Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|
aktualizacja

Urlop okolicznościowy. Pracodawca nie może go odmówić

12
Podziel się:

Ślub własny lub dziecka, śmierć w rodzinie, narodziny potomka - to sytuacje, w których pracownik może wnioskować o urlop okolicznościowy. Jest płatny i nie zmniejsza liczby dni urlopu wypoczynkowego.

Ojciec może skorzystać z dwudniowego urlopu okolicznościowego po tym, jak na świat przyjdzie jego dziecko
Ojciec może skorzystać z dwudniowego urlopu okolicznościowego po tym, jak na świat przyjdzie jego dziecko

Ślub własny lub dziecka, śmierć w rodzinie, narodziny potomka – to sytuacje, w których pracownik może wnioskować o urlop okolicznościowy. Jest płatny i nie zmniejsza liczby dni urlopu wypoczynkowego.

Urlop okolicznościowy to dodatkowe dni wolne, które przysługują pracownikowi w razie wystąpienia w jego życiu jakichś nadzwyczajnych okoliczności, np. ślubu (własnego lub dziecka) albo śmierci najbliższych członków rodziny.

Wymiar urlopu okolicznościowego

Urlop okolicznościowy przysługuje każdemu pracownikowi zatrudnionemu na umowę o pracę – niezależnie od jej rodzaju. W zależności od przyczyny może wynieść dzień lub dwa. I tak, pracodawca udzieli dwóch dni wolnego:

- w związku ze ślubem pracownika

- w przypadku przyjścia na świat jego dziecka

- w razie śmierci i pogrzebu małżonka pracownika, śmierci i pogrzebu jego dziecka, ojca matki, ojczyma lub macochy

Jeden dzień wolnego należy się w przypadku:

- ślubu dziecka pracownika

- śmierci i pogrzebu siostry, brata, teściowej, teścia, babci, dziadka pracownika

- śmierci i pogrzebu innej osoby będącej na utrzymaniu lub pod bezpośrednią opieką pracownika

Urlop okolicznościowy - jakie dokumenty

Urlop okolicznościowy jest przyznawany na wniosek pracownika. Pracodawca może wymagać przedstawienia dokumentów potwierdzających prawo do niego, czyli np. odpisu aktu zgonu lub aktu urodzenia.

Jest płatny tak jak każdy inny dzień urlopu wypoczynkowego.

Skoro urlop okolicznościowy przysługuje tylko w razie wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności, to niewykorzystany, nie przechodzi na kolejny rok.

Jeśli w tym samym roku wystąpią różne okoliczności uprawniające do urlopu okolicznościowego – przykładowo w marcu ślub, w lipcu pogrzeb dziadka, w grudniu narodziny dziecka, to pracownik może wziąć wolne w związku z każdym tym zdarzeniem. Żaden przepis nie wyznacza tu górnej granicy pojedynczych urlopów.

Zobacz też: * *Ile wydają Polacy na wakacje?

Pracodawca nie może odmówić dni wolnych na szczególne okoliczności

Przepisy bardzo oszczędnie regulują zasady udzielania urlopu okolicznościowego. Nic nie mówią o tym, czy pracodawca może go odmówić, więc zakłada się, że nie ma takiej możliwości. Kodeks pracy milczy też na temat tego, w jakim odstępie czasowym od "szczególnego wydarzenia" pracownik sięo taki urlop może ubiegać. Czy w przypadku urodzenia dziecka będzie to dzień, w którym żona trafi na salę porodową czy może dwa kolejne po porodzie? A może tydzień po urodzeniu dziecka?

Skoro przepisy nie wyznaczają sztywnej granicy do ich wykorzystania, uznaje się, że może złożyć wniosek nawet dwa-trzy tygodnie po narodzinach czy pogrzebie, jeśli właśnie wtedy pojawia się konieczność załatwienia formalności z tym związanych. Racjonalizm jest w cenie – żądanie urlopu okolicznościowego trzy miesiące po pogrzebie trudno uzasadnić.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(12)
jaga72
5 lata temu
podstawa to znać prawo i mieć odwagę cywilną upominać się o swoje, pracodawcy tego nie znoszą bo chcą mieć władzę, a Polacy są zastraszeni jacyś w większości i godzą się na wiele
klekot
5 lata temu
a ja z mężem pracowaliśmy w jednej firmie, wzięliśmy ślub i jemu udzielono urlopu a mi nie, na pytanie co się stało w kadrach powiedziano że nie udzielą mi urlopu okolicznościowego bo nie przyniosłam aktu małżeństwa, i wyszło żę mojego męża akt doszedł a mój nie - jaja nie ????
Jan
5 lata temu
2 tygodnie po urodzeniu dziecka, chciałem pobrać okolicznościowy, a pracodawca stwierdził, że nie ma już okoliczności. Skoro nie jest uregulowane w przepisach, to pracodawca może uwalić okolicznościowy nawet po dniu. Także urlop po okoliczności to tylko dobra wola pracodawcy, której w moim przypadku zabrakło.
Jery
5 lata temu
Zanioslem papiery 3 tygodnie po ślubie syna i mi odmówiono, twierdząc że urlop należy się na okoliczność, a nie 3 tygodnie po ślubie
Nana
5 lata temu
A czy przysługuje urlop okolicznosciowy na pogrzeb od dziadka ale od strony meza?