Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Akcyza na e-papierosy. Branża obawia się gwałtownego wzrost podatku

5
Podziel się

Liquidy do e-papierosów mają zostać objęte akcyzą. Branża obawia się gwałtownego wzrost stawki. Apeluje o stopniowe wprowadzenie podatku.

Akcyza na e-papierosy powinna mieć charakter 'kroczący'?
Akcyza na e-papierosy powinna mieć charakter 'kroczący'? (123RF)
bDSOjYGJ

- Szacujemy, że rocznie w Polsce sprzedawanych jest około 1 mln litrów płynów wykorzystywanych do e-papierosów. Na tej podstawie oszacowaliśmy, że przy niższej stawce akcyzy niż obecnie proponuje to Ministerstwo Finansów wpływy do budżetu mogą osiągnąć zakładany poziom - powiedział prezes Vaping Association Polska (VAP) Piotr Zieliński podczas konferencji prasowej.

Jego zdaniem, zbyt wysoki poziom akcyzy może spowodować - podobnie jak na innych rynkach - wzrost szarej strefy i odchodzenie konsumentów w kierunku tradycyjnych papierosów, które są znacznie bardziej szkodliwe dla organizmu człowieka.

bDSOjYGL

- W naszym kraju już był taki precedens kroczącego podnoszenia akcyzy właśnie w przypadku tradycyjnych papierosów i trwało to ok. 20 lat. My nie oczekujemy, żeby ten okres trwał aż tak długo w przypadku e-papierosów, ale mógłby on być rozłożony w czasie np. przez okres 3-5 lat - dodał prezes.

Ceny mogą wzrosnąć o ponad 100 proc.

Od 1 lipca 2020 r. liquidy do e-papierosów mają zostać objęte akcyzą w wysokości 55 gr/ml płynu. Obecnie produkty te nie są objęte podatkiem, a - zdaniem przedstawicieli VAP - tak gwałtowny wzrost akcyzy spowoduje, że ceny legalnych produktów mogą wzrosnąć o ponad 100 proc

Według przedstawicieli VAP, "kroczące" podnoszenie stawki ma tę zaletę, że ten segment staje się mniej atrakcyjny dla oszustów, a klientów nie odstrasza od zakupu.

bDSOjYGR
Zobacz także: Co się dzieje w organizmie, gdy palisz e-papierosy

Według Constancji Nicolosi z Italian Anti-Smoking League (Włoska Liga Przeciwko Paleniu), wprowadzenie wysokiej akcyzy we Włoszech spowodowało, że nawet 70 proc. legalnie działających firm zbankrutowało i pracę straciło ponad 2 tys. osób, a do budżetu z zakładanego poziomu 117 mln euro wpłynęło zaledwie 4 mln euro.

- Z naszego doświadczenia wynika, że nie ma potrzeby dodatkowego oznakowania produktów znakiem akcyzy, gdyż po znaczącej różnicy cenowej konsument sam orientuje się, który z nich może pochodzić z nielegalnej produkcji. Poza tym okazuje się, że palacze świadomie najczęściej sięgają po tańsze produkty - powiedziała Nicolosi.

bDSOjYGS

Na wysokim podatku zyskają tradycyjne papierosy

Nicolosi zaznaczyła, że przy wyższej akcyzie część użytkowników ponownie sięga po tradycyjne papierosy, a z kolei palaczy tradycyjnych papierów, wysoka cena e-papierosów nie zachęca do zmiany używki na mniej szkodliwą, co w obu przypadkach jest bardzo negatywnym efektem.

"Stworzyliśmy Kodeks Dobrych Praktyk branży i jesteśmy otwarci na rozmowy z Głównym Inspektorem Sanitarnym w celu zwiększenie bezpieczeństwa na rynku i przeciwdziałaniu użytkowaniu e-papierosów przez nieletnich" - dodał Zieliński.

bDSOjYGT

VAP to stowarzyszenie niezależnych polskich przedsiębiorców branży płynów do papierosów elektronicznych, zarówno producentów, dystrybutorów, jak i sprzedawców detalicznych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSOjYHm
giełda
wiadomości
giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(5)
jena
rok temu
Szukają pieniędzy bo już rozkradli wszystkie fundusze i emerytalne i inne i już nie mają co ukraść.A pieniążki to PiS kocha.
sas
rok temu
Powinni sie odpierd...od epapierosow. Prawda jest taka, ze nie moge sprowadzic z Chin tylko musze placic 50% wiecej i zarabiaja na tym firmy handlujace epapierosami. Ktos robi na tym niezly interes.
Ta banda
rok temu
p.i.s.c.o.o.t.asów wszystko chce zniszczyć, ale nie doczekanie sami się zniszczycie hieny.
bDSOjYHn
Zbieżność czy...
rok temu
Tak mi się wulkanizator z PRLserialu przypomniał. Musiał działkę odpalić by betonkę z wystającymi prętami mu wybudowali
Oglądam TVP
rok temu
I głosuję na PIS