Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
giełda
07.10.2020 15:27

PGE chce zredukować zatrudnienie o 20 procent. Czeka na chętnych

Polska Grupa Energetyczna (PGE) uruchomiła Program Dobrowolnych Odejść. Pracownicy, którzy sami zrezygnują, mają otrzymać specjalne świadczenia. Jeśli zainteresowanie będzie małe, dojdzie do zwolnień grupowych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Wojciech Dąbrowski od lutego jest prezesem PGE. (Fot: Wojciech Strozyk)

Jedna z największych grup energetycznych w Polsce musi ciąć zatrudnienie. Kontrolowana przez państwo PGE uruchomiła Program Dobrowolnych Odejść dla pracowników zatrudnionych w spółce PGE S.A.

Zarząd przyznaje, że od wielu miesięcy były prowadzone analizy danych finansowych, prognoz i trendów w branży energetycznej oraz - szerzej - w polskiej i europejskiej gospodarce.

"Przed grupą kapitałową PGE stoją wyzwania związane z transformacją energetyczną w kierunku nisko- i zeroemisyjnym, wymagające ogromnych nakładów finansowych. Stąd konieczność poprawy efektywności w funkcjonowaniu spółki" - czytamy w uzasadnieniu.

Money.pl i mBank webinar: tarcza 4.0

W PGE podjęto decyzję o zamknięciu projektów i programów o łącznej wartości ponad 1 mld zł. O połowę zmniejszono też zaangażowanie w sponsoring. Teraz przyszedł czas na "optymalizację zatrudnienia".

Program Dobrowolnych Odejść został uruchomiony po podpisaniu porozumienia przez przedstawicieli pracowników i pracodawcy po przeprowadzeniu konsultacji społecznych. Zawiera świadczenia, które otrzymają chętni pracownicy.

Nie znamy szczegółów, ale wiadomo, że będą uzależnione od stażu pracy i mowa m.in. o odprawach pieniężnych i odszkodowaniach z tytułu rozwiązania stosunku pracy. Do tego PGE zaoferuje program wsparcia w poszukiwaniu nowej pracy.

PGE planuje sporą redukcję. Chce zmniejszyć zatrudnienie w PGE S.A. o około 20 proc. Jeśli nie uda się to w ramach Programu Dobrowolnych Odejść, w spółce przeprowadzony zostanie proces zwolnień grupowych.

Proces zwolnień grupowych będzie trwał od 2 listopada 2020 do 15 grudnia 2020 roku. Ewentualna druga tura zwolnień grupowych przewidziana jest w okresie marzec-kwiecień 2021.

PGE wytwarza 41proc. energii elektrycznej w Polsce, a jej udział w rynku ciepła wynosi 18 proc. Grupa szacuje swój udział w rynku energii ze źródeł odnawialnych na 10 proc. Na obszarze około 123 tys. kilometrów kwadratowych obsługuje 5,5 mln klientów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: giełda, wiadomości, pge, program dobrowolnych odejść, praca, zwolnienia grupowe, energetyka
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-10-2020

asdf10 żoneczek polityków i lokalnych kacyków = 100 pracowników. Może więc paniusiom podziękować za udział w radach nadzorczych tudzież innych lipnych … Czytaj całość

07-10-2020

Pancerny Jeż!!!No jasne !Jak się sypie kasą na reklamy w mediach rządowych to potem nie ma na wypłaty dla pospólstwa ...

07-10-2020

niesort53Pierwsza spółka skarbu państwa wydojona do końca.

Rozwiń komentarze (162)