Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Marlena Kostyńska
|
aktualizacja

VAT-7. Kto, kiedy i jak składa deklarację VAT-7?

0
Podziel się:

Deklaracja VAT-7 to formularz przekazywany przez przedsiębiorcę do urzędu skarbowego, potwierdzający rozliczenie podatku VAT.

Deklarację VAT-7 można złożyć w formie elektronicznej
Deklarację VAT-7 można złożyć w formie elektronicznej (pixabay.com / CC0)

Deklaracja VAT-7 to formularz przekazywany przez przedsiębiorcę do urzędu skarbowego potwierdzający rozliczenie podatku VAT.

Każdy przedsiębiorstwa zarejestrowany jako czynny podatnik VAT musi składać deklarację do urzędu skarbowego. Wykorzystuje się do tego odpowiednie formularze. W przypadku podatku od towarów i usług.

Czynny podatnik VAT musi dokumentować transakcje fakturami. Niezależnie od tego, czy przedsiębiorca realizuje sprzedaż VAT, czy nie, to i tak musi złożyć do urzędu skarbowego deklarację, w której dokonuje rozliczenia podatku. Wykorzystuje się do tego deklarację VAT-7. Jej rodzaj zależy od tego, jaki wariant rozliczenia został przez przedsiębiorcę wybrany.

Jeśli podatnik rozlicza się w odstępach miesięcznych, wybiera deklarację VAT-7. Jeśli dokonuje rozliczenia kwartalnego, to do urzędu wysyła deklarację* VAT-7K*. Deklaracja musi być wysłana do urzędu zawsze, niezależnie od tego, czy doszło w okresie rozliczeniowych do jakichkolwiek transakcji VAT.

Złożenie deklaracji VAT jest równoznaczne z koniecznością uregulowania podatku VAT na konto urzędu skarbowego. Ostateczny termin zapłaty podatku VAT to 25 dzień następnego miesiąca, w przypadku deklaracji VAT7 lub 25 dzień miesiąca, który następuje po kwartale rozliczanym w przypadku deklaracji VAT7K.

Możliwość rozliczenia deklaracji VAT-7 kwartalnie (czyli VAT7-K) przysługuje przedsiębiorcom ze statusem tzw. małego podatnika. Dotyczy to np. firm, których obrót nie jest wyższy niż 1.200.000 euro

Jak składać deklaracje podatkowe?

Deklaracje VAT-7 może być składana w formie elektronicznej. Deklaracja musi być złożona w odpowiednim urzędzie skarbowym. Urząd właściwy to ten, który mieści się tam, gdzie wykonane zostały czynności podlegające opodatkowaniu. Jeśli takie czynności wykonywane są w różnych miejscach, to deklaracja musi być złożona w urzędzie, który obejmuje swoim zasięgiem miejscowość, w której mieści się siedziba firmy albo miejsce zamieszkania osoby fizycznej.

Jeżeli siedziba działalności przedsiębiorcy nie mieści się w Polsce albo sam nie mieszka w naszym kraju albo tez nie ma stałego miejsca prowadzenia firmy w Polsce, to deklarację VAT składa w Drugim Urzędzie Skarbowym Warszawa-Śródmieście.

Jak złożyć korektę deklaracji?

Jeśli zdarzy się błąd w deklaracji, a ta została już złożona, to każdy czynny podatnik VAT, ma nie tylko prawo ale i obowiązek złożyć korektę deklaracji. Prawo do skorygowania deklaracji nie przysługuje w sytuacji kontroli podatkowej. Złożone wtedy korekty w ogóle nie będą brane pod uwagę i zostaną uznane za nieważne.

Składając korektę deklaracji VAT-7, trzeba zaznaczyć na formularzu okienko "cel złożenia formularza – korekta". Od 2016 nie trzeba już uzasadniać korekty na formularzu ORD-ZU. Nie jest to jednak zabronione.

Co jeśli nie złożę deklaracji w terminie?

Przedsiębiorca ma szansę uniknąć problemów związanych z niezłożeniem deklaracji. Po pierwsze może złożyć wniosek, że chce dobrowolnie poddać się odpowiedzialności. Wtedy ma on gwarancję, że nie będzie wpisany do Krajowego Rejestru Karnego. Można też złożyć "czynny żal". Od 2017 roku deklaracja VAT powinna być wysyłana wyłącznie w formie elektronicznej.

W 2018 roku wprowadzono nowe wzory deklaracji VAT. Ma to związek z wprowadzeniem mechanizmu podzielonej płatności (split payment). Mają być też wprowadzone skrócone deklaracje VAT-12 dla taksówkarzy. Nowe wzory muszą być stosowane od rozliczenia za lipiec 2018 r., a w przypadku rozliczenia kwartalnego 2018 r. Stare wzory mogą być stosowane nie dłużej niż do września 2018 roku.

Wzór skróconej deklaracji dla taksówkarzy rozliczających się w formie ryczałtu VAT-12 może być stosowany nie dłużej niż do grudnia 2018

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)