Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GDDKiA zleciła Alumbrados Viarios budowę Krajowego Centrum Zarządzania Ruchem

0
Podziel się:

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) podpisała z firmą Alumbrados Viarios umowę na Centralny Projekt Wdrożeniowy w ramach Krajowego Systemu Zarządzania Ruchem, za 223,26 mln zł. W ramach projektu powstanie Krajowe Centrum Zarządzania Ruchem wraz z systemem informatycznym, który docelowo umożliwi monitorowanie w czasie rzeczywistym wszystkich autostrad i dróg ekspresowych w Polsce, dzięki czemu możliwe będzie bieżące przekazywanie istotnych komunikatów kierowcom w sposób jednolity.

GDDKiA zleciła Alumbrados Viarios budowę Krajowego Centrum Zarządzania Ruchem

"Cały projekt przewiduje objęcie nowoczesnymi systemami informacji drogowej ok. 1 160 km autostrad i dróg ekspresowych w Polsce oraz utworzenie operacyjnej struktury zarządzania systemem - poprzez utworzenie Krajowego Centrum Zarządzania Ruchem oraz czterech Regionalnych Centrów Zarządzania Ruchem" - czytamy w komunikacie.

System umożliwi dynamiczne zarządzanie ruchem i zapewnieni szybki, bezpieczny oraz płynny transport drogowy na najważniejszych korytarzach transportowych w ciągu dróg o znaczeniu europejskim i zarządzanych przez GDDKiA. Przewidujemy, że system jako całość - czyli zarówno CPW (Centralny Projekt Wdrożeniowy) jak i RPW (Regionalne Projekty Wdrożeniowe) - osiągnie swoją pełną funkcjonalność w 2022 r., podano także.

Podpisany kontrakt zobowiązuje wykonawcę nie tylko do wdrożenia systemu, ale również do świadczenie usług wsparcia i utrzymania przez 5 lat. Wdrażanie systemu będzie realizowane etapowo. Wykonawca rozpocznie wdrożenie od opracowania pełnej dokumentacji, przez zaadaptowanie i wyposażenie Krajowego Centrum Zarządzania Ruchem, stworzenie kompleksowego systemu zarządzania ruchem, wdrożenie systemu w Krajowym i Regionalnych Centrach Zarządzania Ruchem, a skończy na przeszkoleniu użytkowników systemu.

W ramach umowy najbardziej obciążone odcinki dróg w województwie mazowieckim (autostrada A2 do Łodzi, odcinki dróg ekspresowych S7 i S8)
zostaną wyposażone w nowoczesne urządzenia na bieżąco monitorujące warunki ruchu drogowego i jego zmiany. Dzięki temu w czasie podróży przekazywane będą kierowcom istotne komunikaty: zalecenia i ostrzeżenia na tablicach zmiennej treści, ustawionych w newralgicznych miejscach sieci drogowej, np. przed węzłami drogowymi, czytamy dalej.

Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym będzie posiadał wiele funkcji usprawniających ruch drogowy oraz zwiększających komfort podróży. System dzięki zastosowaniu rozwiązań zaliczanych do inteligentnych systemów transportowych automatycznie wykryje i ostrzeże przed utrudnieniami, poinformuje o aktualnych czasach podróży i o dostępności miejsc parkingowych na MOP przy autostradach i drogach ekspresowych. W przypadku występujących utrudnień automatycznie wprowadzi stopniowanie ograniczenia prędkości i skieruje pojazdy na przejezdny pas ruchu, a w przypadku całkowitej blokady drogi automatycznie wyznaczy trasę objazdu. Ponadto powstanie nowoczesna witryna internetowa z kompleksowymi informacjami o drogach krajowych i panujących na nich warunkach drogowych w czasie rzeczywistym, wyjaśnia GDDKiA.

"W toku są pozostałe cztery postępowania przetargowe dopełniające projekt Krajowy System Zarządzania Ruchem Drogowym na sieci TEN-T - Etap 1. Są to Regionalne Projekty Wdrożeniowe obejmujące autostrady i drogi ekspresowe w województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, łódzkim, śląskim, opolskim i dolnośląskim. Dla dwóch z czterech postępowań wybrane zostały już najkorzystniejsze oferty" - przypomniała Dyrekcja.

media
telekomunikacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)