Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Allegro chce wejść na giełdę we wrześniu. Największy debiut od lat

4
Podziel się

Właściciele Allegro chcą wprowadzić spółkę na warszawską giełdę we wrześniu - informuje Reuters. Ma to być największy debiut od lat.

Allegro chce wejść na giełdę we wrześniu. Szykuje się największy debiut od lat.
Allegro chce wejść na giełdę we wrześniu. Szykuje się największy debiut od lat.
bEhePtPF

Wcześniej Bloomberg poinformował, że właściciele Allegro rozważają wprowadzenie spółki na giełdę. W grę miał wchodzi równoczesny debiut na dwóch parkietach – w Warszawie oraz w Amsterdamie.

Według najnowszych informacji podanych przez Reutersa, zapadła decyzja o tym, by spółkę wprowadzić tylko na giełdę w Warszawie.

bEhePtPH

Wartość IPO, czyli pierwszej oferty publicznej akcji na giełdzie, ma wynieść 2,3-3 mld dolarów, czyli przy obecnym kursie dolara 9-11,7 mld zł. Byłaby to największa oferta publiczna w Warszawie od 2007 roku, kiedy akcje sprzedawał austriacki Immoeast. Ostatnim wielkim debiutem polskiej spółki na GPW było wejście na giełdę PZU w 2010 roku.

Zobacz także: Dług publiczny ukrywany? Ekonomista mówi wprost

W „Pulsie Biznesu” czytamy, że wycena całej spółki sięgnęłaby wówczas ok. 11 mld dolarów, czyli 43 mld zł. Przy kapitalizacji na tym poziomie Allegro byłoby warte więcej niż obecny lider na warszawskim parkiecie, czyli CD Projekt, którego wycena sięga ponad 35 mld zł.

bEhePtPN

Od października 2016 r. Allegro.pl należy do grupy funduszy inwestycyjnych PE Cinven, Permira i Mid Europa Partners. Wcześniej przez osiem lat właścicielem platformy był koncern mediowy Naspers z Republiki Południowej Afryki. Wartość transakcji sprzed czterech lat przekroczyła 3,25 mld dol., czyli wówczas 12,77 mld zł (nabywcy przejęli też długi spółki).

Allegro ma obecnie ponad 21 mln zarejestrowanych użytkowników i jest liderem wśród e-platform handlowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEhePtQi
wiadomości
wiadomości
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
eugene
11 miesięcy temu
Jesli IPO rzeczywiscie bedzie przy takiej wycenie, to fundusze za 20-30% swoich akcji (bo nie bedzie to pozyskanie nowych akcji, a sprzedaz istniejacych) uzyskaja 2-3 mld USD, czyli praktycznie odzyskaja to co zainwestowali w 2016 roku. pozostawia sobie 70-80% akcji. Pod koniec roku lub na poczatku 2021 do Polski wejdzie z przytupem Amazon. I pewnie jeszcze kupi InPost pozbawiajac Allegro najwazniejszej formy dostaw. Kurs spadnie o kilkadziesiat procent, straca na tym indywidualni, a fundusze i tak beda do przodu.
lort
11 miesięcy temu
Czyli dobrze liczę P/E na 180? Czyli ulica się pewnie rzuci :)
Kroolik
11 miesięcy temu
Przepraszam, ale chyba ich kompletnie porąbało. Ja rozumiem rozwój, pompowanie wyników, dominującą pozycję (tylko na polskim rynku lokalnym), ale wycena na poziomie ponad 40 miliardów złotych? Patrząc z grubsza, to musieliby mieć ze 3,5 miliarda zysku rocznego netto. Mają?
bEhePtQj
Nicki nick
11 miesięcy temu
Czas dynamicznego rozwoju skończył się, Amazon puka do drzwi, nic dziwnego pozostaje sprzedać marzenia na giełdzie - kasa się przyda a akcje jak znam życie wycenią na 2x wartość rynkowa firmy - życie (czyt. rynek) szybko (czyt. ok. 1 roku) to zweryfikuje. Nic w tym okropnego - sam bym tak robił na ich miejscu, potem akcji zbyt drogo nie opchną.