Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Fundusz Falenty z wielkimi stratami. Inwestorzy bez pieniędzy

57
Podziel się

227 mln zł zebrał od ponad 1,1 tys. inwestorów fundusz Retail Parks Fund, stworzony m.in. przez Marka Falentę. Po latach okazuje się, że dochodziło w nim do sporych nieprawidłowości. Do akcji wkracza prokuratura.

Marek Falenta w 2014 roku chciał budować małe parki handlowe. Zebrał pieniądze od inwestorów, ale dziś nie ma po nich śladu
Marek Falenta w 2014 roku chciał budować małe parki handlowe. Zebrał pieniądze od inwestorów, ale dziś nie ma po nich śladu (PAP)
bEqoaihx

Historię Retail Parks Fund opisuje "Puls Biznesu". I przypomina, że z pomysłem budowy małych parków handlowych wyszedł w 2014 roku Marek Falenta.

Wtedy jeszcze był po prostu "bogatym biznesmenem", a nie jednym z głównych bohaterów afery podsłuchowej, która później przyczyniła się do zmiany władzy w Polsce.

Falenta wraz z Jarosławem Fijałkowskim chce budować małe parki handlowe przede wszystkim w niedużych miejscowościach. Czyli tam, gdzie byłby to jedyny tego typu obiekt i praktycznie nie było konkurencji.

bEqoaihz
Zobacz także: Obejrzyj: Koronawirus niszczy branżę fitness. Straty moga sięgnąć 2 mld zł

W ramach Saturn TFI powstał wspomniany wyżej fundusz, a zarządzać nim miała spółka Property2B, należąca do ojca Jarosława Fijałkowskiego - Dobromira.

Początkowo wszystko szło dobrze. Inwestorom spodobał się pomysł i postanowili oni powierzyć swoje pieniądze funduszowi. W sumie udało się zebrać prawie 227 mln zł od 1100 inwestorów.

bEqoaihF

Dziś, po prawie 6 latach okazuje się, że na zyski nie ma co liczyć. Sprawie przygląda się Komisja Nadzoru Finansowego oraz prokuratura. Zawiadomienie złożyło Ipopema TFI, które przejęło Retail Parks Fund od Saturna, który stracił licencję.

- Po przejęciu zarządzania funduszem Retail Parks Fund FIZAN zleciliśmy renomowanym kancelariom i agencjom nieruchomości wykonanie audytu. Skończyło się złożeniem do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa przez zarządzających nim byłych menedżerów. Na tym etapie nic więcej nie mogę powiedzieć - mówi "PB" Jarosław Wikaliński, prezes Ipopema TFI.

Śledztwo dotyczy braku nadzoru i wręcz umożliwienia wyprowadzania pieniędzy z funduszu. Dokąd? Przede wszystkim do spółek powiązanych z Jarosławem Fijałkowskim.

bEqoaihG

Miliony złotych rozpłynęły się w zbudowanej przez niego piramidzie spółek. Ostatecznie nie były one inwestowane bezpośrednio w nieruchomości, a de facto - w obligacje innych spółek w piramidzie.

"PB" podkreśla również, że wiele budów odbyło się po znacznie zawyżonych kosztach, a niektóre nieruchomości (na przykład w Konstancinie Jeziornie) przejęły inne podmioty za bezcen.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

bEqoaihH

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEqoaiia
nieruchomości
fundusze
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
Michał
10 miesięcy temu
Zapraszam do kontaktu: 519 - 105 - 869, reprezentuję grupę osób poszkodowanych.
Adrian
rok temu
Pieniążki pięknie wyprane powędrowały do cypryjskich spółek:) Brawo Fijałkowski z tatuśkiem. A jaki piękny apartamencik sobie kupił w widokiem na Pałac kultury:) a w garażu jakie dwa śliczne samochodziki stoją. Ale już niedługo będzie się nimi cieszył......
Borys cbśp
rok temu
To jest Polska. Media ,Niemcy,Rosjanie,żydzi robia8 biznesy na ziemiach podobno należących do Polski ale tylko defakto bo jak by faktycznie należały do Polski to byśmy mielinrope która jest głęboko ale do wydobycia .Oczywiscie nie możemy kopać tak głęboko bo prawo światowe tego zabrania. POLSKA
bEqoaiib
poszkodowany
rok temu
grupa poszkodowanych na FB - wpisujcie w wyszukiwarce FB: RPF - przystępujemy do pozwu zbiorowego, ponad 100 osób już przystąpiło, reprezentuje znana kancelaria która, miała niedawno podobną sprawę z innym lewym funduszem, odzyskała od BANKU (jako depozytariusza odpowiedzialnego za nadzór) 60-70% wpłaty (od razu w formie ugody) lub dalszą walkę o całość w sądzie
Biznesmen
rok temu
Takich biznesmenów jest bez liku to dzieci reform Balcerowicza .
...
Następna strona