalnej częściowo przejmą zasady dotychczasowej telepracy.

Co się właściwie zmieni? Przepisy o pracy zdalnej mają zostać uelastycznione w porównaniu z tymi o telepracy. Obecnie bowiem "telepracą" jest świadczenie obowiązków służbowych z jednego miejsca poza siedzibą firmy.

Po zmianach natomiast ma to być praca świadczona poza siedzibą firmy w całości (czyli na stałe) lub też w części. Rząd chciałby, żeby w zakładach poszczególne ustalenia co do pracy zdalnej zawierali pracodawcy i związki zawodowe.

Zobacz także: Zobacz: Nowe podatki. "Pytanie, czy przeciętny Kowalski to zobaczy"

Jednak ministerstwo nie wyklucza też takiej możliwości, że poszczególne zasady pracy zdalnej będą ustalane indywidualnie, np. do poszczególnego stanowiska. Wtedy też odpowiednie zapisy miałyby znaleźć się w umowie o pracę.

- Staramy się jednak wprowadzić też rozwiązanie, które umożliwiałoby zatrudniającemu jednostronne kierowanie do pracy poza siedzibą firmy, ale w wyjątkowych przypadkach, np. epidemii lub innych kryzysowych sytuacjach - wyjaśnia Szwed w rozmowie z "DGP".

Ministerstwo planuje projekt nowych przepisów pokazać jeszcze we wrześniu. Zespół ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego zapoznać ma się z nimi w trakcie najbliższego posiedzenia, które odbędzie się 29 września.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
przedsiębiorcy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(25)
DS
3 lata temu
Mamy za mało przepisów!!! Rządam KODEKSU ODDYCHANIA, niektórzy oddychają 10 razy na minutę, inni 15, nie może tak być!!! Socjalizm ma równać i ma być sprawiedliwie!!
DS
3 lata temu
Hahaha Socjalizm bohatersko rozwiązuje problemy które sam tworzy xD To wcześniej coś takiego nie istniało xD Jutro proszę regulacje odnośnie koła oraz kodeks oddychania xD
Normal
3 lata temu
A nie da się zmienić zwolnienia jedynie z okresem wypowiedzenia ale bez odszkodowań , obecnie umowa na czas określony to pętla u szyi pracodawcy , a pijaka z pracy trudno zwolnić
przedsiębiorc...
3 lata temu
A jak pracodawca będzie chciał , żeby mu pracownik kawę zrobił, to co ? będzie musiał przerwać pracę zdalna i przyjechać ? czy jak ?
rtt
3 lata temu
w Polsce pracodawca powinien jeszcze papucie podawać pracownikowi na pracy zdalnej, robic mu sniadanka, gotować obiadki, i jeszcze jego dziećmi się zaopiekować...
...
Następna strona