Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Marcin Lis
|
aktualizacja

Orlen inwestuje w zielone technologie. Dwie inwestycje na południu Polski

8
Podziel się:

Orlen inwestuje w zielone projekty – podpisał umowę na zakup licencji i projektu budowy instalacji bioetanolu II generacji w rafinerii Jedlicze. To kolejna inwestycja, która ma zmniejszyć negatywny wpływ koncernu na środowisko.

Orlen to nie tylko stacje paliw
Orlen to nie tylko stacje paliw

Bioetanol II generacji, który może być produkowany w Jedliczach, miałby pomóc w realizacji celu 8,5 proc. udziału paliw odnawialnych i biokomponentów w paliwach ciekłych w 2020 r.

"Wydajność instalacji planowanej w jedlickiej rafinerii wyniosłaby 25 tys. ton bioetanolu rocznie. Produkowany byłby z surowców niespożywczych, przede wszystkim słomy, pozyskiwanych od polskich rolników. Pozwoliłoby to na wykorzystanie potencjału lokalnego rolnictwa w regionie południowo-wschodniej Polski" – poinformował PKN Orlen w komunikacie.

Równocześnie spółka prowadzi prace koncepcyjne dotyczące dalszej rozbudowy zakłady w Jedliczach – poza instalacją do produkcji bioetanolu miałaby powstać także biogazownia i elektrociepłownia opalana biogazem oraz ligniną.

Zobacz także: PKN Orlen rozgląda się za nowymi stacjami poza Polską. "Ciągle monitorujemy rynek"

- Zgodnie ze strategią, konsekwentnie rozwijamy i wzmacniamy spółki w ramach grupy, w tym Orlen Południe. Inwestujemy w nowoczesne technologie i stawiamy na produkty wysokomarżowe, bo to zadecyduje o utrzymaniu pozycji lidera w regionie w najbliższych latach. Nie zapominamy przy tym o naszej społecznej odpowiedzialności i stosujemy ekologiczne rozwiązania, które znacząco redukują wpływ naszej działalności na otoczenie – tłumaczył prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Równocześnie koncern inwestuje w rafinerię w Trzebini należącą do spółki Orlen Południe, gdzie powstanie instalacja do produkcji zielonego glikolu propylenowego. Będzie to pierwsza tego typu instalacja w Polsce, a druga w Europie.

- Zdolności wytwórcze instalacji wyniosą 30 tys. ton rocznie, co oznacza, że produkcja glikolu propylenowego w trzebińskiej rafinerii pokryje aż w 75% krajowe zapotrzebowanie na ten produkt. To strategiczna dla naszej spółki inwestycja, ponieważ dzięki niej staniemy się pierwszym producentem ekologicznego glikolu w Polsce - podkreślił cytowany w komunikacie prezes Orlenu Południe Jarosław Wróbel.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(8)
Kgb
5 lata temu
Nie w Jedliczach a w Jedliczu
Twój nick
5 lata temu
Warto poczytać jak obecny prezes Orlenu "wzmacniał" polskie rolnictwo będąc szefem ARiMR👎
Ze Szwecji
5 lata temu
Tankuję bioetanol ( 85 ) do moich Scenica 1.6 i Volvo już chyba z 15 lat. Jest dużo tańszy i super eco. Też w Polsce powinienem móc zatankować ,a nie jechać z na benzynie.
ast
5 lata temu
Wszystkie instalacje w świecie produkcji bioetanolu ze słomy a w tym wszystkie duże w USA zbankrutowały. Nikt takich zakładów już w świecie nie buduje. Ktoś chce wyprać pieniądze. W Orlenie pracują ignoranci.
Zbyszek
5 lata temu
Super , bardzo dobra kolejna inwestycja