Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wycena kilkuletniego samochodu

0
Podziel się:

Amortyzację nalicza się od ceny wynikającej z faktury, mimo że wartość rynkowa pojazdu jest znacznie niższa.

Wycena kilkuletniego samochodu
(Money.pl/Anna Kraszkiewicz)

Samochód używany wcześniej do celów prywatnych można przeznaczyć na potrzeby prowadzonej działalności i wpisać do ewidencji środków trwałych po kilku latach od jego zakupu.

W takim przypadku rzeczywista wartość przekazywanego auta znacznie odbiega od ceny zapłaconej w salonie za nowe. Jednak przedsiębiorcy nie muszą dokonywać rzeczywistej wyceny - jak wynika z interpretacji podatkowej wydanej przez dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie - powinni przyjąć kwotę wynikającą z faktury zakupu. Wartość z wyceny dokonanej przez przedsiębiorce przyjmuje się jedynie w przypadku środków trwałych, których ceny nabycia nie da się ustalić.

Taka decyzja jest dla przedsiębiorcy korzystna. Wyższa wartość środka trwałego w ewidencji to także możliwość zaliczenia w koszty wyższych odpisów amortyzacyjnych i znaczniejsze obniżenie płaconego podatku.

Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnia: _ W tej sprawie nie mamy do czynienia z sytuacją, w której ustalenie ceny nabycia środka trwałego nie jest możliwe, gdyż cena zakupu powyższego środka trwałego jest wartością znaną. Zatem zgodnie z generalną zasadą wartość początkową środka trwałego nabytego w drodze kupna ustala się na podstawie ceny nabycia. _

wiadomości
porady
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)