Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Rozwiązanie umowy. Od czego zależy przebieg procesu?

0
Podziel się:

Do rozwiązania umowy może dojść, gdy chcą tego obie strony albo też jedna ze stron nie jest gotowa kontynuować współpracy z drugą stroną. Rozwiązanie umowy najczęściej dotyczy umowy o pracę.

W przypadku rozwiązania umowy o pracę istotny jest okres wypowiedzenia umowy
W przypadku rozwiązania umowy o pracę istotny jest okres wypowiedzenia umowy (iStock.com, BernardaSv)

Rozwiązanie umowy – jak przebiega?

To, w jaki sposób może być rozwiązana umowa o pracę, określa kodeks pracy. Pozwala on dokonać rozwiązania umowy na kilka sposobów. Zdecydowanie najprostszym i najmniej konfliktowym modelem jest rozwiązanie umowy za porozumieniem stron. Rozwiązanie umowy możliwe jest też w trybie zachowania okresu wypowiedzenia.

Rozwiązać umowę można też w sytuacji, jeśli jedna ze stron złoży po prostu oświadczenie o tym, że taka umowa ulega rozwiązaniu bez okresu wypowiedzenia. Rozwiązanie umowy możliwe jest w sytuacji, gdy mija czas, na jaki umowa jest zawarta albo też skończyła się praca, której zakres obejmowała umowa.

Porozumienie stron jako sposób rozwiązania umowy

W przypadku rozwiązania umowy za porozumieniem stron, warto wiedzieć, że taki model może opłacać się obu stronom. Nie mamy tu do czynienia z okresem wypowiedzenia, strony nie muszą uzasadniać wypowiedzenia takiej umowy. Wystarczy, że dogadają się odnośnie do terminu, którym taką umowę rozwiążą. W przypadku umowy o pracę można się umówić, że umowa taka skończy się następnego dnia albo dopiero za kilka miesięcy.

Okres wypowiedzenia umowy

Biorąc pod uwagę umowę o pracę, to w takim przypadku wypowiadana jest ona zgodnie z zasadami zapisanymi w Kodeksie pracy. Jeśli chcemy taką umowę rozwiązać, w większości przypadków będziemy musieli zachować okres wypowiedzenia. Długość okresu wypowiedzenia zależny jest od tego, jak długo pracowaliśmy u tego konkretnego pracodawcy.

Umowa na okres próbny może być rozwiązana z zachowaniem okresu wypowiedzenia:

  • 3 dni – gdy jest zawarta na dwa tygodnie;
  • tygodniowego – gdy zawarta jest na okres od dwóch tygodni do trzech miesięcy;
  • dwutygodniowego – jeśli okres próbny trwa trzy miesiące.

W przypadku umowy o pracę na czas określony albo nieokreślony to wypowiedzenie dwutygodniowe należy zastosować w sytuacji zatrudnienia krótszego niż 6 miesięcy, miesiąc w ciągu zatrudnienia dłuższego niż 6 miesięcy i trzy miesiące, jeśli pracuje się przynajmniej 3 lata.

Pracownik ma prawo rozwiązania umowy bez uzasadnienia. I to niezależnie od tego, w jakim trybie chciałby rozwiązać taką umowę.

Rozwiązanie umowy bez wypowiedzenia

W określonych sytuacjach możliwe jest, że umowa będzie rozwiązana bez wypowiedzenia. Może to nastąpić, jeśli pracownik bardzo poważnie naruszy obowiązki albo też popełni przestępstwo. Takie przestępstwo, które nie będzie pozwalało mu pracować na określonym stanowisku.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)