Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spółka a indywidualna działalność gospodarcza

0
Podziel się:

Forma działalności gospodarczej może przesądzić o jej powodzeniu. Przed założeniem firmy powinniśmy poznać wszystkie możliwości.

Spółka a indywidualna działalność gospodarcza
(Agnieszka Pastuszak - Maksim/Dreamstime.com)

Forma działalności gospodarczej może przesądzić o jej powodzeniu. Przed założeniem firmy powinniśmy znać wszystkie możliwości w tym względzie.

Wyróżniamy następujące formy prowadzenia działalności gospodarczej: indywidualną działalność gospodarczą osoby fizycznej, spółkę osobową i spółkę kapitałową. Do spółek osobowych zaliczamy spółki cywilną, jawną, komandytową, komandytowo-akcyjną i partnerską, a do spółek kapitałowych akcyjną i z ograniczoną odpowiedzialnością.

Dla osób rozpoczynających prowadzenie działalności gospodarczej optymalna jest indywidualna działalność gospodarcza. Spółki osobowe odbierają część zalet indywidualnej działalności gospodarczej, ponadto koszt (pomijając kapitał zakładowy), procedura i czas potrzebny do założenia spółki osobowej są podobne jak w spółce kapitałowej.

Spółka kapitałowa jest z kolei przewidziana do prowadzenia działalności w bardzo dużej skali i rozpoczęcie działalności w takiej formie byłoby zbyt skomplikowane ze względu na wymogi prawne i koszty założenia oraz funkcjonowania takiej organizacji, niewspółmierne do korzyści, jakie może odnieść początkujący przedsiębiorca.

Indywidualna działalność gospodarcza osoby fizycznej to najprostszy i najszybszy sposób na założenie własnej firmy. Wystarczy wizyta w urzędzie dzielnicy lub gminy i złożenie odpowiedniego wniosku. Decyzje o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej oraz nadaniu numeru regon otrzymamy pocztą. Dopełnieniem procesu rejestracji jest złożenie formularza ZUA w oddziale ZUS właściwym dla przedsiębiorcy (należy pamiętać o wpisaniu kodu 057000, który umożliwia płacenie obniżonych składek ZUS, w sytuacji gdy w ciągu ostatnich 5 lat podatnik nie prowadził działalności gospodarczej i nie będzie świadczył usług na rzecz byłego pracodawcy wykonywanych wcześniej w ramach stosunku pracy). Ze strony internetowej ZUS można pobrać darmowy program Płatnik generujący niezbędne dokumenty.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/93/t115549.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/zarzadzanie/artykul/jak;skorzystac;z;dotacji;na;pozyskanie;inwestora,65,0,747073.html) Jak skorzystać z dotacji na pozyskanie inwestora?
Lepiej nie wypełniać formularzy ręcznie, gdyż dokumenty składane do ZUS nie mogą zawierać żadnych poprawek, i np. literówka oznacza konieczność wypełnienia dokumentu od początku. Formularz można wysłać pocztą lub złożyć osobiście w oddziale ZUS, wysłanie drogą elektroniczną wymaga posiadania podpisu elektronicznego.

Kolejny krok to ewentualny wybór innego sposobu rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Każdy podatnik rozpoczynający działalność podlega opodatkowaniu skalą podatkową, ma jednak prawo do wyboru innej formy opodatkowania – podatku liniowego w wysokości 19 proc., lub jeżeli przepisy na to pozwalają – ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych czy rozliczenia w formie karty podatkowej.

Szczególnie dwie ostatnie formy są bardzo korzystne ze względu na prostotę prowadzenia księgowości i rozliczeń podatkowych. Przedsiębiorca może również, a w określonych przypadkach musi, zarejestrować się jako podatnik VAT, ale do osiągnięcia przychodów rocznych w wysokości 150 000 złotych ma prawo korzystać ze zwolnienia od tego podatku.

Podatnicy rozpoczynający działalność w trakcie roku podatkowego muszą pamiętać że wspomniany limit rozkłada się proporcjonalnie na pozostałe miesiące w roku. Rejestracja odbywa się na druku VAT-R i podlega opłacie w wysokości 170 zł płatnych na rzecz dzielnicy lub gminy. Bycie podatnikiem VAT komplikuje rozliczenia z urzędem skarbowym, więc przy niewielkiej działalności lepiej go unikać.

Indywidualna działalność gospodarcza idealnie nadaje się dla osób samozatrudnionych, świadczących usługi bądź prowadzących handel w ograniczonym zakresie, których roczne przychody nie przekraczają 100 – 150 tysięcy złotych. Można ją szybko założyć i zamknąć przy minimalnych kosztach, zaś obowiązki księgowe i podatkowe ograniczyć do minimum. Mankamentem tej formy prowadzenia działalności jest odpowiedzialność za wszystkie zobowiązania firmy całym majątkiem przedsiębiorcy.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/193/t21185.jpg ) ] (http://e-prawnik.pl/wiadomosci/informacje/poczatkujacy-biznesmeni-nie-zaplaca-skladek.html) Początkujący biznesmeni nie zapłacą składek? Komisja Przyjazne Państwo chce zafundować im czteromiesięczne wakacje ubezpieczeniowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/126/t75902.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/brak;szkody;nie;zwalnia;prezesa;od;odpowiedzialnosci,221,0,824541.html) Brak szkody nie zwalnia prezesa od odpowiedzialności Odpowiedzialności karnej spodziewać się może ten, kto będąc członkiem zarządu spółki, swoim zachowaniem naraża ją na niebezpieczeństwo.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/10/t46602.jpg ) ] (http://msp.money.pl/wiadomosci/prawo/artykul/jak;rozwiazac;spolke;cywilna,1,0,794625.html) Jak rozwiązać spółkę cywilną Do rozwiązania spółki cywilnej konieczne są ważne powody, np. konflikt między wspólnikami lub utrata uprawnień wymaganych do świadczenia usług.
firma
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)