Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

Rząd nie docenia inflacji. RPP ocenia, że przekroczy poziom założony w budżecie

136
Podziel się:

Rada Polityki Pieniężnej wytyka rządowi, że w projekcie ustawy budżetowej zaniżył prognozy dotyczące tempa wzrostu cen w 2020 roku. Prognozuje, że inflacja przekroczy 2,5 proc.

RPP mniej optymistycznie niż rząd patrzy na kwestię podwyżek cen.
RPP mniej optymistycznie niż rząd patrzy na kwestię podwyżek cen. (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)

Rada Polityki Pieniężnej, której jednym z głównych celów jest dbanie o stabilny poziom cen w gospodarce, nie zgadza się z optymistyczną prognozą rządu w odniesieniu do inflacji. Rząd w projekcie ustawy budżetowej zapisał, że przeciętny wzrost cen wyniesie 2,5 proc. w skali całego 2020 roku. RPP spodziewa się, że będzie wyższy.

"Inflacja w bieżącym roku może być wyższa niż założono w projekcie ustawy, choć najprawdopodobniej ukształtuje się w przedziale odchyleń od celu inflacyjnego" - czytamy w "Opinii Rady Polityki Pieniężnej do projektu Ustawy budżetowej na rok 2020 przyjętego przez Radę Ministrów 23 grudnia 2019 r.".

Choć w opinii nie ma wskazanego konkretnego pułapu inflacji, wiadomo, że nie powinna przekroczyć 3,5 proc. To właśnie górna granica, którą RPP przyjmuje jako akceptowalny poziom wzrostu cen w skali roku.

Zobacz także: Ceny żywności. Na obniżki jeszcze poczekamy

"W projekcie ustawy przyjęto, że średnioroczna inflacja cen towarów i usług konsumpcyjnych w 2020 r. ukształtuje się na poziomie 2,5 proc., wskazując przy tym, że będzie temu sprzyjało utrzymanie się korzystnej z punktu widzenia pracobiorców sytuacji na rynku pracy, w tym relatywnie wysokiej nominalnej dynamiki wynagrodzeń. W ocenie NBP, w 2020 r. na inflację będzie także oddziaływać szereg czynników o charakterze podażowym" - czytamy w raporcie.

Wśród nich wymienia zmiany o charakterze administracyjno-regulacyjnym, w tym wyższy od zakładanego wzrost taryf na energię elektryczną dla gospodarstw domowych, opłat za wywóz nieczystości oraz akcyzy na alkohol etylowy i wyroby tytoniowe.

Ponadto, jak zwraca uwagę RPP, w ostatnich miesiącach miał także miejsce wzrost cen żywności i paliw związany częściowo z oddziaływaniem czynników zewnętrznych.

Co z PKB?

W ocenie RPP, projekt ustawy oparty jest za to na realistycznych założeniach co do tempa wzrostu gospodarczego.

Rząd zakłada, że polska gospodarka urośnie w 2020 roku o około 3,7 proc., a więc o 0,3 pkt proc. wolniej niż w 2019.

"Założenia dotyczące dynamiki PKB w 2020 r. oraz jego struktury są w dużym stopniu zbieżne z oczekiwaniami NBP" - czytamy w opinii.

RPP ocenia, że polityka fiskalna rządu będzie sprzyjać wzrostowi PKB., ograniczając w ten sposób skalę oczekiwanego spowolnienia gospodarczego. Dodatkowo wspomina o długu publicznym, który dzięki działaniom rządu powinien utrzymać się w tendencji spadkowej.

RPP odniosła się także do uwzględnionej w budżecie wypłaty 7,2 mld zł zysku NBP. Zwróciła uwagę, że wielkość zysku NBP osiągniętego w 2019 roku, a tym samym kwoty wpłaty z zysku do budżetu państwa w 2020, nie są jeszcze znane. Informacja taka ma się pojawił dopiero po pierwszym kwartale 2020 roku. Wtedy też NBP przekaże sprawozdanie finansowe podsumowujące ostateczne wyniki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(136)
Chore
4 lata temu
Czy ktoś mi wyłączy czemu zmienne stopy procentowe są sztucznie utrzymywane na stałym poziomie?
Emeryt
4 lata temu
Zbliża się kolejna oszukańcza waloryzacja emerytur , a więc PiS nakazał głosić iż inflacji prawie nie ma .
Xd
4 lata temu
Czyli dalej będziemy tracić zaskórniaki na rzecz różnego rodzaju plusów
Mocarz
4 lata temu
Inflacja to kolejny złodziejski podatek a może wprowadzić podatek od podatków polska rajem podatków
Ryś
4 lata temu
Jeśli chodzi o inflację na 2020r to marzenia z ciętej głowy dobrze będzie jak się zmieścimy w 3,8,%.
...
Następna strona