Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Polimery Police szukają finansowania. Grupa Azoty dogadała się z 11 instytucjami

0
Podziel się

Grupa Azoty porozumiała się z 11 instytucjami w sprawie finansowania inwestycji w Policach. Jeden z największych projektów ostatnich lat w polskim przemyśle wchodzi w finalny etap uzgodnień. "Polimery Police" pochłoną około 1,8 mld dolarów.

Grupa Azoty ciągle poszukuje finansowania dla swojej flagowej inwestycji.
Grupa Azoty ciągle poszukuje finansowania dla swojej flagowej inwestycji. (East News, Robert Stachnik/REPORTER)
bEhyRRzF

Warty ponad 7 mld zł projekt "Polimery Police" jest jedną z największych inwestycji ostatnich lat w polskim przemyśle. Za tę kwotę do 2022 roku mają powstać zakłady, które rocznie będą produkować około 429 tys. ton polipropylenu.

Grupa Azoty, która odpowiada za projekt, jest ciągle na etapie poszukiwania pieniędzy do sfinansowania inwestycji. Docelowo około 40 proc. środków będzie pochodzić ze sprzedaży akcji i pożyczki. Pozostałe 60 proc. budżetu ma pokryć długoterminowy kredyt.

bEhyRRzH

Jak wskazują władze Grupy Azoty w najnowszym komunikacie, proces zabezpieczenia finansowania projektu "Polimery Police" wszedł w finalny etap. Zarząd spółki podpisał z instytucjami finansowymi tzw. listy mandatowe (commitment letters) potwierdzające złożenie przez te instytucje ofert.

Zobacz także: Koronawirus to wzrost bezrobocia. Przedstawiciel pracodawców kreśli smutną wizję

Wśród nich jest 11 podmiotów, głównie banków: PKO BP S.A., Bank Pekao S.A., Bank Gospodarstwa Krajowego, Alior Bank S.A., PZU S.A., Bank Ochrony Środowiska S.A., Santander Bank Polska S.A.,BNP Paribas Bank Polska S.A., Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju, mBank S.A. oraz Industrial and Commercial Bank of China (Europe) S.A. Oddział w Polsce.

bEhyRRzN

Jak wskazują przedstawiciele Azotów, łączna kwota oferowana przez wspomniane 11 instytucji finansowych w pełni pokrywa zapotrzebowanie spółki na ten konkretny rodzaj finansowania.

- Decyzje instytucji finansujących to kolejny, po pozyskaniu wkładu własnego, sukces spółki w procesie finansowania. Do zakończenia procesu pozostało oczywiście jeszcze podpisanie umów inwestycyjnych i kredytowych, ale dynamika rozmów wskazuje na to, że nastąpi to już w najbliższym czasie - komentuje sytuację prezes Grupy Azoty Wojciech Wardacki.

W ubiegłym roku Grup Azoty pozyskała również trzech inwestorów kapitałowych: Grupę Lotos, Hyundai Engineering Co., Ltd oraz Korea Overseas Infrastructure and Urban Development (KIND), które podjęły decyzję o inwestycji w projekt w łącznej wysokości około 1 mld zł.

bEhyRRzO

Inwestycja "Polimery Police" pozwoli Grupie Azoty umocnić swoją pozycję na europejskim rynku przemysłu chemicznego. Już w tej chwili zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO, czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEhyRRAi
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)