Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Rodzaje umów – na okres próbny, czas określony i czas nieokreślony

0
Podziel się:

Mówiąc o rodzajach umów, mamy na myśli przede wszystkim umowy zawierane z pracodawcą. To, jaki mamy rodzaj umowy, wpływa na to, jakie przywileje pracownicze będziemy mieli.

Obok umów o pracę popularnym rodzajem umowy jest też zlecenie
Obok umów o pracę popularnym rodzajem umowy jest też zlecenie (Fotolia, fotolia)

Typy umów o pracę

Popularną umową jest umowa o pracę. Umowa o pracę może być podpisana na czas określony, nieokreślony albo na czas wykonania konkretnej pracy. Jeśli pracodawca chce, to może każdą umowę o pracę rozpocząć umową zawartą na okres próbny.

Umowa o pracę zawarta na okres próbny nie może być dłuższa niż 3 miesiące. Wypowiedzenie takiej umowy zależy od tego, jak długi jest okres próbny. Jeśli okres próbny nie jest dłuższy niż 2 tygodnie, to wtedy wypowiedzenie takiej umowy o pracę na okres próbny wynosi 3 dni.

Jeśli okres próbny trwa więcej niż 2 tygodnie, to mamy do czynienia z 1 tygodniowym okresem wypowiedzenia. Jeśli okres próbny to 3 miesiące, umowa może być wypowiedzenia w ciągu 2 tygodni.

Warto wiedzieć, że umowa o pracę na okres próbny może być tylko jedna. Nie jest ona jednak liczona do limitu umów na czas określony.

Umowa o pracę na czas określony i nieokreślony

W przypadku umowy o pracę na czas określony umowa taka zawierana jest na konkretny czas. Jeśli pracodawca nie będzie chciał jej przedłużyć, to ulega rozwiązaniu.

Jeśli umowa taka zawierana jest na okres krótszy niż 6 miesięcy, można ją rozwiązać tylko w formie porozumienia stron, a jeśli obejmuje okres dłuższy, to wypowiedzenie wynosi 2 tygodnie.

Umowa, którą zawiera się na czas nieokreślony, może być zawarta w dowolnym momencie. Okres wypowiedzenia takiej umowy zależny jest od tego, jak długo pracujemy u konkretnego pracodawcy. Będą to 2 tygodnie, jeśli staż jest krótszy niż 6 miesięcy, miesiąc, jeśli pracuje się przynajmniej pół roku, albo 3 miesiące w przypadku pracy trwającej przynajmniej 3 lata.

Taka umowa zdecydowanie jest najkorzystniejsza. Pracodawca może ją wypowiedzieć tylko wtedy gdy ma ku temu uzasadnione powody. Jeśli w firmie są związki zawodowe, to musi on uprzednio skonsultować taką decyzję ze związkiem.

Sporą popularnością cieszą się też umowy zlecenia. Są regulowane przez kodeks cywilny. W przypadku umowy zlecenia zobowiązujemy się do wykonania określonej pracy, a zleceniodawca musi wypłacić nam wynagrodzenie.

W przypadku umowy zlecenia trzeba będzie odprowadzać składki emerytalno-rentowe, jeśli zleceniobiorca nie będzie miał innego tytułu do ubezpieczeń.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)