Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Ulga na badania. Prawie 1/3 firm chce skorzystać

1
Podziel się:

Prawie jedna trzecia firm planuje skorzystać z ulgi podatkowej B+R za 2018 rok, a 64% przedsiębiorstw zamierza zwiększyć wydatki na badania i rozwój w ciągu najbliższych trzech lat, wynika z analizy KPMG pt. "Ulga podatkowa na badania i rozwój".

Ulga na badania. Prawie 1/3 firm chce skorzystać
(Piotr Kamionka/REPORTER)

Prawie jedna trzecia firm planuje skorzystać z ulgi podatkowej B+R za 2018 rok, a 64 proc. przedsiębiorstw zamierza zwiększyć wydatki na badania i rozwój w ciągu najbliższych trzech lat - wynika z analizy KPMG.

W porównaniu z ubiegłoroczną edycją badania, w której żadna z firm nie planowała zmniejszać wydatków na działania innowacyjne, w tym roku, aż 12 proc. organizacji przyznało, że w następnych trzech latach zamierza przeznaczać mniej środków niż obecnie na tego rodzaju działalność.

Jak wynika z analizy KPMG, w 2017 roku z ulgi na działania badawczo-rozwojowe skorzystało tylko 14 proc. firm, o 3 pkt proc. więcej niż rok wcześniej.

"Chociaż wiedza o istnieniu ulgi B+R jest coraz większa, 16 proc. przedsiębiorstw prowadzących prace badawczo-rozwojowe nadal nie wiedziało o możliwości obniżenia podatku dochodowego za 2017 rok dzięki uldze. Z kolei firmy, które korzystają z odliczenia, zgłaszają największe problemy z formalizmem (64 proc. wskazań). Korzyści ze stosowania ulgi to, zdaniem firm, przede wszystkim możliwość wykorzystania zaoszczędzonych środków na realizację nowych projektów oraz doposażenie w sprzęt badawczo-rozwojowy" - wskazano w materiale.

"Według badania KPMG w Polsce jedynie 14 proc. firm skorzystało z ulgi badawczo-rozwojowej za 2017 rok. W przyszłym roku odsetek ten powinien być wyższy, ponieważ od stycznia 2018 roku ulga została znacznie zwiększona i rozszerzeniu uległ katalog kosztów kwalifikowanych. Korzyści z ulgi B+R będą mogły czerpać firmy działające na terenach specjalnych stref ekonomicznych (w zakresie działalności 'niestrefowej'), a przedsiębiorstwom mającym status centrum badawczo-rozwojowego przysługiwać będzie maksymalnie 150 proc. kwoty odliczenia" - skomentował Kiejstut Żagun, dyrektor, szef zespołu innowacji, ulg i dotacji w KPMG w Polsce, cytowany w komunikacie.

Wśród korzyści płynących z odliczania ulgi, połowa przedsiębiorstw badanych przez KPMG wymieniła zarówno możliwość wykorzystania zaoszczędzonych środków na realizację nowych projektów, jak również doposażenia organizacji w sprzęt B+R. Z badania wynika, że 43 proc.przedsiębiorstw zaoszczędzone środki przeznacza na inne cele (np. rozwój firmy lub finansowanie bieżącej działalności), a 29 proc. ankietowanych zatrudnia nowych specjalistów od B+R.

"Badanie wskazuje, że ulga B+R jest dość skutecznym sposobem stymulowania innowacyjności, ponieważ ponad 1/3 ankietowanych przyznała, że instrument zainspirował ich do prowadzenia działalności badawczo-rozwojowej. Pozytywny również jest fakt, że większość badanych przedsiębiorstw planuje zwiększyć wydatki na B+R w ciągu najbliższych 3 lat" - podkreślił Żagun

Najczęściej zgłaszaną przez firmy trudnością przy korzystaniu z ulgi B+R jest nadmierny formalizm (64% wskazań). Połowa przedsiębiorstw wskazała na problemy wynikające z klasyfikacją kosztów jako kosztów kwalifikowanych do skorzystania z ulgi podatkowej. Z kolei 43 proc. ankietowanych zwróciło uwagę na trudności z poprawną identyfikacją projektów lub działań firmowych zaliczanych do działalności badawczo-rozwojowej oraz ewidencją rachunkową kosztów kwalifikowanych.

Firmy prowadzące działalność innowacyjną najczęściej wykonują prace badawczo-rozwojowe samodzielnie (41 proc. wskazań). Nieco mniejszy odsetek firm (38 proc. wskazań) współpracuje z przedsiębiorstwami niepowiązanymi, a 11 proc. z podmiotami powiązanymi. Z kolei 26 proc. ankietowanych przedsiębiorstw przy pracach badawczo-rozwojowych współpracuje z jednostkami naukowymi.

"Warto również wspomnieć, że oprócz rozliczania ulgi B+R firmy korzystają również z innych form wspierania działalności innowacyjnej. 19 proc. ankietowanych przedsiębiorstw skorzystało w 2017 roku z dotacji na projekty lub infrastrukturę B+R, a 7 proc. korzystało z podwyższonych kosztów uzyskania przychodu dla inżynierów zaangażowanych w projekty B+R. 2 proc. firm wzięło udział w programie doktoratów wdrożeniowych" - czytamy dalej.

Analiza KPMG w Polsce pt. "Ulga podatkowa na badania i rozwój" powstała na podstawie badania zrealizowanego metodą wywiadu telefonicznego CATI (ang. Computer Assisted Telephone Interview) na grupie 100 średnich i dużych firm, które prowadzą działalność badawczo-rozwojową. Na pytania odpowiadali przedstawiciele kadry kierowniczej oraz szefowie działów finansowych. Badanie zostało przeprowadzone w lipcu 2018 roku przez firmę Norstat na zlecenie KPMG. Ankietowani byli członkowie kadry zarządzającej oraz szefowie działów finansowych.

Zobacz także: Zobacz także: Nie chcesz stracić 500+? Pamiętaj o tych terminach
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(1)
Honorata
5 lata temu
Ale mi łaska, ulgi z moich pieniędzy. Dziękuję !