Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
PGO,MLU
|
aktualizacja

Surowa kara dla Allegro. Kurs spółki spada

147
Podziel się:

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał dwie decyzje nakładające łącznie ponad 210 mln zł kary na spółkę Allegro. Wskutek tego firma odnotowała na Giełdzie Papierów Wartościowych spadek o około 5 proc.

Surowa kara dla Allegro. Kurs spółki spada
UOKiK nałożył na Allegro ponad 210 mln zł kary (East News, Andrzej Zbraniecki)

"Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wydał dwie decyzje, w których nałożył łącznie ponad 210 mln zł kar na spółkę Allegro" - poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w czwartek.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Koniec z nabieraniem klientów. Nowy rok i nowe przepisy to prawdziwa rewolucja

Allegro ukarane przez UOKiK na ponad 210 mln zł

Jak twierdzi UOKiK, pierwsza z decyzji dotyczy złamania reguł konkurencji. "Przedsiębiorca w niedozwolony sposób wykorzystywał pozycję rynkową, faworyzując własny sklep internetowy kosztem konkurencyjnych sprzedawców na platformie allegro.pl. Drugie rozstrzygnięcie dotyczy ochrony konsumentów i bezprawnego przyznania sobie przez spółkę możliwości zmiany regulaminów, m.in. dotyczących usługi Smart". W tym przypadku kara wynosi ponad 206 mln zł (ok. 206,17 mln zł).

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że spółka naruszyła zbiorowe interesy konsumentów. Za stosowanie klauzul niedozwolonych spółka została ukarana sankcją finansową w wysokości blisko 4 mln zł (3 970 677 zł). O tej karze Allegro poinformowało w czwartek w komunikacie giełdowym.

Kurs Allegro spada po komunikacie w sprawie decyzji UOKiK

200 milionów złotych to kwota rzędu jednej piątej zysku, jaki spółka wykazała w rekordowym 2021 r. (1 miliard 90 milionów zł).

Po ogłoszeniu tej decyzji Allegro traciło na giełdowej wartości. Akcje spółki spadły do granicy 24,50 zł po godz. 14.15, gdy do godz. 13.40 od rana rosły aż do poziomu blisko 25,70 zł. Oznacza to, że w krótkim czasie kurs odnotował spadek rzędu 5 proc.

Po godz. 15 kurs zdążył się już jednak nieco odbudować i wrócił do poziomu powyżej 25 zł.

Allegro komentuje decyzję UOKiK

Niedługo po ogłoszeniu decyzji prezesa UOKiK do sprawy odniosło się Allegro. "Decyzja nie została jeszcze doręczona Allegro PL. Po doręczeniu decyzji Allegro PL przeanalizuje uzasadnienie decyzji i podejmie kroki zmierzające do jej uchylenia" - czytamy w oświadczeniu.

"Allegro PL nie zgadza się z decyzją. Zdecydowana większość, tj. 99 proc. sprzedaży na platformie Allegro PL jest dokonywane przez 3P, a 1P odpowiada jedynie za pozostałe 1 proc. sprzedaży. Allegro PL stoi na stanowisku, że nie posiada pozycji dominującej i nie faworyzowała 1P w sposób antykonkurencyjny. Allegro. eu wskazuje, iż na ten moment decyzja nie jest ostateczna, a kara nią wymierzona nie jest wymagalna. Allegro PL ma możliwość odwołania się od niej do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w terminie miesiąca od dnia doręczenia. Decyzja stanie się ostateczna dopiero po prawomocnym zakończeniu postępowania sądowego" - głosi komunikat firmy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(147)
Sprzedawca z ...
3 miesiące temu
Informacja o tej karze to najlepsza informacja jaka do mnie dotarła w całym 2022r, szkoda że ta kara taka mała ale mam nadzieję że to pierwsza z bardzo wielu kar jakie jeszcze zostaną nałożone na allegro.
terkj
3 miesiące temu
Wolę lokalnego monopolistę, niż międzynarodowego. Ten choć płaci podatki na miejscu, a jak czasem przegnie pałkę to kara robi na nim jakieś wrażenie.
Zed
3 miesiące temu
Jeszcze powinni OLX ukarać za te "opłaty manipulacyjne" będące z perspektywy kupującego - mniej wyeksponowaną i niezrozumiałą (chyba, że faktycznie jako manipulacja) przesyłką bis. O tych cenach "promowania" które niejednokrotnie przekraczają z 10x cenę przedmiotu chyba nie ma co wspominać.
dgrsh
3 miesiące temu
Oczywiście że to monopolista. ale nie to mnie zniesmacza. Bardziej się dziwię, że "wolą" wystawiać się na kary po 200 mln zamiast wydać te 2-20 tysięcy zł na konsultację prawniczą. Niech nawet wydali 1 mln rocznie. To nie jest duża cena, za brak (łagodniejsze) wahnięcia na giełdzie, czy wypłacanie takich okrągłych sum idących w setki mln.
Uhuhuuu
3 miesiące temu
Hmmm regularnie usuwany jest mój komentarz , dodam tylko że allegro pobiera prowizję od kosztów wysyłki np kurier kosztuje 19zł to allegro pobiera od tego 10% czyli 1,9zł które to ma zapłacić sprzedawca z własnej kieszeni hahaha, dodatkowo allegro zaczęło już zakładać fałszywe konta gdzie nie znajdziecie już nazwy sklep allegro tylko konto wygląda jak zupełnie obce oczywiście będzie miało same pozytywy gwiazdki i najlepsze opinie no i pozycjonowanie na samym początku bo allegro same sobie to robi. Allegro zmienia regulamin jak tylko chce i stosuje klauzule niedozwolone. Zgłaszałem to wielokrotnie do UOKiK wreszcie chociaż raz coś im zrobili .... Allegro to przekręt numer jeden. Allegro wymusza załączanie numerów EAN żeby inwigilować sprzedawców. Na tej podstawie wie skąd dokładnie pochodzi towar. Mając przewagę finansową samo kupuje hurtowe ilości po mniejszych cenach i wykańcza sprzedawców. Oprócz tego stosuje katalog produktów i samo daje napisy na głównym zdjęciu w ogłoszeniu i tak np na zdjęciu jest lampa podłogowa a nadpis brzmi"opona michelin" hahahaha poszukajcie a zobaczycie jaki bur..... Nie dawno allegro przegrało z UOKIK bo zupełnie skasowało numery telefonów kontaktowe do sprzedawców. Ustawa dopuszcza numery telefonów jednak allegro oszukiwało wszystkich. UOKiK im przywalił i numery wróciły teraz następne przekręty wychodzą na jaw. ....
...
Następna strona