Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Załamanie akcji KGHM. Getin Noble Bank za grosze

0
Podziel się:

W money.pl czytaj, jaki przebieg miał tydzień na warszawskiej giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Załamanie kursu akcji KGHM, dobre wyniki PKN Orlen, ciągła presja na akcje banków i wreszcie słabe dane gospodarcze Chin - mijający tydzień na giełdzie przyniósł inwestorom szereg emocjonujących informacji. Większość z nich sprzyjała jednak spadkom.

Bardzo mocna przecena dotknęła w ostatnich dniach akcje koncernu miedziowego KGHM. W piątek rano za jedną sztukę trzeba było zapłacić 84,52 złotego. Tak nisko kurs akcji KGHM nie był od sześciu lat. Żeby zobrazować skalę spadków można wspomnieć, że tylko w trakcie pięciu sesji kurs KGHM spadł o ponad 10 procent, a od maja - gdy kurs akcji był najwyższy w tym roku - wartość rynkowa spółki spadła już o około 8 miliardów złotych. Analitycy z DM Trigon są zdania, że kurs akcji jeszcze pójdzie w dół, do 80 złotych za sztukę.

W drugiej części piątkowej sesji kurs KGHM nieco odbił na fali spekulacji na temat tego, że podatek od kopalin płacony przez spółkę będzie niższy.

Notowaniom akcji KGHM nie sprzyja przede wszystkim sytuacja na rynku surowców, w tym głównie taniejąca miedź. W piątek cena tego metalu spadła do najniższego poziomu od 2009 roku. A nie zapowiada się by było lepiej, dopóki nie pojawią się informacje o poprawie w chińskiej gospodarce. Tymczasem najnowszy odczyt indeksu PMI dla chińskiego przemysłu na poziomie 48,2 punktu potwierdził, że jego perspektywy nie są najlepsze.

Spadek akcji KGHM był w mijającym tygodniu głównym powodem wyraźnej przeceny całego indeksu WIG20. Ten również zanurkował do tegorocznego minimum i zakończył tydzień poniżej poziomu 2.200 punktów.

Główne indeksy GPW w mijającym tygodniu

Kiepską passę mają też posiadacze akcji banków. Perspektywa wprowadzenia podatku bankowego w wysokości 0,39 procent aktywów w połączeniu z planowaną pomocą dla frankowiczów powodują, że inwestorzy wyprzedają akcje banków. W piątek akcje Getin Noble Banku kosztowały już mniej niż 1 złoty za sztukę. To najmniej od 2009 roku.

Dobre wyniki pokazał za to koncern paliwowy PKN Orlen. Spółka odnotowała 1 367 mln zł skonsolidowanego zysku netto w drugim kwartale 2015 r. wobec 5 197 mln zł straty rok wcześniej. Warto zauważyć, że kurs akcji PKN Orlen w oczekiwaniu na publikację wyników rósł, sięgając historycznych szczytów.

W mijającym tygodniu na rynek nie napłynęło za to wiele informacji z polskiej gospodarki, które mogły mieć wpływ na nastroje wśród inwestorów. Inwestorzy poznali m.in. najnowsze dane o bezrobociu. Według GUS jego wskaźnik spadł w czerwcu do 10,3 procent. Ekonomiści są zdania, że w tym roku zobaczymy jeszcze wynik jednocyfrowy.

giełda
komenatrze giełdowe
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)