Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

RPP podnosi stopy procentowe. Co ze złotym, giełdą i akcjami banków?

20
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej kolejny raz podniosła stopy procentowe. Główna stawka wynosi 2,25 proc. To ważna zmiana nie tylko z perspektywy kredytobiorców. Koszt pieniądza ma duże znaczenie dla kursów walut, wycen spółek i banków. Sprawdziliśmy, jak wygląda pierwsza reakcja rynku.

RPP podnosi stopy procentowe. Co ze złotym, giełdą i akcjami banków?
Decyzja RPP o stopach procentowych wpłynęła na rynek finansowy (Adobe Stock, REDPIXEL)

W nowym rok wchodzimy z przytupem. Bankierzy z RPP znowu zdecydowali się na zwiększenie kosztu pieniądza w Polsce i podnieśli stopy procentowe o 0,5 pkt proc. Główna stawka wynosi w tej chwili 2,25 proc. Jest już nie tylko powyżej poziomu sprzed pandemii, ale też osiągnęła najwyższa wartość od 2014 roku.

Wpływ podwyżki stóp procentowych na kredyty jest oczywisty - raty wzrosną, a zdolność kredytowa spadnie. Zazwyczaj aż tak jednoznacznych efektów nie widać zaraz po ogłoszeniu decyzji na rynku finansowym. Tak jest i tym razem.

Teoretycznie wyższe oprocentowanie w NBP powinno umacniać złotego czy wspierać wyniki finansowe i notowania akcji banków. Warto jednak zauważyć, że inwestorzy starają się wyprzedzić faktyczne wydarzenia i już wcześniej w kursach walut czy notowaniach akcji powinny być uwzględnione podwyżki. Szczególnie że wśród ekonomistów panowało przekonanie o wzroście stóp procentowych o 0,5 pkt proc. Nie ma więc zaskoczenia.

Zobacz także: Money. To się liczy

Spokój na rynkach

Warto zauważyć, że złoty umacniał się przez ostatnie niemal dwa tygodnie. Jeszcze 23 grudnia kurs euro sięgał niemal 4,64 zł, a tuż przed ogłoszeniem decyzji RPP wynosił 4,56 zł. Tuż po niej - delikatnie wzrósł, ale można śmiało powiedzieć, że rynek z dużym spokojem przyjął zmiany.

Kurs euro w dniu ogłoszenia decyzji RPP

Nieco inaczej wyglądają dzienne wykresy dolara i franka, ale także w ich przypadku reakcja kursów po ogłoszeniu decyzji RPP była niewielka. Szwajcarska waluta cały dzień kręciła się w okolicach 4,41 zł.

Nieco ciekawiej jest na amerykańskim dolarze, który jest na poziomie około 4,03-4,04 zł, a przez sporą część dnia kurs był bliżej 4,05 zł.

Kurs dolara w dniu ogłoszenia decyzji RPP

Ekonomiści mBanku zauważają, że rozczarowanie decyzją RPP nie nadeszło. "Złoty stabilny i najmocniejszy od co najmniej listopada" - wskazują.

Od początku tygodnia dość spokojnie przebiegał handel na warszawskiej giełdzie. Ogółem notowania nie wahały się znacząco i po decyzji RPP niespecjalnie się to zmieniło. Indeks WIG20 w pierwszym momencie spadł o kilka punktów, po czym tę stratę szybko odrobił. A w związku z tym, że ma wartość niecałych 2300 pkt, można mówić o dużym spokoju inwestorów. Bilans całego dnia to około 0,5 proc. na plusie.

Na warszawskiej giełdzie warto zwrócić szczególną uwagę na akcje banków, dla których stopy procentowe są bardzo istotne. Im wyższe, tym większe zyski.

Na przestrzeni ostatnich trzech miesięcy, gdy RPP podnosiła stopy, notowania indeksu WIG-Banki wzrosły o 10 proc. W pół roku poszły w górę o jedną trzecią. Wyceny banków rosły też w poniedziałek i wtorek - do ogłoszenia decyzji.

Po niej nastąpił korekta, ale niewielka. Nawet nie 1-procentowa. Indeks WIG-Banki ciągle jednak ma pozytywny bilans dnia. Jego notowania są około 0,7 proc. na plusie w porównaniu z poniedziałkiem.

Notowania indeksu WIG-Banki w dniu ogłoszenia decyzji RPP

Na koniec wtorkowej sesji giełdowej z banków tylko mBank jest pod kreską. Jego wartość spadła w porównaniu do poniedziałku o około 1 proc. Reszta instytucji jest na plusie.

Najwięcej zyskały akcje Getin Noble Banku (+5 proc.), ale w tym przypadku mowa o 2 groszach na jednej akcji. BNP Paribas zyskał w ciągu całego dnia 4 proc., a Santander nieco ponad 2 proc.

Więcej emocji w środę?

To nie koniec emocji związanych z decyzją RPP o podwyżkach stóp procentowych. Na środę na godzinę 15.00 zaplanowana jest specjalna konferencja prezesa Adama Glapińskiego. Uzasadni decyzję i zapewne odpowie na pytania dziennikarzy o plany na kolejne miesiące.

Sugestie dotyczące kolejnych podwyżek stóp lub ich docelowego poziomu lub - wręcz przeciwnie - sygnały o możliwej przerwie w cyklu, mogą mocno odbić się na kursach walut lub notowaniach akcji. Mocniej niż sama decyzja we wtorek.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(20)
Emeryt
2 lata temu
Bangsterzy dają pożyczki naponad 16 procent, A odsetki od wkładów to 0,1 procenta. To bandyckie obyczaje, a nawet za komuny Miałem do banków większe zaufanie, bank był Przyjacielski i nie kantowal.
Bolo
2 lata temu
Akcje banków.........teraz podaż.....ucieczka....od śmieci...
Orzeł
2 lata temu
Nic nie robili ze stopami przez kilka lat od 2015 roku, potem nietrafione decyzje o obniżce stóp i efekty dzisiaj wszyscy widzimy... Wydaje się, że ta władza to po prostu osoby z przypadku, zupełnie niekompetentne na bardzo poważnych i odpowiedzialnych stanowiskach w Polsce...
Tama
2 lata temu
Ale oszukali Polaków z kredytami mieszkaniowymi A nie tak dawno glapinski mówił że mamy nieprzebrane za osoby gotówki i jesteśmy bardzo bogaci o on obniżył stopy ludzie się rzucili na kredyty A teraz ciach macie dobrobyt
Polak
2 lata temu
A może ktoś coś wie o dywidendach które zostały zatrzymane przez banki za 2019r? Miała być decyzja pod koniec grudnia z tego co się orientuję a tu cisza.