Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Prawo do odliczenia VAT od samochodów. Pilnuj terminów, bo je stracisz

0
Podziel się:

Przedsiębiorcy używający w firmie samochodu, którego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, muszą zadbać o dodatkowe formalności.

Prawo do odliczenia VAT od samochodów. Pilnuj terminów, bo je stracisz

Przedsiębiorcy używający w firmie samochodu, którego masa całkowita nie przekracza 3,5 tony, muszą zadbać o dodatkowe formalności, jeżeli chcą odliczać 100% VAT od wydatków związanych z eksploatacją pojazdu. Istotne w tej kwestii są wskazane przez znowelizowaną ustawę terminy, których przekroczenie w większości przypadków wiąże się z utratą prawa do odliczania pełnego VAT. O jakich terminach mowa?

7 dni od poniesienia pierwszego wydatku

Jednym z warunków odliczania 100% VAT od samochodów osobowych, a także innych pojazdów samochodowych o masie całkowitej poniżej 3,5 tony, których ustawa o VAT nie wymienia jako konstrukcyjnie przeznaczonych wyłącznie do działalności gospodarczej, jest zgłoszenie pojazdu w urzędzie skarbowym.

Służy temu druk VAT-26, który powinien zostać przekazany fiskusowi w terminie właśnie 7 dni od daty poniesienia pierwszego wydatku. Chodzi tu o wydatek związany z danym pojazdem, poniesiony po 1 kwietnia 2014 roku, przy którym podatnik skorzystał ze 100% odliczenia VAT.

7 dni od zakupu nowego auta

Termin siedmiu dni na zgłoszenie pojazdu dotyczy również nowo zakupionych aut, przy których podatnik dokonuje 100% odliczenia VAT w związku z użytkowaniem ich wyłącznie do działalności opodatkowanej.

Brak zgłoszenia pojazdu na druku VAT-26 w urzędzie skarbowym w ustawowym terminie powoduje utratę możliwości 100% odliczenia VAT przy zakupie samochodów osobowych, a także innych pojazdów samochodowych o masie całkowitej poniżej 3,5 tony niespełniających warunków szczególnych wskazanych w ustawie.

Najpóźniej 1 dzień przed zmianą wykorzystania

Jeżeli podatnik będzie chciał zmienić przeznaczenie pojazdu, który wcześniej został zgłoszony jako *wykorzystywany wyłącznie dla celów prowadzonej działalności *gospodarczej, musi o tym poinformować urząd, ponownie składając druk VAT-26. Tym razem będzie to jego aktualizacja. Ustawa mówi, że taka informacja do urzędu powinna dotrzeć najpóźniej dzień przed zmianą wykorzystania pojazdu.

Do 2 maja zgłoszenie umowy leasingu

Najpóźniej w terminie 30 dni od wejścia w życie Ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (a weszła ona w życie z dniem 1 kwietnia 2014) należy zarejestrować w urzędzie skarbowym umowy leasingu zawarte przed 1 kwietnia, w stosunku do których zgodnie ze stanem prawnym na dzień 31 marca 2014 roku kwotę podatku naliczonego stanowiła cała kwota podatku od towarów i usług wykazanego na fakturze.

W celu przeniesienia praw nabytych do 100% odliczania VAT z faktur za raty leasingowe należy takie umowy leasingu, które w I kwartale 2014 roku pozwalały na pełne odliczenie VAT, zarejestrować w urzędzie do dnia 2 maja 2014 roku (1 maja jest dniem ustawowo wolnym od pracy).

| Uwaga! Przeniesienie praw nabytych dotyczy jedynie faktur za raty leasingowe. Nie dotyczy to wydatków eksploatacyjnych związanych z leasingowanym pojazdem ponoszonych w bieżącym okresie. Tu zastosowanie będą miały zasady ogólne (wybór między 100% a 50% odliczaniem podatku w zależności od celu wykorzystania pojazdu). |
| --- |

Nie ma ustawowego druku, który pozwala na rejestrację umów leasingu w urzędzie, dlatego też można w tym celu sporządzić pismo własnoręcznie.

30 czerwca - ostatni dzień na badanie techniczne pojazdu

W znowelizowanej ustawie o VAT wskazano parametry pojazdów, których konstrukcja będzie przesądzała o tym, iż pojazd wykorzystywany jest wyłącznie w celach firmowych, a co za tym idzie pozwoli na 100% odliczanie VAT bez konieczności zgłaszania samochodu w urzędzie i, co ważne, bez obowiązku prowadzenia kilometrówki. Jest zatem o co walczyć. Zadaniem podatnika jest udowodnienie, iż wykorzystywane przez niego pojazdy spełniają parametry, o których mowa w ustawie.

Dokonać tego mogą jedynie poprzez przeprowadzenie dodatkowego badania w okręgowej stacji kontroli pojazdów, na którego podstawie zostanie wydane zaświadczenie (potwierdzające lub zaprzeczające o posiadaniu danych wymagań) i sporządzona będzie odpowiednia adnotacja w dowodzie rejestracyjnym.

Pojazdy, które podlegają badaniu, to:

1) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, mające jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:

a) klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, *van *lub

b) z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków;

2) pojazdy samochodowe, inne niż samochody osobowe, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu;

| Ważne! Zgodnie z art. 9 ust. 3 Ustawy z dnia 7 lutego 2014 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw istnieje możliwość zachowania ważności przeprowadzonych przed dniem 1 kwietnia 2014 badań i wydanych zaświadczeń, ale dotyczy to wyłącznie pojazdów samochodowych innych niż samochody osobowe, mających jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą, klasyfikowanych na podstawie przepisów prawa o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, van. |
| --- |

A zatem niektóre z badań przeprowadzonych przed dniem 1 kwietnia trzeba będzie powtórzyć. Na wizytę w okręgowej stacji kontroli pojazdów podatnik ma 3 miesiące (kwiecień, maj, czerwiec).

Dlaczego tak ważne są wskazane wyżej terminy? Dlatego, że w większości przypadków dają możliwość 100% odliczania VAT bez konieczności wchodzenia w konflikt z urzędem, a także dlatego, iż spora część terminów określonych w ustawie to tzw. terminy nieprzekraczalne i bezwzględnie należy ich pilnować, aby nie utracić prawa do pełnego odliczania VAT.

Czytaj więcej w Money.pl
Nowa definicja samochodu obowiązuje od kwietnia Urzędnicy podzielili auta na trzy podstawowe grupy. Zobacz, jakie będą konsekwencje.
Udowodnisz do czego potrzebujesz auta, zapłacisz mniej Możesz oszczędzić na tankowaniu i naprawach samochodu. Jak to zrobić?
Usługi ciągłe na gruncie przepisów o podatku VAT Nie obowiązuje już rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie wystawiania faktur.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)