Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wyłudzenia VAT. Resort Ziobry: wysokie kary tylko dla dużych firm

202
Podziel się:

Wysokie kary za wystawienie fałszywych faktur nie dotkną drobnych firm - uspokajał w piątek wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik podczas Chrześcijańskiego Forum Przedsiębiorczości. Zapowiedział reformę Krajowego Rejestru Sądowego.

Wyłudzenia VAT. Resort Ziobry: wysokie kary tylko dla dużych firm
(Michał Wargin/East News)

Według Wójcika nie ma wątpliwości, że wyłudzenia VAT to działalność dużych, często międzynarodowych zorganizowanych grup przestępczych, a nie rezultat pomyłek pojedynczych osób. Jak powiedział, nieszczelność systemu podatkowego przynosi w Polsce straty rzędu ponad 80 mld zł rocznie, z czego co najmniej 60 mld zł przypada na oszustwa związane z podatkiem VAT. - Te pieniądze mogłyby zostać wydane na innowacje - wskazał w piątek wiceminister.

- Drobny przedsiębiorca nie ucierpi, skoro od 3 do 15 lat pozbawienia wolności grozi za wystawienie fałszywej faktury o wartości powyżej 5 mln zł, a od 5 do 15 lub 25 lat więzienia, jeżeli ta suma przekracza 10 mln zł - zaznaczył Wójcik.

Resort pomoże firmom

Jako przykład działania swojego resortu, mającego pomóc przedsiębiorcom, wiceminister wymienił wprowadzenie Elektronicznej Księgi Wieczystej (EKW) i Elektronicznego Potwierdzenia Odbioru (EPU). - Przygotowujemy reformę Krajowego Rejestru Sądowego. Ma ona pomóc w skróceniu czasu oczekiwania na wpis do KRS z kilku tygodni do kilku dni - zapowiedział.

Poinformował także, że udało się usunąć błędy w konstrukcji systemu Elektronicznego Postępowania Upominawczego (EPU), dzięki czemu po 16 grudnia ruszy lubelski e-sąd.

Z kolei, również obecny na forum, wiceminister finansów Wiesław Janczyk zapowiedział wprowadzenie w najbliższym czasie uproszczeń w przepisach dotyczących audytu i rachunkowości. Mają one wynikać z zastosowania prawa unijnego.

Zaznaczył też, że Konstytucja Biznesu czy pakiet stu zmian dla firm stanowią odzwierciedlenie rozmów przedstawicieli rządu z przedsiębiorcami. - Nie chcemy zmarnować czasu, jaki otrzymaliśmy na przeprowadzenie zmian. Chcemy dobrych przepisów, ponieważ zdajemy sobie sprawę, że role mogą się odwrócić i to my za kilka lat możemy prowadzić działalność gospodarczą - powiedział wiceminister.

Jakie zasady w sektorze bankowym?

Inny z gości forum, prezes NBP Adam Glapiński, poruszył kwestie konsolidacji w sektorze bankowym. Według niego państwa mogą wprowadzać prawo, które nie pozwoli bankom na zbędne ryzyko związane z ewentualną fuzją, natomiast odgórny zakaz łączenia banków nie byłby przestrzegany.

Szef banku centralnego przypomniał, że dotychczasowe próby powstrzymywania konsolidacji sektora bankowego w różnych krajach nie przyniosły rezultatów. Dodał, że problem ten dostrzeżono jeszcze przed II wojną światową w Stanach Zjednoczonych.

- W 1933 r. wprowadzono tam ustawę zakazującą bankom łączenia działalności pożyczkowej i inwestycyjnej. Miało to zmniejszyć ryzyko ponoszone przez klientów i zwiększyć konkurencję na rynku. Amerykanie zauważyli jednak, że szybciej rozwija się sektor finansowy w Europie, który nie podlega tym ograniczeniom i zlikwidowali te regulacje - tłumaczył.

Zdaniem Adama Glapińskiego pomoc udzielona przez państwa bankom komercyjnym, które ucierpiały podczas światowego kryzysu finansowego w latach 2008-09, była usprawiedliwiona z powodów społecznych. Upadek instytucji określanych jako "zbyt duże, by upaść" spowodowałby też bankructwa mniejszych banków i firm, które zaciągnęły w nich kredyty. - Nie można uważać tej pomocy za rodzaj opodatkowania obywateli na rzecz prywatnych banków, ponieważ spłaciły one zaciągnięte kredyty. Można wręcz uznać, że banki centralne zarobiły na tej sytuacji - przekonywał.

Prezes NBP mówił też, że banki udzielające kredytów we frankach szwajcarskich powinny ponosić wyłącznie koszty zwrotu spreadów walutowych. Z obliczeń KNF wynika, że koszty te łącznie wynoszą ok. 9 mld zł. Zdaniem Glapińskiego banki nie mogą ponosić kosztów deprecjacji złotego, ponieważ odbiłoby się na to na ich aktywności kredytowej i zdestabilizowało cały system finansowy.

Szef banku centralnego wyraził też opinię, że osoby prowadzące działalność charytatywną powinny mieć więcej udogodnień podatkowych, ponieważ w warunkach niedowładu państwa w wielu dziedzinach, prywatna dobroczynność odgrywa ważną rolę społeczną.

opracował Tomasz Sąsiada

wiadomości
podatki
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(202)
Robert
7 lat temu
Witam, ja mam obecnie kontrolę z US w sprawie wystawionych ale nie zarejestrowanych faktur VAT przez sprzedawcę za towar, który nabyłem w dobrej wierze i odsprzedałem dalej wystawiając fakturę VAT, Do głowy mi nie przyszło jeździć do sprzedawcy aby sprawdzić czy uprzejmie rejestrował wystawiane faktury na moją firmę. Dowiedziałem się (byłem już na przesłuchaniu w Dziale Przestępstw Gospodarczych) od Policji),że ten osobnik w ogóle nie rejestrował wystawianych faktur i toczy się przeciwko niemu postępowanie karne. Ale ponieważ wg jego oświadczenia nie ma nic wartościowego czym mógłby uregulować swoje zaległości - US (z rozkazu "Najwyższego") ma obowiązek ściągnąć te należności od nabywcy towaru czyli ode mnie bo rządowi brakuje na program 500+. Pytanie:czy jest jakiś logiczny paragraf na przerzucenie odpowiedzialności Bogu Ducha winnemu nabywcy ze strony nieuczciwego sprzedawcy na legalnie płacącego VAT i podatki - nabywcę?? Sprawa dotyczy kilkunastu faktur z Vatem na kwotę ok. 75tyś zł. I nie wiem czy już mam oznajmić rodzinie,że zaraz US zajmie nam mieszkanie i pójdziemy nocować pod most czy strzelić sobie w łeb?
janzio2
7 lat temu
ja jestem za wsadzaniem złodziei do więzień
juta
7 lat temu
Zbychu najpierw zrób porządek u siebie i oddaj to co przywlaszczyłeś z innymi dla solidarnej polski z UE. a tak w ogóle ta twarz mogła by zagrać psychopatę w każdym filmie bez retuszu
franek
7 lat temu
Proszenpamiuetac o poslach-przestepcach,ktorzy nawoluja narod do niesubordynacji.Przeciez to zabronione....?
kania
7 lat temu
Kilka spraw zna mój kolega z pracy, jak oszukują w kalkulacjach i zawyżają kosztorysy . Wygrywają po układach i układzikach wg. układu nie zawsze wykonując prace wg. kalkulacji z przetargu i ci sami . potem...... Tu jest sprawa do prokuratury i CBA
...
Następna strona