Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Największy w Polsce zbiornik przeciwpowodziowy otwarty. Pomieści tyle wody, ile zmieściłoby się 226 Pałacach Kultury

116
Podziel się:

Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny została oficjalnie zakończona, poinformował generalny wykonawca - Budimex. Wartość zrealizowanych prac budowlanych to 672 mln zł netto.

Największy w Polsce zbiornik przeciwpowodziowy otwarty. Pomieści tyle wody, ile zmieściłoby się 226 Pałacach Kultury
(Twitter.com)

"W czerwcu zostały zrealizowane ostatnie prace wykończeniowe przy zbiorniku w Raciborzu. Instalacja została zaprojektowana jako polder, czyli suchy obiekt, który będzie wypełniany wyłącznie w przypadku powodzi. W momencie nadejścia fali polder będzie piętrzył wodę, zabezpieczając obszar około 600 km2 od Raciborza przez Kędzierzyn-Koźle, Brzeg, Opole, Oławę, aż po Wrocław. Inwestycja ochroni przed żywiołem blisko 2,5 mln mieszkańców w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim. Budowlę przelewowo-spustową wyposażono w sześć zasuw głównych, których praca będzie się odbywała mechanicznie oraz automatycznie" - czytamy w komunikacie.

"Wybudowanie zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu to wyjątkowa inwestycja. Zapewnia bezpieczeństwo milionom ludzi i setkom miejscowości z Wrocławiem włącznie. Budowę przejęliśmy po innymi wykonawcy. Na kontrakcie pracowało z naszej strony blisko tysiąc osób i ponad 200 jednostek sprzętu. Dzięki bardzo dobrej współpracy z inwestorem i finansującym inwestycję Bankiem Światowym inwestycję ukończyliśmy w terminie kontraktowym. Mamy duże doświadczenie i możliwości w realizacji budowli hydrotechnicznych" - dodał dyrektor budownictwa w Budimeksie Artur Popko, cytowany w komunikacie.

Zobacz także: Obejrzyj także: Czy Polska jest zabezpieczona przed powodzią? "Polder w Raciborzu chroni 2,5 mln Polaków"

Zbiornik Racibórz Dolny ma powierzchnię 26,3 km2 i pomieści 185 mln m3 wody, czyli tyle, ile zmieściłoby się w 226 Pałacach Kultury. Objętość obiektu będzie się stopniowo powiększać do 300 mln m3, ze względu na wydobywane w czaszy kruszywo, podano także.

Prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie 2017 r. i trwały blisko 30 miesięcy. Przebudowa zbiornika Racibórz Dolny została zlecona przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Budżet przedsięwzięcia pochodzi ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Unii Europejskiej, budżetu państwa oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przypomina Budimex.

Budimex jako generalny wykonawca przebudował, między innymi: porty w Świnoujściu i w Szczecinie, Kanał Płonie przy Martwej Wiśle w Gdańsku czy Zbiornik Wodny Rydzyna. Obecnie Budimex realizuje także modernizację portów w Gdańsku i poprawę dostępu do portów w Gdyni i w Świnoujściu, zakończono w informacji.

Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2019 r. miał 7,57 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(116)
Ofca
4 lata temu
W artykule nie podano ze budowę rozpoczęto w 2013 roku.... szkoda bo pokazuje to który rząd dba o Polaków. Czy PiS coś potrafi zaplanować?
Promil
4 lata temu
Na ile lat jest gwarancja??pięć???to za 6 lat sie rozplynie jak wiadukt w Strykowie, albo sie zwinie jak s3 kolo Polkowic
z okolic Raci...
4 lata temu
Drodzy dziennikarze wytłumaczcie dlaczego Nieboczowy czyli wieś która była na miejscu tego zbiornika została wysiedlona i budowana parę kilometrów dalej już w 2012 ROKU to jakim cudem zbiornik zaczęto budować w 2017 roku skoro 5 lat wcześniej przesiedlano wieś ? PS tak naprawdę budowę zaczęto w 2013 roku a wykupy gruntów i pierwsze prace projektowe od 2006
Prosty chłop ...
4 lata temu
A po co było wydawać tyle kasy na ten zbiornik , skoro wystarczy się ubezpieczyć przed powodzią jak powiedział kiedyś komunistyczny klasyk.
Jasio kl. Va ...
4 lata temu
185 milionów m3 wody po przeliczeniu na cysterny kolejowe 60tonowe , a tych w składzie pociągu towarowego jest zazwyczaj 40 sztuk , daje wynik że takich pociągów byłoby 77033 . Jest tego trochę .
...
Następna strona