Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
20.09.2019 08:10

Orlen inwestuje w zielone technologie. Dwie inwestycje na południu Polski

Orlen inwestuje w zielone projekty – podpisał umowę na zakup licencji i projektu budowy instalacji bioetanolu II generacji w rafinerii Jedlicze. To kolejna inwestycja, która ma zmniejszyć negatywny wpływ koncernu na środowisko.

Podziel się
Dodaj komentarz
Orlen to nie tylko stacje paliw

Bioetanol II generacji, który może być produkowany w Jedliczach, miałby pomóc w realizacji celu 8,5 proc. udziału paliw odnawialnych i biokomponentów w paliwach ciekłych w 2020 r.

Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen
Orlen sprowadza paliwo z Litwy. Popyt przekracza już krajowe możliwości

"Wydajność instalacji planowanej w jedlickiej rafinerii wyniosłaby 25 tys. ton bioetanolu rocznie. Produkowany byłby z surowców niespożywczych, przede wszystkim słomy, pozyskiwanych od polskich rolników. Pozwoliłoby to na wykorzystanie potencjału lokalnego rolnictwa w regionie południowo-wschodniej Polski" – poinformował PKN Orlen w komunikacie.

Równocześnie spółka prowadzi prace koncepcyjne dotyczące dalszej rozbudowy zakłady w Jedliczach – poza instalacją do produkcji bioetanolu miałaby powstać także biogazownia i elektrociepłownia opalana biogazem oraz ligniną.

PKN Orlen rozgląda się za nowymi stacjami poza Polską. "Ciągle monitorujemy rynek"

- Zgodnie ze strategią, konsekwentnie rozwijamy i wzmacniamy spółki w ramach grupy, w tym Orlen Południe. Inwestujemy w nowoczesne technologie i stawiamy na produkty wysokomarżowe, bo to zadecyduje o utrzymaniu pozycji lidera w regionie w najbliższych latach. Nie zapominamy przy tym o naszej społecznej odpowiedzialności i stosujemy ekologiczne rozwiązania, które znacząco redukują wpływ naszej działalności na otoczenie – tłumaczył prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Równocześnie koncern inwestuje w rafinerię w Trzebini należącą do spółki Orlen Południe, gdzie powstanie instalacja do produkcji zielonego glikolu propylenowego. Będzie to pierwsza tego typu instalacja w Polsce, a druga w Europie.

Daniel Objatek
Orlen inwestuje w technologie "bio". Zmieni Trzebinię w biorafinerię

- Zdolności wytwórcze instalacji wyniosą 30 tys. ton rocznie, co oznacza, że produkcja glikolu propylenowego w trzebińskiej rafinerii pokryje aż w 75% krajowe zapotrzebowanie na ten produkt. To strategiczna dla naszej spółki inwestycja, ponieważ dzięki niej staniemy się pierwszym producentem ekologicznego glikolu w Polsce - podkreślił cytowany w komunikacie prezes Orlenu Południe Jarosław Wróbel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, orlen, bio, ekologia
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
20-09-2019

kriskto bogatemu zabroni. Władowali 100 mln dolarów w bolid Kubicy z napisem koniec wyścigu to i stać ich kilkadziesiąt mln złotych wydane na polityczne … Czytaj całość

20-09-2019

astWszystkie instalacje w świecie produkcji bioetanolu ze słomy a w tym wszystkie duże w USA zbankrutowały. Nikt takich zakładów już w świecie nie … Czytaj całość

20-09-2019

jadW Jedliczu a nie Jedliczach się pisze Panie redaktorze chyba że jest dwa Jedlicza o których nie wie nikt.

Rozwiń komentarze (8)