Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Przelicznik netto – brutto. Łączna kwota wynagrodzenia

0
Podziel się:

Pensja, która wpływa na konto legalnie zatrudnionego pracownika to kwota netto. Jednak do niej doliczane są dodatkowe obciążenia, takie jak składki na ubezpieczenie społeczne czy zdrowotne.

Kwota otrzymywana przez pracownika na rękę to wynagrodzenie netto
Kwota otrzymywana przez pracownika na rękę to wynagrodzenie netto (flickr.com, https://www.flickr.com/photos/davedugdale)

Przelicznik netto na brutto narzędziem, które umożliwia w kilka chwil obliczyć, jakie będzie całe wynagrodzenie zapisane na umowie, jeśli jest podane w wartości netto.

Wynagrodzenie netto – co to jest?

Wynagrodzeniem netto jest kwota pensji pomniejszonej o składki ubezpieczenia społecznego. Chodzi tu o składkę emerytalną, rentową, chorobową i zdrowotną. Trzeba też wziąć pod uwagę zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych. Kwota takich dodatkowych zależna jest wysokości podstawy zatrudnienia.

W przypadku umowy o pracę składki te będą obowiązkowe. Dlatego przelicznik netto na brutto pokaże nam, że wynagrodzenie jest wyższe niż w rzeczywistości. Warto pamiętać, że jeśli strony podpiszą umowę zlecenie, to w takiej sytuacji jest ono dobrowolne. W przypadku umowy o dzieło pomniejsza się to wyłącznie o zaliczkę na podatek dochodowy. Pensja netto to wynagrodzenie otrzymywane "na rękę".

Wynagrodzenie brutto, czyli kwora wpisywana na umowie o pracę

Przelicznik netto-brutto pozwala nam wskazać kwotę łącznego wynagrodzenia, które otrzymywane jest łącznie z wszystkim składkami. Jest to wynagrodzenie brutto i właśnie taka kwota wpisywana jest na umowie o pracę.

Umowa o pracę zawiera też rozliczenie wynagrodzenia. Znajdują się w nim wszystkie części składowe takiej umowy. Wystarczy, że wpisze się składki ubezpieczeniowe, a także zaliczkę na podatek dochodowy. Przelicznik netto na brutto umożliwia przeliczenie kwoty netto na brutto, czyli tej, która będzie wpisana na umowie o pracę.

Warto wiedzieć, że umowa o pracę musi zawierać wynagrodzenie brutto, czyli to określone razem ze składkami, które będą odprowadzane. Jest to o tyle istotne, że takie informacje wpływają na to, jakie ewentualnie żądania może wysunąć pracownik, jeśli będą one zupełnie inne od tego, co ustaliliśmy. Warto przy okazji pamiętać, że taka umowa o pracę musi być przygotowana na piśmie. Jeśli wcześniej zostały poczynione jakieś ustalenia ustne, to pismo to musi je potwierdzać.

Koszty pracodawcy, czyli przelicznik netto na brutto

Wynagrodzenie brutto jest wynagrodzeniem, które jest związane z takimi składnikami jak ubezpieczenie społeczne i zaliczka na podatek dochodowy. Trzeba jednak wiedzieć, że pracodawca nie ponosi wyłącznie tych kosztów.

Do wynagrodzenia całkowitego trzeba też będzie doliczyć druga część składek emerytalnych i rentowych, a także składki na ubezpieczenie wypadkowe. Warto pamiętać, pracodawca też musi też zapłacić składkę na Fundusz Pracy i na FGŚP (Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)