Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Śledztwo ws. Michała D. Obciąża go m.in. inny inwestor

Kolejne doniesienia ws. kontrowersyjnego biznesmena Michała D., głównego bohatera tzw. afery Optimusa. D. siedzi w areszcie, a na jaw wychodzą obciążające go zeznania, a także nagrana rozmowa z innym inwestorem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Obciążające zeznania i nagranie rozmowy. Śledztwo ws. Michała D.

Zdaniem prokuratury, kontrowersyjnego biznesmena Michała D. obciąża m.in. opinia biegłego, zeznania szefa Saturn TFI i nagranie rozmowy z inwestorem giełdowym Janem Karaszewskim - podaje "Puls Biznesu".

D. od lat budzi kontrowersje. Kilkanaście lat temu był głównym bohaterem tzw. afery Optimusa, która wstrząsnęła polską giełdą. Od ponad miesiąca jest w areszcie w związku z próbą wrogiego przejęcia spółki telekomunikacyjnej Softnet Group. To nie jedyne jego kłopoty, w sądzie są już akta i czekają na start procesu w sprawie spółki Pod Fortem-2 (PF2) z grupy Mostostalu-Export.

"Puls Biznesu" miał wgląd do akt tej sprawy. Zarzuty wobec Michała D. dotyczą niegospodarności na 19,3 mln zł przy sprzedaży nieruchomości, a także wyprania pieniędzy pochodzących z tej oraz innych transakcji. W listopadzie 2014 r. należąca do PF2 działka w Krakowie o powierzchni prawie 8 ha została sprzedana za 18 mln zł kontrolowanej przez Michała D. spółce Hosta Enterprise. Tyle Hosta zapłaciła na papierze, w rzeczywistości wydała 15,5 tys. zł.

Obejrzyj: Afera ws. PCK z politykami PiS w tle. Reakcja rzecznika rządu

Śledczy mają nagranie ponadpółgodzinnej rozmowy Michała D. z innym kontrowersyjnym inwestorem Janem Karaszewskim. Odbyła się 30 marca 2015 r. Rozmowę nagrał, a później przekazał ją prokuraturze sam Jan Karaszewski, który twierdzi, że D. jest mu winny pieniądze.

Jak wskazuje "PB", nagranie odsłuchał biegły, który przekazał jego transkrypt, oznaczając literą "A" Jana Karaszewskiego, a "B" Michała D. Dodatkowe uwagi, m.in. dotyczące słów, których nie był pewny, zamieścił w nawiasach.

B: Cała transakcja była przygotowana, zgody korporacyjne (walnego?) były.

A: Aha.

B: I wszedłem w tą transakcję, ale sprzedałem komuś innemu, czyli sobie.

A: Aha.

B: Na krechę. Ale tę krechę rozliczyłem różnymi aktywami finansowymi… (słyszalny jest śmiech mężczyzny oznaczonego literą A)

B: …które są generalnie warte

A: Zero?

B: No, kur…, ile? No, oczywiście, można ich dochodzić sto lat, no.

A: Aha.

Do tego, jak podaje dziennik, wśród dowodów zebranych przez prokuraturę szczególnie ciekawy jest jeszcze jeden - zeznania świadka Sławomira Kamińskiego, prezesa Saturn TFI.

Kamiński zeznał, że rozmawiał z D. o odzyskaniu kontroli nad PF2 i nieruchomością, ale ten zbywał go śmiechem i odsyłał na drogę sądową. Szef Saturn TFI powiedział m.in.: "Rozmowa przebiegała tak, że on chciał dać (w rozliczeniu - przyp.) jakąś spółkę, na to ja mówiłem, że może dać spółkę, tylko żeby ona miała rzeczywistą wartość i żeby była płynna. To on na to, że takiej nie ma".

Inne zeznanie Kamińskiego wskazuje na to, że D. "na pewnym prywatnym spotkaniu" proponował mu około 1 mln zł za "zaprzestanie prób odzyskania spółki, czy też nieruchomości".

Michał D. na rynku kapitałowym pojawił się w 2006 r., zostając znaczącym akcjonariuszem i szefem rady nadzorczej firmy informatycznej Optimus. Doszło do tego w takich okolicznościach, że zajęła się nimi prokuratura, a tzw. sprawa Optimusa zyskała miano jednej z najgłośniejszych afer w historii GPW.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: zarzuty, prokuratura, śledztwo, michał d., afera Optimusa, gpw, pf2, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
05-03-2020

rzeszowiakTakich pseudomilionerow jest duzo ,duzo wiecej tylko koneksje ,uklady , zaproszenia na imprezki, brydz,polowanka ,a goscmi sa adwokatura,sedziowie … Czytaj całość

05-03-2020

LukI tylko tak sie robi w tym kraju biznes jak chce sie dojsc do pieniedzy, ciułanie i zapycjanie w żabce po 14h dziennie w tym świetle to żart

05-03-2020

NASZ CZŁOWIEKi się rozmyje i PO wszystkim

Rozwiń komentarze (39)