Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|

Ulgi podatkowe 2019. Możliwe odliczenia w zeznaniu podatkowym

1
Podziel się:

Ulgi podatkowe pozwalają zapłacić niższy podatek dochodowy. Przygotowaliśmy materiał, z którego dowiesz się, z jakich ulg można skorzystać przy wypełnianiu zeznania podatkowego za 2018 rok.

W 2019 roku można skorzystać z licznych ulg podatkowych. Nowością jest ulga termoizolacyjna
W 2019 roku można skorzystać z licznych ulg podatkowych. Nowością jest ulga termoizolacyjna (East News, STANISLAW KOWALCZUK)

Co można odliczyć w zeznaniu podatkowym?

Jeżeli wypełniamy zeznanie podatkowe za 2018 rok, możemy od podatku odliczyć:

  • Składki ZUS – odliczeniu podlegają wszystkie składki, które były zapłacone przez cały rok podatkowy. Nie może to być więcej niż 7,75% podstawy wymiaru składki.
  • Ulga na badanie i rozwój – pozwala na odliczenie wydatków na działalność badawczo-rozwojową. Chodzi tu przede wszystkim o wydatki na wynagrodzenia, które przeznacza się na działalność badawczo-rozwojową, a także na materiały związane z działalnością badawczo-rozwojową lub na ekspertyzy albo usługi doradcze.
  • Ulga na internet – trzeba pamiętać, że jest tu ograniczenie kwoty – to 760 zł na osobę.
  • IKZE (konto emerytalne) – dokonując wpłat na IKZE, można odliczyć maksymalnie 1829,76 zł.
  • Ulga rehabilitacyjna – przysługuje osobom niepełnosprawnym, m.in. za wydatki na adaptację i wyposażenie mieszkań, a także zakup i serwis sprzętu.
  • Ulga na leki – należy się też osobom niepełnosprawnym.
  • Ulga na sprzęt rehabilitacyjny.
  • Darowizny kościelne i darowizny na organizacje społeczne – można odliczyć maksymalnie 6%.

Żeby skorzystać z ulgi podatkowej, trzeba do zeznania podatkowego dodać dokumenty, które potwierdzają, że możemy skorzystać z ulgi.

Ulga amortyzacyjna w 2019 roku

Od początku 2019 weszła w życie jeszcze jedna poważna zmiana. Pozwala ona skorzystać z tzw. ulgi termomodernizacyjnej. Mogą z niej skorzystać właściciele lub współwłaściciele budynku jednorodzinnego. Pozwala na odliczenie wydatków, które zostały przeznaczone na termomodernizację budynków jednorodzinnych.

Trzeba wiedzieć, że odliczeniu podlega całość wydatków. Można więc odliczyć nawet 23 proc. całych wydatków, które były przeznaczone na kupno materiałów budowlanych, urządzeń albo usług, które są związane z termomodernizacją. Odliczenie jest limitowane. Nie można odliczyć więcej niż 53 tys. Żeby skorzystać z odliczenia, trzeba zakończyć przedsięwzięcie w ciągu 3 lat od końca roku, w którym poniesiono pierwszy wydatek na ten cel.

Oczywiście na odliczenie pozwalają też zapłacone składki zdrowotne. Mamy też ulgę na dzieci, czy ulgę za pracę za granicą.

Rozliczenie PIT w 2019 r.

Żeby poprawnie rozliczyć PIT w 2019 za przychody, które uzyskaliśmy w 2018 roku, to musimy wiedzieć, że pracodawca powinien wysłać nam PIT-11 z informacją o dochodach, które uzyskaliśmy w 2018 roku. Jeżeli okaże się, że zaliczki podatkowe, które wpłaciliśmy, były wyższe od podatku, który faktycznie wpłaciliśmy, otrzymamy zwrot nadpłaty. Urząd skarbowy ma na to 3 miesiące od dnia złożenia przez nas zeznania podatkowego.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(1)
m-53
4 lata temu
cyt.: "Trzeba wiedzieć, że odliczeniu podlega całość wydatków. Można więc odliczyć nawet 23 proc. całych wydatków" czy ktoś potrafi to przetłumaczyć na język polski lub choćby potoczny. No i na dodatek - ulgi w zeznaniu za 2018 a w tekście mowa o termomodernizacyjnej (zwanej zamiennie amortyzacyjną :))) wchodzącej od 2019. Autorka nieźle balowała w weekend.