Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

MFPR: Zniesiono wymóg innowacyjności w skali kraju w kredycie na innowacje tech.

0
Podziel się

W związku z pandemią wprowadzono ułatwienia w kredycie na innowacje technologiczne, należą do nich m.in. zniesienie limitu dofinansowania wynoszącego 6 mln zł, rezygnacja z konieczności posiadania wkładu własnego, a także zniesienie wymogu innowacyjności w skali krajowej, podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR). Wsparcie jest finansowane z funduszy unijnych z Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój 2014-2020.

MFPR: Zniesiono wymóg innowacyjności w skali kraju w kredycie na innowacje tech.
bEqFLThh

Nowy nabór w kredycie na innowacje technologiczne - na korzystniejszych zasadach - rozpocznie się 1 czerwca. MFiPR we współpracy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego (BGK), operatorem programu, przygotowało szereg zmian dla firm. Trwający obecnie nabór wniosków na dotychczasowych zasadach zakończy się 31 maja (pierwotnie miał trwać do 24 czerwca), podano.

Przedsiębiorca może wnioskować o dotację (tzw. premię technologiczną) wyższą niż dotychczasowy limit 6 mln zł. Dla wielu firm kluczowe będzie zniesienie w nowym konkursie wymogu innowacyjności inwestycji w skali kraju. Wystarczy, jeśli przedsiębiorca wykaże, że oferowane przez niego produkty lub usługi będą innowacją w prowadzonej przez niego firmie, np. wprowadzi do swojej oferty niewytwarzane dotąd towary bądź nowy rodzaj świadczonych usług. Nadal będzie warto zgłosić innowacje o wyższej skali - będą one dodatkowo punktowane, wskazano również.

"Zniesienie wymogu innowacyjności w skali kraju to ogromne ułatwienie w dostępie do premii technologicznej dla mikro-, małych i średnich przedsiębiorców. Są one bez wątpienia najbardziej zagrożone skutkami gospodarczymi pandemii i to właśnie z myślą o nich wspólnie z BGK zaprojektowaliśmy zmiany, które ułatwią dostęp do bezzwrotnego finansowania działalności przedsiębiorstwa z unijnego programu Inteligentny Rozwój. Funduszowy Pakiet Antywirusowy pomaga też innowatorom. Liczymy, że innowacje wprowadzone najpierw na poziomie firmy w przyszłości zaprocentują nowatorskimi rozwiązaniami na szerszą skalę" - powiedziała minister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, cytowana w komunikacie.

bEqFLThj

Nowe zasady obejmą także rozszerzenie katalogu wydatków kwalifikowalnych, czyli kosztów, które można sfinansować premią technologiczną. Oprócz zakupu i montażu środków trwałych będzie można doliczyć także koszty ich transportu. Dopuszczone będą koszty ekspertyz czy projektów technicznych zleconych zewnętrznym doradcom, które są niezbędne do realizacji inwestycji. Przedsiębiorca będzie mógł sfinansować również koszty m.in. z uzyskania, walidacji i obrony patentów związanych z inwestycją technologiczną, podano także.

Nowością jest możliwość pokrycia z premii technologicznej wydatków budowlanych także na przebudowę i adaptację budynków. W poprzednich naborach nie było to możliwe.

"Misją BGK jest wspieranie polskich firm. W związku z pandemią przygotowaliśmy pakiet rozwiązań pomocowych, z których skorzystało już ponad 5 tysięcy przedsiębiorstw. Nowe zasady ubiegania się o bezzwrotną premię technologiczną odpowiadają na potrzeby tych, którzy mimo kryzysu chcą się rozwijać, a przy tym utrzymywać produkcję i zatrudnienie" - dodał dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich BGK Paweł Chorąży.

Aby złożyć wniosek o przyznanie premii technologicznej w BGK, przedsiębiorca musi skorzystać z kredytu technologicznego w jednym z kilkunastu banków współpracujących z BGK. Kredytem można sfinansować 100% kosztów kwalifikowalnych. W poprzednich naborach firma musiała pokryć wkładem własnym co najmniej 25% kosztów kwalifikowalnych projektowanej inwestycji.

bEqFLThp

Uruchomiony 1 czerwca nabór wniosków będzie siódmym konkursem dla przedsiębiorców.

"Do tej pory we wszystkich konkursach do BGK wpłynęło 1941 wniosków od mikro-, małych i średnich przedsiębiorstw na łączną kwotę ponad 6 mld zł. Wystawiliśmy 775 promes premii technologicznej na 2,7 mld zł. Pieniądze z premii technologicznej finansują spłatę części kredytu technologicznego przedsiębiorcy w banku komercyjnym współpracującym z BGK, przy czym premia trafia bezpośrednio do banku kredytującego" - podsumował dyrektor Biura Kredytu Technologicznego w BGK Tomasz Burczyński.

bEqFLThK
media
telekomunikacja
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)