Notowania

GPW: Inwestorzy w Europie wierzą w ratunek dla Grecji

W komentarzu Money.pl zobacz, jak przebiegła sesja w giełdzie.

Podziel się
Dodaj komentarz
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Poniedziałkowa sesja na warszawskim parkiecie przyniosła wzrost wartości głównych indeksów. To efekt optymistycznych oczekiwań inwestorów w sprawie pomocy dla Grecji.

Grecki rząd ma dziś przedstawić propozycje reform niezbędnych do tego, by kraj dostał pomoc finansową na kolejne cztery miesiące. Tak zdecydowano po piątkowym spotkaniu ministrów finansów państw strefy euro. Porozumienie dotyczące Grecji zachęciło dziś inwestorów do kupowania akcji na europejskich parkietach.

Tym sposobem kupujący mieli dziś przewagę nie tylko na giełdzie w Warszawie, ale również m.in. na parkietach we Frankfurcie czy Paryżu. Na Wall Street z kolei mamy w tej chwili do czynienia z niewielkimi spadkami głównych indeksów.

WIG20 na tle indeksów w Europie Zachodniej

Podczas sesji na warszawskiej giełdzie znów mocno w górę szły dzisiaj akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która powoli przyzwyczaja już inwestorów do bardzo wyraźnych wahań kursu. Wyraźny spadek odnotowały za to papiery Synthosu.

GPW: Inwestorzy czekają na wieści z Grecji

Łukasz Pałka, godz. 15.45

Handel na nowojorskiej giełdzie rozpoczął się od niewielkich spadków głównych indeksów. Najważniejszym tematem dla inwestorów wciąż pozostaje Grecja.

Według najnowszych doniesień grecki rząd Aleksisa Ciprasa ma jeszcze dziś przedstawić pakiet reform, do których wprowadzenia zobowiąże się w zamian za przedłużenie pomocy finansowej dla Grecji o cztery miesiące. Na rynku trwa obecnie wyczekiwanie na informacje w tej sprawie.

Sesja na Wall Street rozpoczęła się od niewielkich spadków głównych indeksów.Obok sprawy Grecji dla inwestorów ważna pozostaje również kwestia zaplanowanego na wtorek wystąpienia szefowej Fed, Janet Yellen. Ma ona złożyć przed Kongresem półroczny raport z polityki monetarnej USA.

Na europejskich parkietach dominują w poniedziałek wzrosty, w oczekiwaniu na kolejne doniesienia z Grecji.

Główne indeksy GPW podczas sesji w poniedziałek

Przewaga byków na GPW może być krucha

Przemysław Ławrowski, godz. 13.04

Na tle rynków europejskich, GPW radzi sobie dobrze. Na największych giełdach entuzjazm nieco osłabł w oczekiwaniu na to, jaki plan reform zaproponuje Grecja. Nowe ważne czynniki do głosu doją dopiero we wtorek.

Indeksy grupujące duże i średnie spółki zyskują w połowie dzisiejszej sesji około 0,5 procent. Wzrosty wskaźnika WIG20 powoli przybierają na sile. Przewaga byków może jednak okazać się krucha, jeżeli otrzymamy nowe wiadomości w sprawie Grecji.

Przedstawione przez Ateny propozycje mogą być na tyle nie do przyjęcia, że potrzebne będą nowe negocjacje, co pociągnie za sobą pogorszenie nastrojów w Europie.

Sporo traci dziś spółka Qumak po informacji dotyczącej odstąpienia od umowy województwa Dolnośląskiego na realizację Regionalnej Platformy Informacyjnej dla mieszkańców i samorządów Dolnego Śląska _ e-DolnyŚląsk _.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji

W Europie zachodniej entuzjazm nieco osłabł. DAX rośnie o 0,3 procent w reakcji na dane z niemieckiego przemysłu (indeks Ifo). Odczyt jest nieco słabszy od oczekiwań. Słabą kondycję notuje rynek w Londynie. FTSE100 traci około 0,3 procent.

Popołudniu poznamy dane ze Stanów Zjednoczonych dotyczące sprzedaży domów na rynku wtórnym. Jutro natomiast rozpocznie się przesłuchanie Janet Yellen w kongresie. Być może pojawią się jakieś nowe informacje dotyczące stóp procentowych w USA. Słowa które tam usłyszymy wpłyną nie tylko na rynek akcji, ale także notowania dolara, w szczególności w stosunku do euro.

Grecja bez konkretów, ale w Europie wzrosty

Przemysław Ławrowski, godz. 9:56

Zielony kolor widać nie tylko w Europie zachodniej, ale także na GPW. Kolejną ważną informacją będzie publikacja przez Grecję listy reform.

WIG20 zyskuje około 0,4 procent, a mWIG40 oraz sWIG80 0,3 procent. Najsłabszą spółką wśród blue chipów jest chemiczny Synthos, który dziś podał szacunkowe wyniki. Odbijają akcje JSW. Jedna akcja kosztuje około 23 złote.

Notowania indeksu WIG20 podczas dzisiejszej sesji

Europejskie parkiety zyskują dziś ponad 0,5 procent. Jest to efekt wstępnego porozumienia Eurogrupy z Grecją. Poza tym, że program ma być przedłużony do końca czerwca wiemy niewiele. Świadkami drugiej fali wzrostów możemy być w momencie gdy zostanie zaakceptowany plan reform, do których zobowiążą się Ateny. Droga do jego uzyskania może być jednak równie wyboista, jak wcześniejsze negocjacje. Według ostatnich informacji plan reform ma się pojawić dziś, jednakże z uwagi na fakt, że program wygasa z końcem miesiąca, czas na zawarcie ostatecznego porozumienia jest do końca tego tygodnia.

