Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
KRO
|

Grupa Azoty podaje wyniki za II kwartał i przestrzega, że tani gaz odchodzi do przeszłości

418
Podziel się:

Prezes Grupy Azoty dr Wojciech Wardacki zauważa, że ceny gazu w ciągu ostatnich dwóch miesięcy wzrosły o 100 proc. Przestrzega też, że niskie ceny tego surowca to już przeszłość. Sytuacja spółki była jednak stabilna - zysk operacyjny w drugim kwartale wyniósł 124,3 mln zł, a zysk netto - 35 mln zł.

Grupa Azoty podaje wyniki za II kwartał i przestrzega, że tani gaz odchodzi do przeszłości
Dr Wojciech Wardacki (na zdjęciu), prezes Grupy Azoty, przestrzega, że ceny za gaz wzrosną. (PAP, Marcin Obara)
bEKXumlN

Grupa Azoty odsłania karty, jeżeli chodzi o wyniki za drugi kwartał. Zysk operacyjny w drugim kwartale wyniósł 124,3 mln zł, a zysk netto - 35 mln zł. Jednocześnie Grupa zanotowała 2,738 mld zł przychodów, 286,3 mln zł EBITDA oraz 81,1 mln zł EBIT. Przychody w drugim kwartale wyniosły 2,269 mld zł.

A jak prezentują się wyniki spółki za całe półrocze 2020 roku? W tym czasie Grupa Azoty miała 222,1 mln zł zysku netto (szacowano 235,1 mln zł) oraz 752,8 mln zł EBITDA i 5,373 mld zł przychodów (dwa ostatnie zgodnie z szacunkami). EBIT natomiat wyniósł 372,4 mln zł.

Wpływ na wyniki za drugi kwartał miała trwająca pandemia koronawirusa. Jednak, jak deklaruje spółka w komunikacie, pomimo trudnej sytuacji rynkowej, udało się Grupie Azoty sfinalizować prace związane z zapewnieniem inwestycji "Polimery Police".

bEKXumlP
Zobacz także: Zobacz: Likwidacja OFE w przyszłym roku. "Projekt gotowy"

- Ostatnie miesiące to szereg wyzwań stojących przed Grupą Azoty, związanych z obecną sytuacją rozwoju pandemii koronawirusa. W kluczowym dla grupy segmencie nawozowym nie odnotowaliśmy w mijających miesiącach istotnego zaburzenia realizacji planu sprzedaży kontraktowej ani większych opóźnień w płatnościach kontrahentów - podkreśla prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki, cytowany przez biznes.interia.pl.

bEKXumlV

- Kolejne wyłączenia produkcji przez podmioty w łańcuchu wartości segmentu spowodowały spotęgowanie zaburzenia równowagi popytowo-podażowej i wpłynęły na spadek cen i przychodów ze sprzedaży kaprolaktamu i poliamidów - powiedział Wojciech Wardacki.

Wardacki zwraca uwagę, że udało się utrzymać stabilne wyniki dzięki relatywnie niskiej cenie gazu.

- Sytuacja pozostaje stabilna, czemu od dłuższego czasu sprzyja niska cena gazu. Zgodnie z naszymi przewidywaniami, rynek tworzyw, już wcześniej zmagający się z problemami przemysłu motoryzacyjnego i elektrotechnicznego, mocno odczuł skutki pandemii - tłumaczy Wardacki.

bEKXumlW

Prezes spółki jednak zauważa, że tylko w ciągu ostatnich dwóch miesięcy ceny gazu urosły o ponad 100 proc. Jego zdaniem niskie ceny tego surowca odchodzą do historii.

- Rolnicy i odbiorcy, którzy czekają na spadek cen nawozów, mają błędne przeświadczenie. Na ten element uczciwie zwracamy uwagę - dodał Wardacki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEKXummq
giełda
wiadomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(418)
pawel
rok temu
czyli problemy są i to poważne a w firmę uderzają rosnące ceny gazu
Heh
rok temu
A ja produkuje energie sam po cichu I nie oddaje do sieci, bo mi zabierze (wasz rzad) ... energia bezpodatkowa bo moja
Ja13
rok temu
Państwo kupiło gaz z Ameryki skraplany jest trzy razy droższy niż ten z Rosji więc nie ma się co dziwić że gaz drożeje, w końcu Ameryce trzeba zapłacić.
bEKXummr
zenobiusz
rok temu
Gada głupoty ten Pan. 1,5zł to najniższa cena przez chwilę w ostatnim czasie, a najwyższa 2,7zł - przez jeden dzień. Średnia cena w ostatnich 2 miesiącach to ok. 1,7-1,9zł, a w piątek gaz kosztował 2,25zł. Niech nie porównuje skrajnych cen na tak zmiennym rynku.
nnn
rok temu
A zatem wpisujemy sobie notowania gaz ziemny. Czy ktoś sobie przypomina by były obniżki o 1/3 niestety? Cena gazu według wykresu można powiedzieć, że utrzymuje się na stałym poziomie, jak są spadki, to później kosztuje trochę więcej, ale można przyjąć, że utrzymuje się na stałym poziomie. Więc to możecie się, ale nie nas.
...
Następna strona