Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budownictwo
30.06.2020 14:11

Największy w Polsce zbiornik przeciwpowodziowy otwarty. Pomieści tyle wody, ile zmieściłoby się 226 Pałacach Kultury

Budowa zbiornika przeciwpowodziowego Racibórz Dolny została oficjalnie zakończona, poinformował generalny wykonawca - Budimex. Wartość zrealizowanych prac budowlanych to 672 mln zł netto.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Twitter.com)

"W czerwcu zostały zrealizowane ostatnie prace wykończeniowe przy zbiorniku w Raciborzu. Instalacja została zaprojektowana jako polder, czyli suchy obiekt, który będzie wypełniany wyłącznie w przypadku powodzi. W momencie nadejścia fali polder będzie piętrzył wodę, zabezpieczając obszar około 600 km2 od Raciborza przez Kędzierzyn-Koźle, Brzeg, Opole, Oławę, aż po Wrocław. Inwestycja ochroni przed żywiołem blisko 2,5 mln mieszkańców w trzech województwach: śląskim, opolskim i dolnośląskim. Budowlę przelewowo-spustową wyposażono w sześć zasuw głównych, których praca będzie się odbywała mechanicznie oraz automatycznie" - czytamy w komunikacie.

"Wybudowanie zbiornika przeciwpowodziowego w Raciborzu to wyjątkowa inwestycja. Zapewnia bezpieczeństwo milionom ludzi i setkom miejscowości z Wrocławiem włącznie. Budowę przejęliśmy po innymi wykonawcy. Na kontrakcie pracowało z naszej strony blisko tysiąc osób i ponad 200 jednostek sprzętu. Dzięki bardzo dobrej współpracy z inwestorem i finansującym inwestycję Bankiem Światowym inwestycję ukończyliśmy w terminie kontraktowym. Mamy duże doświadczenie i możliwości w realizacji budowli hydrotechnicznych" - dodał dyrektor budownictwa w Budimeksie Artur Popko, cytowany w komunikacie.

Obejrzyj także: Czy Polska jest zabezpieczona przed powodzią? "Polder w Raciborzu chroni 2,5 mln Polaków"

Zbiornik Racibórz Dolny ma powierzchnię 26,3 km2 i pomieści 185 mln m3 wody, czyli tyle, ile zmieściłoby się w 226 Pałacach Kultury. Objętość obiektu będzie się stopniowo powiększać do 300 mln m3, ze względu na wydobywane w czaszy kruszywo, podano także.

Prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie 2017 r. i trwały blisko 30 miesięcy. Przebudowa zbiornika Racibórz Dolny została zlecona przez Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach. Budżet przedsięwzięcia pochodzi ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy, Unii Europejskiej, budżetu państwa oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, przypomina Budimex.

Ekstremalne zjawiska pogodowe jak powodzie czy susze oznaczają realne straty finansowe.
Susze, powodzie, nawałnice. Przez ekstremalne zjawiska pogodowe Polska traci miliardy

Budimex jako generalny wykonawca przebudował, między innymi: porty w Świnoujściu i w Szczecinie, Kanał Płonie przy Martwej Wiśle w Gdańsku czy Zbiornik Wodny Rydzyna. Obecnie Budimex realizuje także modernizację portów w Gdańsku i poprawę dostępu do portów w Gdyni i w Świnoujściu, zakończono w informacji.

Budimex jest notowany na warszawskiej giełdzie od 1995 r. Jego inwestorem strategicznym jest hiszpańska firma Ferrovial. W 2019 r. miał 7,57 mld zł skonsolidowanych przychodów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: budownictwo, nieruchomości, giełda, wiadomości, giełda na żywo, budimex, gospodarka, racibórz
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-06-2020

pisio100Brawo PIS i A Duda

30-06-2020

ŚląskCzyli przed 2017r nic nikt nie przygotowywał tylko nagle rozpoczęto budowę w 2017r i sukces . Geneza powstania by się zdała panie redaktorze jeżeli … Czytaj całość

30-06-2020

Kolejny sukces PiS!Prace budowlane rozpoczęły się w listopadzie 2017.

Rozwiń komentarze (116)