Na dziś nie ma zaplanowanych wielu publikacji makroekonomicznych. Jedną z ciekawszych informacji jest indeks instytutu Ifo, pokazujący nastroje wśród niemieckich przedsiębiorców.

Europa obserwuje Grecję. GPW czeka także na inne dane

Przemysław Ławrowski, 22. luty, godz. 18:55

W pierwszej części tygodnia uwagę inwestorów będą przyciągać negocjacje Eurogrupy z Grecją. Ostatnie wiadomości o osiągniętym porozumieniu mogą zwiastować wzrosty w Europie zachodniej. Na GPW czynnik ten będzie tylko jednym z elementów, gdyż w tym tygodniu pojawią się kolejne dane GUS oraz wyniki takich spółek jak Kernel, Eurocash czy Getin, którego silnie dotyczy sprawa franka szwajcarskiego.

Według porozumienia, jakie udało się osiągnąć w miniony piątek, Grecja otrzyma dodatkowe cztery miesiące programu pomocowego. Oznacza to, że będzie on trwał do końca czerwca. Co do ustępstw, które musiały ponieść obie strony na razie niewiele wiadomo. Do poniedziałku rząd grecki ma przedstawić listę reform. Te natomiast zostaną ocenione przez instytucje nadzorujące wdrażanie programu. Pewne jest, że będzie się ona różniła od tych reform, do których zobowiązała się Grecja przyjmując pierwszą transzę pomocy.

W sumie od 2010 roku Grecja otrzymała 240 mld euro w ramach programów ratunkowych. Gdyby program nie został przedłużony, to wygasł by on wraz z końcem tego miesiąca. Nie jest to jednak koniec problemów, gdyż do końca lutego Ateny muszą spłacić 2,3 mld euro długu, a latem 2015 roku czeka kolejna spłata - około 10 mld euro. W tej chwili na obsługę długu Grecja przeznacza 5 procent PKB.

Z uwagi na fakt, że informacje dotyczące Grecji pojawiły się w piątek po zakończeniu handlu w Europie, w poniedziałek możemy się spodziewać reakcji inwestorów. Będziemy mieli zapewne do czynienia z entuzjazmem, gdyż uzyskanie porozumienia oddala widmo ewentualnego wyjścia Grecji ze strefy euro. O samej skali wzrostów zdecyduje w poniedziałek fakt, jak bardzo osiągnięcie porozumienia jest już wycenione przez rynek.

Sprawa ta odbija się przede wszystkim na rynkach posługujących się wspólną walutą. Zatem reakcja będzie głównie widoczna na takich indeksach jak DAX, CAC, FTSE-MIB oraz IBEX. Pośrednio natomiast dotyczy to m.in. GPW. Lekkim wzrostem na te informacje, w piątek wieczorem zareagowała nowojorska giełda. Amerykański rynek akcji zajmuje się jednak bardziej własnymi sprawami oraz polityką Fedu.

Opuszczenie unii walutowej jest największym zagrożeniem w ocenie rynku. Mogłoby to się jednak okazać nie takie straszne. Ostatnia opinia Międzynarodowego Funduszu Walutowego mówi, iż strefa euro wytrzymałaby tzw. _ Grexit _.

Na poniedziałek nie ma zaplanowanych wielu publikacji makroekonomicznych. Nie będą one zatem fałszować reakcji rynków na sprawę Grecji.

W nowym tygodniu indeks WIG20 będzie kontynuował lekkie wzrosty. Sytuacja blue chipów po styczniowym dołku powoli poprawia się. W styczniu sięgnął on poziom nie widzianego od września 2013 roku.

Notowania indeksu WIG20 od początku lutego

Niestety optymistyczny nie będzie prawdopodobnie wtorkowy odczyt stopy bezrobocia. Prognoza resortu pracy oraz konsensus rynkowy wskazuje, że odsetek osób bez pracy był w styczniu nieco wyższy niż jeszcze w ostatnim miesiącu ubiegłego roku. Według ministerstwa, stopa bezrobocia rejestrowanego wzrosła o 0,6 punktu procentowego miesiąc do miesiąca i miała wartość 12,1 procent. Analitycy prognozują bardziej optymistyczną wersję wydarzeń, gdyż według nich bezrobocie wyniosło 11,9 procent. Patrząc jednak, na tendencję, jaka zarysowała się w ostatnim roku w polskiej gospodarce, nie ma na co narzekać. Dodatkowo wzrost ten ma w częściowo charakter sezonowy.

Stopa bezrobocia w Polsce od początku 2014 roku

Drugą informacją z polskiej gospodarki, jaką poznamy w nowym tygodniu, to odczyt finalny PKB za czwarty kwartał. Wskaźnik ten prawdopodobnie osiągnie poziom około 3 procent rok do roku z możliwością odchylenia o około 0,2 punktu procentowego.

Na warszawskie indeksy mocno będą również wpływać wahania akcji spółek które publikują swoje wyniki. Najwięcej raportów pojawi się w piątek. Z ważniejszych należy wymienić we wtorek: GPW oraz CCC, w środę: Getin, w czwartek: Eurocash, w piątek: Kernel, Millennium.

Wśród ważnych wydarzeń rynkowych odnotować trzeba wystąpienie publiczne Mario Draghiego, które zaplanowano na wtorek. Być może pojawi się sugestia, że program skupu aktywów EBC zostanie nieco zwiększony. Skala wzrosty mogłaby wzrosnąć o około 2-3 bln euro.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

Tagi: komentarz gpw, giełda, komenatrze giełdowe, dziś w money, wiadomości, komentarze gieldowe, gospodarka, komentarze giełdowe, komentarze, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz