Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

Sprzedaż samochodu firmowego. Najważniejsze formalności

0
Podziel się:

Często w działalności gospodarczej wykorzystywany jest samochód. O ile kupno takiego samochodu jest dość proste, to przy sprzedaży trzeba zwrócić uwagę na kilka formalności. Co zrobić, by poprawnie rozliczyć sprzedaż firmowego samochodu?

W sytuacji sprzedaży samochodu firmowego należy zapłacić podatek dochodowy
W sytuacji sprzedaży samochodu firmowego należy zapłacić podatek dochodowy

Samochód, który wykorzystywany jest w firmie często stanowi sposób optymalizacji podatkowej. Szczególnie jeśli kupiony jest poprzez umowę leasingową albo kredyt. Samochód jest popularnym źródłem kosztów firmowych. W określonych przypadkach można go uznać za majątek firmowy.

Czy samochód może być kosztem firmowym?

Samochód można rozliczać w przedsiębiorstwie na różne sposoby. Wiele zależy od statusu pojazdu. Może być on:

  • Samochodem prywatnym, który jest wykorzystywany do celów firmowych.
  • Samochodem użytkowanym na podstawie użyczenia.
  • Samochodem firmowym, jeśli wprowadzamy go do firmowego majątku.

Niezależnie od tego, jaki będzie status samochodu, wszystkie wydatki związane z jego użytkowaniem można rozliczać. Jest jednak ważna uwaga. W sytuacji, gdy pojazd nie został wprowadzony do ewidencji majątku firmowego, można rozliczyć wydatki jedynie w ramach limitu określonego kilo metrówką.

Kilometrówka określa maksymalną wartość wydatków, które mogą być odliczone za użytkowanie samochodu. W takiej sytuacji czeka nas konieczność prowadzenia specjalnej ewidencji.

W sytuacji wprowadzenia samochodu do majątku firmowego staje się on środkiem trwałym. Unikamy konieczności rozliczenia kilometrówki. Istnieje bowiem wtedy domniemanie, że wykorzystujemy go wyłącznie w celach związanych z prowadzeniem firmy.

Jak sprzedać samochód firmowy?

Jeśli sprzedajemy samochód firmowy, to trzeba od takiej transakcji zapłacić podatek dochodowy. Dzieje się tak, ponieważ w takim wypadku jest to przychód firmy. Jeśli samochód stanowi środek trwały, zwykle rozliczano też amortyzację. W takiej sytuacji w kosztach uzyskania przychodu będziemy mieli wyłącznie kwotę, którą jest niezamortyzowana część samochodu. Podatek trzeba będzie zapłacić od całej wartości tylko w sytuacji, gdy amortyzacja została w całości rozliczona.

Czy zawsze trzeba zapłacić podatek dochodowy od sprzedaży samochodu?

Istnieje możliwość, żeby uniknąć zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży samochodu należącego do firmy. Żeby taką korzyść uzyskać, wystarczy, że przed sprzedażą wycofamy go z firmy i przepiszemy jako samochód prywatny. Można to zrobić bez dodatkowych kosztów.

Po drugie należy odczekać wtedy ze sprzedażą przynajmniej sześć lat.

Jeśli sprzedamy samochód w ciągu sześciu lat od wycofania go z firmy, trzeba będzie zapłacić podatek dochodowy.

Podatek VAT przy sprzedaży samochodu

A co z podatkiem VAT? Samochód firmowy bardzo często pozwala odliczyć podatek VAT. Jeśli następuje sprzedaż samochodu, a podatek VAT wciąż jest odliczany, przedsiębiorca musi wystąpić o to, by go skorygować.

Samochód przekazany jako darowizna

Gdy zdecydujemy się przekazać samochód komuś nieodpłatnie, czyli jako darowizna, to nie będzie trzeba płacić od tego podatku. W takiej sytuacji trzeba będzie jedynie rozliczyć darowiznę. Podatek nie będzie wymagany, jeśli darowizna będzie przekazana osobie najbliższej, a ta zgłosi ją urzędowi skarbowemu w ciągu 6 miesięcy. Obdarowany może w takiej sytuacji samochód sprzedać i nie będzie musiała płacić podatku od tej czynności. Istnieje jednak ryzyko, że urząd skarbowy uzna taką praktykę za czynność, która miała na celu uniknięcie zapłaty podatku i może skierować sprawę do dokładniejszego skontrolowania.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)